Alkohol za volantom opäť úradoval. Podgurážených vodičov chytili aj u nás v meste

Polícia v žilinskom kraji odhalila v poslednom marcovom týždni 29 vodičov pod vplyvom alkoholu. Dvanásti nafúkali nad jedno promile. Dvaja sa skúške odmietli podrobiť a jeden opitý vodič spôsobil aj dopravnú nehodu. Podrobnosti dvoch prípadov z marca zverejnili aj ružomberskí policajti.

Obvineniu z prečinu ohrozovanie pod vplyvom návykovej látky čelia ďalší dvaja vodiči.

26-ročný vodič z Dolného Kubína 17. marca vo večerných hodinách viedol nákladné motorové vozidlo značky VW Caddy,  z čerpacej stanice na Žilinskú cestu, pričom porušil prikázaný smer jazdy a pokračoval v jazde v smere na Žilinu, kde približne po 200 metroch bol z uvedeného dôvodu predpísaným spôsobom zastavený a kontrolovaný hliadkou Obvodného oddelenia PZ Ružomberok. Následne bol po zákonnom poučení podrobený dychovej skúške s pozitívnym výsledkom 0,76 mg/l (1,58 promile) a opakovaná dychová skúška s výsledkom 0,80 mg/l (1,67 promile) alkoholu v dychu.

Dňa 22.03.2019 pred polnocou 27-ročný vodič z Macedónska viedol osobné motorové vozidlo značky Škoda Rapid po ceste III. triedy smerom od obce Štiavnička na cestu I/18, kde bol pri benzínke zastavený a kontrolovaný hliadkou Obvodného oddelenia PZ Liptovská Teplá. Následne bol po zákonnom poučení podrobený dychovej skúške s pozitívnym výsledkom 0,74 mg/l ( 1,54 promile) alkoholu v dychu.

V obidvoch prípadoch boli vodiči eskortovaní na OO PZ  Ružomberok za účelom vykonania ďalších procesných úkonov, boli umiestnení do  CPZ v Ružomberku. Spisy polícia predložila prokurátorovi s návrhom na podanie obžaloby.

Buďte zodpovední, život za to stojí!

S pribúdajúcimi slnečnými dňami sa objavuje na cestách stále viac cyklistov a motocyklistov, ktorí sú často účastníkmi vážnych dopravných nehôd. Okresné riaditeľstvo PZ v Ružomberku vyzýva všetkých milovníkov motoriek a bicyklov aby pri jazde zvýšili opatrnosť a bezpečnosť na cestách!  Za zníženej viditeľnosti musí mať cyklista jazdiaci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Cyklista je povinný počas jazdy na bicykli mimo obce chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou. Ak je cyklistom osoba mladšia ako 15 rokov, táto povinnosť sa vzťahuje aj na jazdu v obci. Rovnako polícia upozorňuje aj chodcov, aby nezabúdali najmä vo večerných hodinách na reflexné doplnky, ktoré je najlepšie umiestniť ku koncu rukávov, blízko ku kolenám, do úrovne pásu a najmä deťom je potrebné vyberať oblečenie či školské tašky s doplnkami z fluorescenčných a reflexných materiálov.

Polícia rovnako upozorňuje vodičov motorových vozidiel, aby sa na cestách  navzájom rešpektovali, správali sa disciplinovane, ohľaduplne, dodržiavali dopravné predpisy,  nesadali za volant pod vplyvom alkoholu a nepreceňovali svoje schopnosti. Každý z účastníkov cestnej premávky môže svojím zodpovedným prístupom predchádzať nešťastiam na cestách.

Zdroj – Tlačové správy Krajského oddelenia PZ v Žiline a Okresného oddelenia PZ v Ružomberku.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.