Teplá voda nepotečie do soboty

V spoločnosti Mondi SCP od pondelka prebieha pravidelná odstávka výroby. Vo väčšine ružomberských domácností tak z kohútikov šesť dní nepotečie teplá voda.

Teplá voda mala pôvodne prestať tiecť už v sobotu, 16. septembra. Lenže ešte v nedeľu večer si väčšina Ružomberčanov mohla dať teplú sprchu. „Pri vzájomných rokovaniach so spoločnosťou Mondi SCP sme sa dohodli, že o deň posunieme termín vypnutia dodávok tepla do našej distribučnej siete. Preto ľudia mohli mať teplú vodu miestami ešte aj v pondelok. Dovtedy trvalo, kým sa minuli jej zásoby v systéme,“ vysvetlil pre Ružomberský magazín Vladimír Lajčiak, riaditeľ ružomberskej mestskej spoločnosti CZT, ktorá má na starosti distribúciu tepla v meste.

Podľa spomenutej dohody začnú stroje v papierňach opäť pracovať najneskôr v sobotu ráno. Vtedy sa začne produkovať aj teplo a ohrev vody. „V priebehu soboty sa teplá voda dostane aj do bytov v meste,“ doplnil Lajčiak.

Odstávka však určite netrápi obyvateľov rodinných domov, ktorí majú vlastný ohrev vody i vykurovanie.

Dôvodom odstávky je údržba strojov v papierňach

Dôvodom odstavenia teplej vody je prerušenie výroby v papierňach Mondi SCP. Najväčší súkromný zamestnávateľ v meste každoročne v septembri odstavuje stroje, aby prešli nevyhnutnými opravami. „Vzhľadom na skutočnosť, že do letnej odstávky je zahrnutá aj údržba sústavy tepelných zariadení, bude to mať dopad na dodávky teplej vody,“ informovala hovorkyňa Mondi SCP Martina Piláriková. Vlani si však takáto údržba odstávku teplej vody nevyžiadala.

„U nás nijaká väčšia údržba v týchto dňoch neprebieha. V podstate len čakáme, kedy nám z Mondi SCP zase začnú teplo dodávať. Všetko, čo potrebujeme opraviť, dokážeme spraviť operatívne počas roka. Vždy sa to snažíme urobiť tak, aby to občania nepocítili,“ opísal Lajčiak aktuálny pracovný týždeň u distribútora v CZT.

Spoločnosť je od januára tohto roka aj správcom mestskej plavárne. Práve tu aktuálne sústreďujú väčšinu pracovných činností. „Stav plavárne si žiada dôkladnú údržbu aspoň raz za polrok. Vypustili sme bazén, dezinfikujeme ho, čistíme a opravujeme obkladačky, špárovku, robíme nové nátery a niekde aj maľujeme,“ uviedol Lajčiak. Plaváreň bude k dispozícií verejnosti aj plaveckým klubom opäť od pondelka.

Možno zacítiť zápach

Oveľa rušnejšie je počas tohto týždňa v papierňach, kde vykonávajú údržbu, ktorá podľa prezidenta spoločnosti Mondi SCP Bernharda Peschka nie je možná v čase bežnej, trojsmennej prevádzky. „Na túto dočasnú odstávku sme všetci dobre pripravení. Dodávky zákazníkom boli naplánované vopred a odstávka na ne nebude mať žiadny vplyv,“ dodal Peschek.

Spoločnosť zároveň upozorňuje, že počas odstavovania a opätovného uvádzania zariadení späť do prevádzky môže dôjsť v meste a okolí k šíreniu zápachu. „Spoločnosť Mondi SCP sa vopred ospravedlňuje za prípadné nepríjemnosti s týmto spojené,“ doplnila hovorkyňa Piláriková.

Titulná ilustračná fotografia – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.