Basketbalistky chcú vyhrať titul

V kádri najúspešnejšieho v meste pôsobiaceho športového klubu predstavili ambície aj káder na novú sezónu.

Zuzana Ivančáková prišla na Liptov z Popradu. Foto – Anna Šenkeríková.

Basketbalistky MBK Ružomberok budú v tejto sezóne kráčať v domácej súťaži za titulom. Potvrdili to predstavitelia klubu počas tohtotýždňového predstavenia kádra pred nadchádzajúcou sezónou.

Päťlitrovú slivovicu na majstra

Pätnásťročné čakania na slovenský basketbalový trón majú pomôcť ukončiť aj štedré investície do klubu. „Vďaka Milanovi Fiľovi sme bez dlhu, pohľadávok a finančne stabilizovaní. Tú sumu, ktorú dal do basketbalu, radšej ani nepoviem,“ odznelo z úst prezidenta MBK Ružomberok a viceprimátora mesta Michala Slašťana.

Prezident klubu Michal Slašťan. Foto – Rudolf Maškurica

Práve Fiľove firmy patriace pod materskú spoločnosť Eco-investment sú popri meste hlavným ťahúňom financovania klubu. Situácia sa zmenila len vlani, kedy sa spolumajiteľ závodu Mondi SCP vrátil k plnohodnotnému financovaniu basketbalu v meste.

„Na slovenské pomery máme teraz nadštandardné podmienky, za čo treba poďakovať. Sú také, že môžeme dosahovať ciele, ktoré nám boli dané,“ potvrdil vyslovené slová hlavný tréner družstva žien Juraj Suja, ktorý začína na lavičke Ružomberka šiestu sezónu.

„Druhé miesto je neúspech, aj keď nie som rojko a neverím, že Košice a Piešťany nebudú chcieť bojovať o titul. Hoci v máji na tejto pozícii asi nebudem, chcel by som otvoriť päťlitrovú slivovicu a pripiť na majstra Slovenska MBK Ružomberok,“ vyslovil počas predstavovania tímu prezident Slašťan.

Osem hráčiek zostalo, prišla pätica nových

Slovenský basketbal v kádri aktuálneho vicemajstra zastupujú Miroslava Mištinová, Beáta Janoščíková, Radka Stašová, Lucia Kelčíková, Alica Moravčíková, Alexandra Belušová a dve novicky – Zuzana Ivančáková (prišla z Popradu) a Viktória Havranová (z Levíc).

„Určite by sme chceli titul. Je to hlavný cieľ. Ale uvidíme, ako na tom budú ostatné družstvá,“ povedala 20-ročná slovenská reprezentantka Miroslava Mištinová.

Američanka Janeesa “Chucky” Jefferyová (v oranžovom). Foto – redakcia

Z cudziniek s družstvom z minulej sezóny zostali Ukrajinka Oľga Yatskovecová a americká rozohrávačka Aaryn Ellenbergová.

„Oľga je mladá ukrajinská reprezentantka, veľký talent, od ktorej očakávame, že už v tejto sezóne naplno ukáže svoje kvality. O Aaryn netreba veľa hovoriť. Je to kvalitná rozohrávačka, veľká individualita a hoci mnohí so mnou asi nebudú súhlasiť, aj tímová hráčka. Želal som si, aby zostala,“ zhodnotil Suja zahraničné hráčky, ktoré si chcel v kádri ponechať.

Novými tvárami, ktoré klub až do tohto týždňového predstavovania pred širšou verejnosťou tajil, sú Američanka Janeesa Desiree Jefferyová a dve pivotky – 27–ročná Litovčanka Eglé Šikšniutéová a 25–ročná Srbka Nevena Markovičová.

„Mali by byť lídrami tímu. Ide o víťazné a pozitívne tipy so skúsenosťami z viacerých európskych líg. Získavame veľkú kvalitu pod košom aj v poli,“ zhodnotil trojicu cudziniek Suja.

Zaujímavý je príchod niekdajšej členky srbských mládežníckych reprezentácii Neveny Markovičovej. Na Poľnej ulici bola už vlani, pred sezónou si však vážne zranila koleno, prišla o celý rok a klub s ňou rozviazal kontrakt. Dohodli sa však, že ak bude v poriadku, dres s ružou na ňu počká.

Pomodlite sa za basketbalistky

„Pomodlite sa za naše dievčatá, aby im zdravie vydržalo. Ak nemáte zdravie, nič to nie je platné… a ešte korektné vzťahy medzi nami. Minulá sezóna nás urobila ešte silnejšími, ako sme boli, preto verím, že ak nám tieto dve veci vydržia, máme šancu splniť očakávané ciele,“  spestril Suja svoj príhovor pri predstavovaní družstva.

Srbka Nevena Markovičová. Foto – Anna Šenkeríková

„Netajím to, nemôžeme si dávať menšie ciele ako titul, ale odmietam, že sme najväčší favorit. Dnes asi áno, ale ako budú jednotlivé družstvá v lige vyzerať vo februári, dnes nikto nevie,“ doplnil.

Ružomberčanky čaká v novej sezóne okrem extraligy aj Slovenský pohár a najmä Európsky pohár FIBA. O účinkovaní v tejto súťaži sme písali nedávno.

„Vysoké očakávania sú aj v Slovenskom pohári. V tom európskom chceme vyhrať niekoľko zápasov a postúpiť zo skupiny. Vtedy budeme spokojní,“ doplnil ambiciózne predstavy Slašťan.

Litovka Eglé Siksniuté. Foto – Anna Šenkeríková

Na predstavení kádra bol aj športový riaditeľ futbalového MFK Ružomberok Dušan Tittel, ktorý by rád oprášil svoju skúsenosť spred dvadsiatichpiatich rokov, keď hráči Slovana Bratislava hrali s vtedajšími ružomberskými hráčkami v Koniarni basketbalový zápas.

„Vtedy sme tesne prehrali, lebo dievčatá nás šetrili, ale prečo to v rámci propagácie a odľahčenia náročnej sezóny, nezopakovať,“ predstavil zaujímavý nápad Tittel.

V klube je ďalších sedem tímov

MBK stavia do sezóny okrem družstva žien ďalších sedem tímov. Šesť z toho je čisto mládežníckych. Ženskému celku bude kryť chrbát v 1. lige rezerva zložená najmä z junioriek a dievčat, ktoré sa budú rozohrávať pre potreby A-družstva.

„Tá pyramída ešte nie je kompletná, ale bude. Mojim snom je, aby sme opäť aj v mládežníckej kategórii vyhrali aspoň jeden titul,“ podotkol prezident klubu M. Slašťan.

Basketbalistky čaká do začiatku sezóny (27. septembra) ešte niekoľko prípravných zápasov vrátane domáceho turnaja, ktorý bude od 14. do 16. septembra v Koniarni. Už tam by sa mali predstaviť aj v novej kolekcii dresov.

Manažér MBK Radoslav Popelka popelka predstavuje nové dres na sezónu 2018/2019. Foto – Anna Šenkeríková

Titulná fotografia – Lavička MBK Ružomberok počas finále sezóny 2017/2018 proti Good Angels Košice. Zľava Radka Stašová, Alexandra Belušová, Oľga Yatskovetsová, Miroslava Mištinová a Alica Moravčíková. Foto – Rudolf Maškurica. Zdroj – mbkruzomberok.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.