Zreštaurovali zástavu z čias Márie Terézie

Liptovské múzeum zástavu Liptovskej stolice získalo ešte v roku 1913. V tomto roku ju zrekonštruovali a najnovšie zdobí liptovskú expozíciu v múzeu.

Originál zreštaurovanej zástavy Liptovskej stolice z roku 1742, ktorú v čase formovania Liptovského múzea daroval podžupan ako symbol rešpektu, sa koncom augusta vrátil do sídelnej budovy Liptovského múzea v Ružomberku. Reštaurátorské práce trvali rok.

„Vzácny exponát nechala Liptovská stolica vyrobiť v období vojny o rakúske dedičstvo, kedy uhorské stavy prisahali vernosť a sľúbili podporu panovníčke Márii Terézii. Jej súčasťou bolo aj zriadenie nových peších a jazdeckých plukov, pričom Liptov odvádzal mužov pre dve pešie kompánie,“ povedal PhDr. Karol Dzuriak, historik Liptovského múzea.

Zástavu získali darom aj s inými stoličnými predmetmi

Liptovské múzeum získalo zástavu darom v roku 1913, kedy bola spoločne s desiatkami iných stoličných predmetov odovzdaná podžupanom Rudolfom Ballom. ,,Dar sa v tomto prípade dá chápať aj ako symbol uznania ku novovznikajúcej Ružomberskej muzeálnej spoločnosti, ktorá položila základy Liptovského múzea,“ informoval marketingový a PR manažér Liptovského múzea Viktor Mydlo.

Ako Mydlo ďalej informoval, zástava Liptovskej stolice obsahuje zobrazenie letopočtu 1742, názov stolice v latinčine, zdobí ju upravený erb Liptovskej stolice a výjav zo sklonku života Štefana I.

V roku 2022 bola pre svoj technický stav určená na reštaurovanie, ktoré realizovala Mgr.art. Anna Blonska, špecialistka na reštaurovanie historického textilu v Bratislave. Cena odborných zásahov predstavuje 6 500€.

Ďalší cenný exponát múzea v krátkom čase

Po reštaurovaní zástavu vrátili do priestorov sídelnej budovy, pričom tento originál uložili do výstavnej vitríny. Verejnosť si ju môže pozrieť v Expozícii stredovekých a novovekých dejín Liptova.

Liptovské múzeum v priebehu štyroch mesiacov získalo už štvrtý cenný exponát múzea, pričom podľa slov Mgr. Rastislava Moldu, PhD., v reštaurátorskom snažení cenných zbierok mieni pokračovať aj naďalej.

Reštaurovanie historickej zástavy Liptovskej stolice z roku 1742 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fotogaléria

Zdroj: TS Liptovské múzeum

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.