Čaká nás Noc múzeí a galérií

Galéria Ľudovíta Fullu sa opäť zapája do Noci múzeí a galérií, ktorá sa uskutoční v sobotu. Liptovské múzeum večerný program nepripravuje.

Celoslovenské podujatie so 14-ročnou tradíciou koordinuje Zväz múzeí na Slovensku, v ktorom Liptovské múzeum nemá členstvo. „Ideme v línii vlastných podujatí podľa kalendária s celoročnou platnosťou, pripravovaného na prelome dvoch po sebe idúcich kalendárnych rokov,“ ozrejmuje kultúrno-výchovná pracovníčka Liptovského múzea Ľubica Drusková.

Medzinárodný deň múzeí si teda pripomenú zajtrajším vzdelávacím podujatím Za bránami múzea, ktorého sa na základe objednávky môžu zúčastniť školské skupiny. Pri tejto príležitosti organizujú aj Ovčiarsku nedeľu, ktorá patrí medzi hlavné podujatia celoročnej sezóny. Uskutoční sa už túto nedeľu.

V Ružomberku tak program počas Noci múzeí a galérií už tradične ponúka len Galéria Ľudovíta Fullu. Riaditeľka Zuzana Gažíková v tom vidí značnú nevýhodu. „Zapojenie viacerých aktérov v tejto oblasti by podujatiu prospelo, viac by ho zviditeľnilo a prilákalo aj viac návštevníkov,“ objasňuje.

Aj napriek tomu bol o posledný ročník veľký záujem. Večerný program pritiahol do galérie najmä rodiny s deťmi a to nielen z Ružomberka.

„Čerpali sme viac z domácich zdrojov, bodovala najmä naša galerijná rodinná tvorivá dielňa  Fullaland, ale aj divadlo pre deti a večerné bubnovanie s Orientalicom. Tento rok sme pozvali cezpoľné umelkyne. Treba však povedať, že obe Lenky sú rodáčky z Liptova,“ približuje, v čom bude tento ročník výnimočný riaditeľka Gažíková.

Prvou Lenkou je odevná dizajnérka Lenka Sršňová, ktorá predstaví hravú kolekciu Fullove. Vernisáž výstavy začne o 17:00. Po polhodine na ňu nadviaže kreatívny workshop mladej umelkyne učený predovšetkým rodinným tímom. O 19:00 bude nasledovať koncert speváčky Katarzia, ktorý o 21. hodine vystrieda performence výtvarníčky Lenky Ballekovej.

Viac informácií o pripravovanom programe nájdete tu.

Fotografie – Vlaňajšia Noc múzeí a galérií v Galérii Ľudovíta Fullu. Zdroj – facebooková stránka galérie

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.