Aj amatéri túžia po veľkých víťazstvách II

Nedávno sme otvorili tému amatérskych, športových mestských líg, ktoré sa v našom meste hrali. Futbalová a hokejbalová súťaž už zanikli. V súčasnosti sú však živé ďalšie štyri ligové športy

Mestská biliardová liga existuje od roku 2007. Najskôr nultý ročník a následne ďalšie rozbehli v herni na Salvovej Tomáš Legerský s Romanom Hámorom. Biliardový klub Ružomberok v tom čase postupoval do druhej najvyššej republikovej súťaže a cez ligu chcel nájsť nové talenty.

„Dnes máme zastúpenie vo všetkých ligových súťažiach, vrátane najvyššej extraligy. Pravidelne sme v strede tabuľky a slušne reprezentujeme mesto. Momentálne máme jedno extraligové, tri prvoligové a dve druholigové družstvá,“ opisuje Roman Hámor z biliardového klubu.

Systém súťaže v roku 2015 upravili tak, aby bola vyrovnanejšia. Treba odohrať štyri zápasy do mesiaca, no hráči sú v skupinách s vyrovnanými súpermi, aby bolo stále o čo hrať. Z nich postupujú a vypadávajú tak, ako to býva v squashi. Okrem leta sa hrá celý rok.

Mužská aj detská florbalová liga

„Je to ľahko dostupný šport a chcel som urobiť niečo pre mladých ľudí, aby sa hýbali, mali aktivitu po škole či práci,“ hovorí o roku 2009 a myšlienke vzniku Mestskej florbalovej ligy Milan Javorka. Rozbehla sa v žiackej, študentskej, aj seniorskej kategórií. Dnes sú stále aktívne žiacka a seniorská liga.

Mestská florbalová liga sa hrá v športovej hale T-18 na Plavisku. Zdroj-cvcrk.sk

„Hrať o poháre je motivácia. Miestami je to ako o život. Máme aj profesionálnejších rozhodcov. Len škoda, že v meste je obrovský problém s halou. Do Koniarne sa dá dostať len ťažko a iná primerane veľká tu nie je,“ hovorí Javorka, ktorý okrem ligy rozbehol aj klubový florbal v Likavke.

Práve tamojší Meteníci spolu s Centrom voľného času (CVČ) Elán organizujú v hale T-18 od septembra do apríla mládežnícku súťaž. „Nie je to tradičný šport, ale ukázal veľkú životaschopnosť a nabral popularitu, čo je vidieť práve v tejto lige,“ konštatuje riaditeľ CVČ Pavol Svrček.

Nové ročníky začnú od septembra, práve teraz preto treba premýšľať nad zapojením sa.

Hrá sa iba v lete

Tenis najviac chutí v lete. Zhruba od apríla do konca septembra sú k dispozícií antukové kurty na Klačne, kde správca a tréner Milan Sekera rozbehol tento rok, napriek devastačnému požiaru zázemia, už deviaty ročník Ružomberskej tenisovej ligy (RTL).

Víťazi ostatného ročníka RTL – tím Miesiči v zložení Daniel Borový, Dávid Herceg. Zdroj – californiafitness.sk

„Hrávať chodili mnohí, ale väčšinou to boli stále tí istí ľudia. Chcel som, aby dostali možnosť stretnúť a spoznať nových sparing partnerov, čo práve liga umožnila,“ popisuje Sekera svoj zámer.

Súťaž dosiahla až tri výkonnostne kategórie, medzi ktorými jednotlivé družstva postupujú a vypadávajú. Okrem toho Sekera organizuje aj turnaje Klačno Open vo štvorhre aj v dvojhre. Vždy je to malá spoločenská udalosť spojená s oceňovaním najlepších z RTL, ochutená gulášom či pivom pre všetkých.

Nechcelo sa im viacej dochádzať

Mnohí amatérski futbalisti z okresu dochádzali počas zimy za futbalom do Liptovského Mikuláša alebo Dolného Kubína. Nieže by hrali lepší futbal, ale počas zimných mesiacov majú rozbehnuté halové, futsalové ligy.

„Z Ružomberka dochádzali do susedných miest až tri mužstvá. Rozprávali sme sa, že či nedáme niečo dokopy aj u nás. Našiel som podporu u Erika Kenderu a Ľuba Kubáňa, a tento rok máme za sebou nultý ročník,“ opisuje zrod Mestskej futsalovej ligy jej hlavný organizátor Ján Rojček.

„Bol o to veľký záujem. Stále sme počúvali najmä od aktívnych futbalistov, že prečo niečo také neexistuje aj u nás. Mesto nám vyšlo v ústrety s halou a po 20-tich rokoch od posledné zápasu mestskej futbalovej ligy na škváre vzniklo toto,“ zapojil sa do rozhovoru spoluorganizátor a poslanec Ľubomír Kubáň.

Momentka zo zápasu Mestskej futsalovej ligy. Teplania vs. Goal Diggers. Foto – autor.

V premiére sa do ligy prihlásilo desať tímov. To je zhruba stovka chalanov. Súťaž neťahá len Ružomberčanov, ale prišli aj celky z Liptovskej Teplej, Švošova či Bešeňovej. Od novembra do marca sa stretávali sobotu čo sobotu popoludní v hale T-18 na Plavisku.

„S väčšinou chalanov sa veľmi dobre poznáme aj z klasického futbalu. Samozrejme, miestami je to dosť vypäté a vyhecované,“ smeje sa Miroslav Bobák, ktorý hrá súťažný futbal za Liptovskú Teplú. Futsal za tím zostavený zo spoluhráčov s názvom Teplania. „Všetko je ale v rámci fair-play. Sme kamaráti, nikto sa nechce zraniť,“ dodáva člen vôbec najlepšieho tímu nultého ročníka Ružomberskej futsalovej ligy.

 

 

Titulná fotografia – Momentka zo zápasu Mestskej futsalovej ligy. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.