Mondi sa za zápach ospravedlňuje. Aktivisti podali podnet na prešetrenie

Ilustračná fotografia

Dnešný zápach v meste mal príčinu vo výpadku systému spaľovania zapáchajúcich látok v papierňach. Je to rovnaký problém, ako sa stal vlani v decembri. Spoločnosť Mondi SCP sa obyvateľom Ružomberka ospravedlňuje a deklaruje, že do ovzdušia neunikli žiadne nebezpečné látky.

Zápach nad mestom začal ráno a bolo ho cítiť takmer v celom meste. Ide rovnakú poruchu, pravdepodobne na jednom z regeneračných kotlov, aká sa stala pred mesiacom. Aj dnes to vzbudilo negatívne reakcie Ružomberčanov, z ktorých niektorí sa na sociálnych sieťach sťažujú na zdravotné ťažkosti. Iní zasa píšu, že zápach cítili aj počas uplynulých dní.

„Dnes, približne o ôsmej hodine ráno, došlo k výpadku systému spaľovania zapáchajúcich látok v Mondi SCP. Na krátky čas, kým boli plyny presmerované do záložného zdroja, prechádzali tieto plyny cez uhlíkové filtre do ovzdušia a spôsobili nepríjemnosti voči verejnosti. Aktuálny inverzný stav počasia spôsobil, že obťažujúci zápach zotrval v kotline po dlhý čas. Z našej výroby neunikli do ovzdušia žiadne nebezpečné látky, ale uvedomujeme si nepríjemnosť situácie a obyvateľom mesta a okolitých obcí sa týmto chceme ospravedlniť. Pracujeme na nápravných opatreniach,” informovala o udalosti spoločnosť Mondi SCP prostredníctvom hovorcu Ľubomíra Čecha.

Aktivisti združení v Občianskom združení Ochrana ovzdušia dolný Liptov (OZ OODL) podali v súvislosti s incidentom podnet na prešetrenie i žiadosť o informácie.

Na základe opätovnej havárie výpadku systému spaľovania smradov žiadame vedenie mesta Ružomberok, vedenie Mondi SCP a Okresný úrad Ružomberok, odbor starostlivosti o životné prostredie o poskytnutie informácií na základe zákona 211/2000 Z. z. Zákona o slobodnom prístupe k informáciám, čo uniklo, aké množstvo uniklo, aké boli a aké budú vykonané opatrenia na zamedzenie únikov v budúcnosti,” píšu v liste, ktorí podpísali Patrik Lupták a Rastislav Šaravský, predseda OZ OODL.

Píšu tiež, že mesto a spoločnosť Mondi SCP by do budúcna mali pri podobných únikoch občanov varovať.

Stanovisko k situácii avizuje na sociálnej sieti aj primátor Igor Čombor.

Situáciu komplikuje aj zvýšená hodnota prachových častíc známych ako PM10. Na zhoršené rozptylové podmienky v Ružomberku, ale aj Martine či Žiline upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav. Výstraha platí od nedele poludnia až do odvolania.

Upozornenie o zhoršených rozptylových podmienkach platí aj pre Ružomberok od nedele popoludnia. Zdroj – shmu.sk

Titulná fotografia – ruzomberok.sk

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.