Autom zabil chodca a nezastavil. Súd vymeral opitému chirurgovi z vojenskej nemocnice trest

Šoféroval pod vplyvom alkoholu a po nehode ani nezastavil. Lekár z vojenskej nemocnice dostal po rozsudku okresného súdu 6-ročný trest. Voči rozsudku sa odvolal, no konečný verdikt je ešte vyšší.

Koncom apríla 2020 šoféroval svoju Škodu Superb lekár Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) na trase zo Žiliny do Ružomberka pod vplyvom alkoholu. Pri obci Strečno narazil do 60-ročného chodca, ktorý nehodu neprežil.

Lekár nezastavil a z miesta činu ušiel. Polícia ho ďalej naháňala.

Vodiča, ktorý na úteku spôsobil ďalšie dve dopravné nehody, zastavili policajné hliadky až pri obci Krpeľany. V krvi mu policajti namerali takmer 2 promile.

Chodca pri Strečne zrazil lekár z vojenskej nemocnice. Bol opitý a z miesta činu ušiel

„Vedenie nemocnice to vníma ako osobné zlyhanie lekára, čo je nám, samozrejme, veľmi ľúto, keďže ide o špičkového chirurga,“ povedala po tragédii hovorkyňa vojenskej nemocnice Petra Dišková.

Neskôr 55-ročného Petra obvinili z prečinu usmrtenia a neposkytnutia pomoci a vzali ho do väzby, na čo podal sťažnosť. „Krajský súd v Žiline sťažnosť obvineného MUDr. Petra M. proti rozhodnutiu o vzatí do väzby zamietol, pretože nie je dôvodná,“ povedal pre naše noviny ešte v máji vtedajší zástupca hovorkyne Krajského súdu Žilina Jozef Michňa. Chirurg bol tak stíhaný väzobne.

Pri vyšetrovaní trestného činu si vyšetrovatelia zavolali na pomoc odborníkov. „Do konania bol pribratý aj znalec z odvetvia dopravy. Znalecký posudok sa bude týkať techniky jazdy, techniky nárazov či výšky spôsobenej škody,“ uviedol pre RK Magazín ešte v júni 2020 prokurátor Martin Kokles z Krajskej prokuratúry v Žiline.

Neskôr na obvineného podal prokurátor Okresnej prokuratúry v Žiline obžalobu pre zločin usmrtenia a prečin neposkytnutia pomoci v štádiu pokusu.

Okresný súd v Žiline vymeral 55-ročnému Petrovi ešte v októbri 2020 trest odňatia slobody na 6 rokov nepodmienečne a zároveň trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá na doživotie.

Po odvolaní dostal ešte vyšší trest

Keďže lekár bol aj pod vplyvom alkoholu, prokurátorovi prišiel trest nízky. Aj napriek tomu sa obvinený odvolal a spis sa tak dostal na stôl Krajského súdu v Žiline.

Podľa súdu a tiež našich inormácií to nie je prvýkrát, čo obvinený lekár z ÚVN jazdil pod vplyvom alkoholu. V minulosti mal zraziť človeka, ktorý má zdravotné problémy a trvalé následky.

„Krajský súd v Žiline rozsudkom zrušil rozsudok Okresného súdu Žilina vo výroku o treste odňatia slobody a obžalovanému uložil úhrnný trest odňatia slobody vo výmere 7 rokov a 6 mesiacov, so zaradením do ústavu na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia,“ uviedol pre portál Žilinak zástupca hovorkyne Krajského súdu Žilina Radoslav Šulgan.

Titulná fotografia – Znak Zboru väzrnskej a justičnej stráže. Foto – Juraj Brezáni

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.