Zlodeja bicykla chytili na druhý deň

Ilustračné foto. Zdroj: canva.com
Krádeže, alkohol, ale aj drzosť niektorých ľudí rieši polícia na dennom poriadku. Niekedy sa však stretnú aj so smutnejšími prípadmi, ktoré sa riešia ťažšie.

V pondelok 17. júla ráno sa na Mestskú políciu v Ružomberku dostavil pán, ktorý podal oznámenie, že mu niekto ukradol bicykel. Ten mal v čase ukradnutia pri kostole na Námestí Andreja Hlinku.

,,Prostredníctvom záznamov kamerového systému bolo zistené, že bicykel zobral neznámy muž. S jeho popisom boli oboznámené hliadky,“ informoval Roman Jankovič z Mestskej polície (MsP) v Ružomberku.

O deň neskôr, v utorok 18. júla vo večerných hodinách, prechádzala hliadka mestskej polície ulicou Podhora, keď členovia hliadky spoznali muža podozrivého z krádeže bicykla.

Mestskí policajti muža predviedli na útvar mestskej polície. ,,Vzhľadom na výšku škody, ktorú krádežou bicykla spôsobil, išlo o podozrenie zo spáchania trestného činu krádeže a vzhľadom na ďalšie okolnosti bola vec po vykonaní potrebných úkonov postúpená na štátnu políciu,“ ozrejmil Jankovič.

Psychicky chorý muž búchal na dvere rodinného domu

Vo štvrtok 3. augusta požiadal o prítomnosť hliadky obyvateľ Bieleho Potoka. Tri hodiny po polnoci mu niekto búchal na dvere a v obave o svoju bezpečnosť kontaktoval mestskú políciu.

Hliadka na uvedenej adrese našla pred domom 40-ročného muža. ,,Už na prvý pohľad bolo zrejmé, že muž má nejaké psychické problémy. Bol rozrušený, zmätený a dezorientovaný, navyše mal halucinácie a bola s ním ťažká komunikácia,“ priblížili z polície.

Príslušník MsP preto privolal rýchlu zdravotnícku pomoc. Po prvotnom vyšetrení ho museli hospitalizovať, muž sa však voči záchranárom správal agresívne.

,,Z dôvodu bezpečnosti posádky šiel jeden člen hliadky v sanitke. Druhý policajt ho nasledoval do nemocnice na služobnom vozidle,“ vysvetlil situáciu Jankovič s tým, že hliadka tam zotrvala takmer tri hodiny, pokiaľ sa zdravotníkom nepodarilo pacienta upokojiť.

Tašku vložia priamo do rúk, potom žiadajú peniaze

V sobotu 15. júla preverovala hliadka MsP oznámenie, že pri nákupnom centre na ulici Podhora sa nachádzajú dve ženy, ktoré obťažujú ľudí a nasilu sa pokúšajú predať nejaký tovar.

,,Zastavujú okoloidúcich, vložia im do ruky alebo priamo do tašky škatuľku s tovarom a žiadajú od nich peniaze,“ uviedli z polície.

Hliadka podľa popisu oznamovateľa našla ženy na parkovisku na ulici Mlynská. Podľa polície ženy už pri sebe tovar nemali, avšak hliadke sa k nezákonnej zárobkovej činnosti priznali. Za priestupok na úseku podnikania 25-ročnej žene z okresu Nitra uložili policajti blokovú pokutu.

V ten istý deň sa so žiadosťou o pomoc obrátila na mestskú políciu obyvateľka Ružomberka. Tá videla, ako pán jazdiaci na bicykli na ulici Jelence spadol a kvôli zraneniu ho rýchla zdravotnícka pomoc previezla do nemocnica. Na mieste však ostal bicykel a v obave, aby ho niekto nezobral, kontaktovala svedkyňa udalosti tiesňovú linku 159.

,,Mestskí policajti bicykel prevzali, zistili totožnosť majiteľa a odviezli mu ho do miesta trvalého bydliska,“ spresnil Jankovič.

Ľudia si navzájom pomáhajú

V nedeľu 16. júla večer preverovali mestskí policajti oznámenie na sídlisku Klačno.

,,Na jednom motorovom vozidle nechal vodič otvorené okno a od auta odišiel. Okoloidúci pán si to všimol a vec oznámil. Podľa evidenčného čísla bol zistený majiteľ, ktorý si vozidlo po upozornení zabezpečil,“ informovali z polície.

Takmer v tom istom čase prijal operačný príslušník ďalšie podobné oznámenie. Na Klačne, o dve ulice nižšie, parkovalo vozidlo s rozsvietenými svetlami a vodič sa takisto v blízkosti vozidla nenachádzal. Hliadka opäť kontaktovala a informovala majiteľa vozidla.

Popíjali a kývali na kameru

V piatok 21. júla v nočných hodinách hliadka mestskej polície kontrolovala okolie nočných podnikov. Keď príslušníci MsP prechádzali ulicou Madačova, všimli si skupinu ôsmich mladých ľudí, ktorí požívali alkohol na verejnosti.

,,Z predložených dokladov totožnosti bolo zistené, že siedmi z nich majú trvalý pobyt v okrese Liptovský Mikuláš a jedna mladá žena v Bratislave,“ uviedla polícia.

Za nerešpektovanie všeobecne záväzného nariedenia o zákaze požívania alkoholických nápojov na verejnosti im policajti uložili blokové pokuty.

Kamerový systém pomohol pri objasnení priestupku proti verejnému poriadku aj o deň neskôr, keď v nočných hodinách na Námestí Andreja Hlinku monitorovali skupinku troch mladých, už dospelých ľudí.

,,Tí takisto požívali alkohol na verejnosti. Tentokrát mali trvalý pobyt v Ružomberku a aj oni boli vyriešení v blokovom konaní,“ pokračovala polícia v ozrejmovaní situácie s nedodržiavaním nariadení.

V tú istú noc riešili mestskí policajti požívanie alkoholu na verejnosti aj na Bystrickej ceste.

,,Hodinu po polnoci bola hliadka preveriť telefonické oznámenie o porušovaní nočného kľudu v areáli základnej školy. Tu  sa nachádzala skupinka mladých ľudí, ktorá mala pri sebe alkohol a mladá, 19-ročná dievčina, sa k požívaniu priznala,“ vysvetlili mestskí policajti s tým, že ako v predchádzajúcich prípadoch, aj jej uložili blokovú pokutu.

V poslednú júlovú sobotu si príslušník mestskej polície obsluhujúci kamerový systém všimol na monitoroch partiu mladých mužov. Tí sedeli pod prístreškom v parku na Klačne a požívali alkohol. Dokonca, ešte smerom na kameru aj zakývali.

,,To bol signál, aby bola na miesto vyslaná hliadka. Tá zistila, že mladíci vo veku od 18 do 20 rokov s trvalým bydliskom v okrese Ružomberok požívali „čaj“ s vysokým obsahom alkoholu,“ uviedol Jankovič z MsP.

Priestupky proti verejnému poriadku mestskí policajti opäť vyriešili v blokovom konaní.

Zdroj: MsP Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.