Ambulancie požiarom zasiahnutého pavilónu otvoria, niektoré kliniky sú v náhradných priestoroch

CT-pracovisko je zatiaľ z technických príčin mimo prevádzky. Ambulancie chirurgie, ortopédie či urológie budú od štvrtku opäť fungovať. Kliniku neurochirurgie presunuli do očného pavilónu, presťahovali aj časť ARO. 

Od štvrtka 21. októbra plánuje vojenská nemocnica spustiť plnú prevádzku špecializovaných ambulancií a pracovísk rádiologickej kliniky v chirurgickom pavilóne. Zatvorené sú od rozsiahleho nedeľného požiaru, odstavená v nich bola voda i kúrenie.

K otvoreniu pristupuje vedenie nemocnice po revíznej kontrole budovy. Informuje o tom ÚVN na svojej stránke.

K dispozícii tak opäť budú špecializované ambulancie chirurgie, úrazovej chirurgie, neurochirurgie, ortopédie, urológie. Pacienti budú môcť ísť už aj na pracoviská ANGIO-CT, RTG, fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie vrátane liečebných procedúr. Spustia tiež mamografiu a sonografiu.

„Mimo prevádzky zatiaľ ostáva z technických príčin CT-pracovisko,“ uvádza nemocnica s tým, že o opätovnom otvorení bude informovať na svojej webovej stránke. Akútnu a urgentnú zdravotnú starostlivosť poskytovali aj naďalej.

ARO a neurochirurgia v náhradných priestoroch  

Niektorým klinikám a hospitalizovaným pacientom chirurgického pavilónu museli nájsť nové priestory.

„V tejto chvíli je odstavená lôžková časť chirurgickej kliniky, časť ARO a neurochirurgická klinika. Tieto pracoviská pôjdu v náhradných priestoroch. Chirurgická klinika má ešte jeden trakt, ktorý by sme chceli uviesť do života,“ priblížil stav oddelení riaditeľ ÚVN Róbert Rusnák na krátkom brífingu deň po požiari.

Árových pacientov premiestnili do chirurgickej prístavby, ktorú plamene nezasiahli a je plnohodnotne funkčná. Neurochirurgická klinika presunula svoje prístroje a personál do priestorov očnej kliniky.

V tento týždeň plánujú začať realizovať aj odložené operácie.

Státisícové škody

Podľa doterajších zistení bol príčinou požiaru skrat na elektrickom vedení. Bližšie informácie ešte prinesie záver revíznej správy, povedal riaditeľ Róbert Rusnák. Celkové materiálne škody zatiaľ nie sú známe, no len škody strechy predbežne vyčíslili na 350-tisíc eur.

„Požiar poškodil ubytovacie kapacity a kancelárske priestory pre zdravotnícky personál. Ten sme presťahovali do iných miestností. Centrálne operačné sály v chirurgickom pavilóne neboli požiarom postihnuté,“ špecifikoval škody Rusnák. Podľa jeho slov straty nie sú ani na drahých prístrojoch vrátane CT.

Vojenská nemocnica zriadila pre pacientov aj infolinku 044 438 2929 (od 7.00 do 14.00 h). Informovať sa môžu aj prostredníctvom e-mailu nauvn@uvn.sk.

Titulná fotografia: požiarom postihnutý chirurgický pavilón ÚVN. Foto: Viktor Mydlo 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.