V Ružomberku schválili zmenu územného plánu, papierne môžu vymeniť kotol na biomasu

Ružomberskí poslanci schválili zmenu územného plánu mesta, ktorú predstavil hlavný architekt mesta Ing. arch. Jozef Jurčo (na snímke vľavo za pultom). Foto: Miroslav Parobek
Ružomberskí poslanci na mimoriadnom zasadnutí odsúhlasili zmenu územného plánu mesta. Tá umožní výmenu starého kotla na biomasu v papierňach za nový.

Mestské zastupiteľstvo v Ružomberku na mimoriadnom rokovaní v stredu 11. októbra schválilo Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) č. 8/2023 o Záväznej časti Zmeny a Doplnku č. 9 Územného plánu Mesto Ružomberok. Tá umožní spoločnosti Mondi SCP výmenu starého kotla na biomasu za nový.

„Mestskí poslanci rozhodli o zmene regulatívu v oblasti životného prostredia v územnom pláne mesta tak, aby bol v súlade s právnymi predpismi na úseku životného prostredia, smernicami a rozhodnutiami Komisie a Rady EÚ v oblasti ochrany ovzdušia a aby sa niektoré vágne formulácie záväznej časti nahradili jednoznačným a v praxi vykonateľným znením,“ priblížil hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

„Nové schválené nariadenie nedovoľuje na území mesta budovať nové zariadenia na spaľovanie alebo spoluspaľovanie odpadov a pripúšťa len modernizáciu alebo náhradu už fungujúcich zariadení. Použiť sa pri tom má najlepšia dostupná technika na predchádzanie vzniku emisií alebo zníženie emisií a vplyvu na životné prostredie,” vysvetlil Miškovčík.

„Zmenu zastupiteľstvo schválilo zákonnou väčšinou. Návrh podporilo 13 poslancov, ôsmi bolo proti,” doplnil hovorca mesta. Zmena územného plánu umožní podniku Mondi SCP modernizovať starý viac ako 40-ročný kotol na biomasu za nový, ktorý bude aj po roku 2027 spĺňať prísnejšie emisné limity Európskej únie (EÚ).

Zmena umožní výmenu starého kotla na biomasu

O zmenách malo zastupiteľstvo pôvodne rokovať koncom septembra, vedenie mesta tento bod z programu napokon stiahlo a presunulo na mimoriadne zasadnutie. Podľa hovorcu z dôvodu, že niektorým poslancom i obyvateľom chýbali odpovede súvisiace s výmenou starého kotla na biomasu za nový.

Ružomberčania sa mohli zoznámiť so zámerom výstavby nového kotla na biomasu v celulózovom a papierenskom podniku a súvisiacimi zmenami územného plánu mesta na pracovnom stretnutí. Uskutočnilo sa vo štvrtok 5. októbra vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Ružomberku aj za účasti zástupcov spoločnosti Mondi SCP.

Súčasný kotol na biomasu v papierňach pracuje vyše 40 rokov a aktuálne už nespĺňa emisné limity Európskej únie. Spoločnosť pred časom avizovala, že by ho chceli vymeniť za nový. To mala okrem ďalších potrebných povolení umožniť zmena územného plánu mesta Ružomberok.

Ružomberčania sa budú môcť zoznámiť so zámerom výmeny kotla v papierňach

Zdroj: FB/mesto Ružomberok, Teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.