Viesť diskusiu o tom, či mali vyššie územné celky vzniknúť v podobe, v akej vznikli, je opodstatnené. Ale keď už sú, nemôžeme ich ignorovať. Žilinský kraj len v tomto roku rozdelil viac ako 213 miliónov eur.
Len voľby do Európskeho parlamentu zaujímajú slovenských voličov ešte menej ako voľby do vyšších územných celkov. Aj v Ružomberku dosiahla historicky najvyššia účasť len 23,47 percenta. Bolo to ešte v roku 2001, keď sa konali po prvýkrát. V druhom kole volieb v roku 2005 prišlo k urnám v okrese len niečo málo cez 9 percent voličov.
Jeden župný príbeh
Ráno trielite so synom do školy. Už je stredoškolák. Ste na neho hrdý, len škoda tej puberty. Nastúpil na gymnázium, ako ste chceli, hoci viac ho to ťahalo na priemyslovku. Jej budova je však rozbitá a učia tam neatraktívne predmety.
Syn sa vám neraz posťažuje na nie práve najchutnejšie obedy v jedálni. No nie je čistým hejterom – občas pochváli riaditeľa. Vraj je celkom v pohode.
V práci klasika. Staráte sa o dôchodcov. Snažíte sa rozdávať dobrú náladu, no často to pri pohľade na bolesť, ktorú títo ľudia prežívajú, jednoducho nejde. Každý mesiac robíte s kolegami menšiu zbierku, aby to tým trom babičkám z izby číslo 19 vyšlo z dôchodku a mohli tu zostať. Nikoho iného už nemajú.
Staré vyležané postele a tridsaťročný nábytok na pohode nepridávajú. Aspoň že pred pár rokmi vymenili okná, opravili fasády a skrášlili park v areáli. Ešte keby toho šéfa vymenili. Veľmi tomu nerozumie. Ale jeho švagor je v strane. Vysoká okresná šarža. Takže je to jasné.
Poobede necháte auto doma. Idete bicyklovať. Jediná cyklotrasa v okrese je v tento slnečný jesenný deň preplnená, tak sa radšej preveziete cez okolité obce. Chodí tam menej áut. Ale čo, keď krajnica je zarastená a zaprášená, cesta samý výtlk a diera. Chvíľa nepozornosti a máte defekt. Smola. Náhradnú dušu so sebou nemáte.
V mobile rýchlo hľadáte, kedy pôjde do mesta najbližší autobus. Večer ste manželke sľúbili divadlo. „Spoj ide až o hodinu a pol? Veď v dedine žije takmer tisíc ľudí. Ako, preboha, cestujú?“ čudujete sa.
Divadlo na poslednú chvíľu stihnete. Ešteže aspoň predstavenie je dobré. Súbor z vedľajšieho okresného mesta, sú celkom talentovaní.
Cestou späť vyzdvihnete syna z tréningu. Hrá hokej. Majster sveta z neho asi nebude, ale baví ho to. V klube sú takí nadšenci, že neváhajú trénovať aj v neskorých večerných hodinách, keď je ľad lacnejší. Platia si ho sami.
Synátor vás zaskočí krvácajúcou ranou nad okom. „Nič to nie je,“ upokojuje vás, no manželka už zamdlieva a vám je jasné, že tri štichy ho neminú.
Na pohotovosti je však len jediný lekár a v čakárni postáva zo desať ľudí. Počkáte. Blížia sa župné voľby, máte aspoň čas popozerať si predvolebné plagáty na nástenke.
Župa má zodpovednosť
Máte pravdu. Príbeh je síce vymyslený, ale reálie nie. Za všetky spomenuté inštitúcie, budovy či miesta zodpovedá župa.
Je zriaďovateľom všetkých stredných škôl. Určuje nielen ktoré a koľké budú, ale aj aké odbory sa vyučujú, či ako tieto školy vyzerajú.
Kraj sa stará aj o sociálne zariadenia – domovy dôchodcov, resocializačné zariadenia či centrá pre hendikepovaných. Rozhoduje o výške platieb, kvalite starostlivosti, podmienkach, v akých seniori žijú.
Župa zodpovedá aj za cesty II. a III. triedy, teda tie, po ktorých chodíme predovšetkým do obcí. Nepáči sa vám vozovka medzi Liskovou a Liptovskou Teplou? Zodpovedný je kraj. Zišlo by sa viac cyklociest, ale nie sú. Prečo? Pýtajte sa na kraji.
Okrem príspevkových a rozpočtových organizácií ako sú múzeá či galérie, ktoré zriaďuje samotný kraj, poskytuje aj dotácie na kultúru, šport, cestovných ruch, školstvo či na sociálnu oblasť. Určite vám nie je jedno, či deťom platíte za krúžok 20 alebo 50 eur mesačne. Cez finančnú podporu o tom rozhoduje kraj. Rovnako aj o tom, či vstupenka na šikovných divadelníkov stojí viac alebo menej.
Nie každý z nás má auto. A aj keď ho máme, z ohľadu na životné prostredie by sme mali čo najviac využívať verejnú dopravu. Ak však spoje chodia riedko alebo vôbec, neostáva nám iné, ako používať auto. Alebo ísť pešo. Aj o tom rozhoduje kraj.
Nie práve v Ružomberku, pretože náš špitál je zatiaľ vojenský, zriadený ministerstvom obrany, no všade v okolí zodpovedá kraj aj za nemocnice. Za doktora ̶ odborníka, ktorého vo svojom zariadení máte, alebo musíte cestovať do iného mesta. Za röntgen, ktorý vás bezpečne vyšetrí, aj za kvalitu lekárov a sestier, ktorí slúžia, keď napríklad čakáte na pohotovosti.
Áno, župa má obrovské kompetencie.
Rozhodujú o stá miliónoch eur
Žilinský samosprávny kraj len v tomto roku do jedenástich okresov rozdelil už viac ako 213 miliónov eur. Spôsob ich použitia navrhuje župan a schvaľujú poslanci. Teda ľudia, ktorých zvolíme 4. novembra.
Krajský parlament má 57 poslaneckých miest. Ružomberskému volebnému obvodu prislúcha päť. No vybrať si môžeme až z 29 kandidátov, ktorí budú rozhodovať o kvalite nášho života v mestách a obciach najbližších päť rokov.
A nebudú to robiť zadarmo. Priemerný mesačný poslanecký plat v žilinskej župe je v aktuálnom volebnom období viac ako 620 eur v hrubom.
Choďte preto voliť! A rozhodnite sa správne…
Ilustračné foto – Marek Hasák