Prečo som sa postavil proti čestnému doktorátu pre Milana Fiľa

Vedecká rada Katolíckej univerzity bude v utorok hlasovať o udelení čestného doktorátu pre privatizéra a veľkopodnikateľa Milana Fiľa.

Mnohí viete, že som nielen novinárom, ale aj vysokoškolským pedagógom na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Uplynulý piatok som sa pri čítaní jednej zo zápisníc dozvedel, že rektor Katolíckej univerzity (KU) Jozef Jarab predložil členom Vedeckej rady KU návrh na udelenie čestného titulu doctor honoris causa pre Dr. H. c. doc. Ing. Milana Fiľa, PhD. Nemohol som uveriť vlastným očiam.

Ako člen akademickej obce som ihneď napísal pobúrený email nielen rektorovi, ale aj veľkému kancelárovi KU Mons. Bernardovi Boberovi a predsedovi KBS Mons. Stanislavovi Zvolenskému. Prečo?

Pokusy presadiť udelenie čestného doktorátu Milanovi Fiľovi sa objavili už počas éry bývalých rektorov, ale nikdy nepadli na úrodnú pôdu. Až teraz.

V zdôvodnení, ktoré rektorát rozposlal členom vedeckej rady, sa okrem výpočtu Fiľových akademických úspechov (vy ste hádam nevedeli, že tento človek je nielen podnikateľom, ale aj úspešným akademikom?!), nachádza aj nasledujúca veta:

„S nástupom súčasného vedenia Katolíckej univerzity sa doc. Fiľo výrazne angažoval pri pomoci ohľadne finančného vyriešenia záväzkov voči dostavbe knižnice ako aj s financovaním internátu bloku C. Rovnako stojí za financovaním pamätníka otcom biskupom – zakladateľom univerzity pri budove Rektorátu KU.“

Tieto slová potvrdzujú tri zmluvy, ktoré môžete nájsť v Centrálnom registri zmlúv. Vyplýva z nich, že v rokoch 2015 – 2017 M. Fiľo daroval KU 400-tisíc eur. Z toho stotisíc len pred niekoľkými dňami.

Vedenie univerzity sa v reakcii pre médiá nechápavo pýta, čo je zlé na tom, že chcú oceniť človeka, ktorý finančne pomáha nielen univerzite, mestu Ružomberok, regiónu Liptov, ale aj charitatívnym projektom v zahraničí.

Viem, že mnohí si teraz pomyslíte svoje… Ale skúsme sa odosobniť a vcítiť do kože vedenia univerzity, pre ktorú 400-tisíc eur nie je malý peniaz.

Nevadilo by mi, keby rektor Jarab povedal „ďakujem“ odkrytím nejakej ligotavej tabule, pomenovaním špecializovanej učebne po mecenášovi alebo nejakým iným gestom. Tvorivosti sa medze nekladú.

Ale udeliť čestný doktorát, ktorý renomované univerzity prisudzujú len celospoločensky rešpektovaným osobnostiam, ktoré sa vyznačujú vysokými intelektuálnymi, akademickými, a v neposlednom rade aj ľudskými a morálnymi kvalitami, je krok absolútne vedľa.

Osobne som presvedčený, že Milan Fiľo, privatizér a veľkopodnikateľ s – jemne povedané – rozporuplnou povesťou, tieto kritériá nespĺňa.

Každému, kto sa pozrie na zoznam doteraz ocenených osobností, akými sú napríklad Ladislav Hanus, Anton Neuwirth, Michael Novak či viacerí kardináli, bude jasné, že Fiľo medzi nich jednoducho nepatrí.

Ak Vedecká rada KU napriek tomu povie rektorovmu návrhu „áno“, pridá len ďalší biľag na už aj tak dosť zjazvenú tvár Katolíckej univerzity.

Foto – ecoinvestment.cz

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.