Do Kubína ani Mikuláša už nemusia chodiť. Založili si vlastnú ligu

Aktívneho futbalu im bolo od jari do jesene málo. Zimné tréningy v telocvični sú zase často fádne. Ale keď sa už o niečo hrá, má to iný šmrnc.

Mnohí amatérski futbalisti z okresu dochádzali počas zimy za futbalom do Liptovského Mikuláša alebo Dolného Kubína. Nieže by sa tam hral lepší futbal, ale majú tam počas zimných mesiacov rozbehnuté futsalové ligy.

„Z Ružomberka dochádzali do susedných miest až tri mužstvá. Rozprávali sme sa, že či nedáme niečo dokopy aj u nás. Našiel som podporu u Erika Kenderu a Ľuba Kubáňa, no a máme tu nultý ročník,“ opisuje zrod Mestskej futsalovej ligy jej hlavný organizátor Ján Rojček.

Mesto poskytlo športovú halu T-18 a od decembra v nej vždy v sobotu popoludní prebiehajú jednotlivé zápasy.

„Bol o to veľký záujem. Stále sme počúvali najmä od aktívnych futbalistov, že prečo niečo také neexistuje aj u nás. Mesto nám vyšlo v ústrety s halou a po 20-tich rokoch od posledné zápasu mestskej futbalovej ligy na škváre vzniklo toto,“ zapojil sa do rozhovoru spoluorganizátor a poslanec Ľubomír Kubáň.

V premiére sa do ligy prihlásilo desať tímov. To je zhruba stovka chalanov. Súťaž neťahá len Ružomberčanov, ale prišli aj celky z Liptovskej Teplej, Švošova či Bešeňovej.

„S väčšinou chalanov sa veľmi dobre poznáme aj z klasického futbalu. Samozrejme, miestami je to dosť vypäté a vyhecované,“ smeje sa Miroslav Bobák, ktorý hrá súťažný futbal za Liptovskú Teplú. Futsal za tím zostavený zo spoluhráčov s názvom Teplania. „Všetko je ale v rámci fair-play. Sme kamaráti, nikto sa nechce zraniť,“ dodáva Bobák.

„Samozrejme, je to miestami na krv, ale akonáhle skončí zápas, chlapci sú spolu na pive, porozprávajú sa a rivalita zase opadne,“ pridáva pohľad Rojček, ktorý je inak treťoligový futbalový rozhodca.

Práve do rozhodcov sa rozhodli organizátori investovať viac, ako býva pri podobných podujatiach bežné. V pískaní sa striedajú traja, všetci však majú skúsenosti z rozhodovania futbalu. Za každý zápas dostanú aspoň pár eur, ktoré vyzbierali organizátori na štartovnom.

„Chceme, aby súťaž mala úroveň, aby nedochádzalo k zbytočným hádkam. Najmä keď hrajú tie lepšie tímy medzi sebou, ktoré chcú vyhrať,“ hovorí Rojček.

„Určite chceme ísť na víťazstvo, sme zohratí, stretávame sa spolu každý týždeň. Každý hrá niekde futbal, netvrdím, že sme profesionáli, ale úplní amatéri tiež nie,“ zamýšľa sa Jozef Tulinský, líder tímu SSC Sokolovňa.

Foto zo zápasu Teplania – Goal Diggers.

Liga práve tento víkend vstúpila do poslednej tretiny. Bude sa hrať do konca februára. Z výsledkov je jasné, že je v nej pätica lepších družstiev, zložených z aktívnych futbalistov. Zvyšok sú tímy poskladané z chalanov, ktorí hrajú futbal skôr ako hoby. Výsledkovo trochu zaostávajú.

„Preto uvažujeme, že ak by sa súťaž ujala, čo vyzerá, že nebude problém, tak by sme urobili aj druhú ligu. Aby to bolo výkonnostne vyrovnanejšie,“ prezrádza možné ďalšie plány Kubáň.

Akokoľvek, súťaž je medzi futbalistami vítaným spestrením už teraz.

„Prebieha zimná príprava v kluboch, a tak je to veľmi dobrá možnosť, ako si dobre zahrať a udržiavať sa v tempe. A ak k tomu príde potom aj víťazstvo, tak potom aj pivo po zápase hneď lepšie chutí,“ smeje sa Jozef Tulinský z aktuálne druhého tímu tabuľky SSC Sokolovňa.

Titulná fotografia: momentka zo zápasu Mestskej futsalovej ligy. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.