Bližšie k systému trvalo udržateľnej budúcnosti

Možnože takýto nadpis čitateľovi nič nehovorí. Je však prianím spoločnosti MONDI SCP realizovať v jeho výrobnom areáli fluidný kotol s výkonom 140t/h a pokračovať v znižovaní emisií a odpadov. Práve jeho inštaláciou priblíženia sa k systému trvalo udržateľnej budúcnosti, čo v meste a jeho okolí so zaťaženým životným prostredím znie do najbližšej budúcnosti veľkolepo a až neuveriteľne.

„Nový kotol na biomasu by bol veľkým krokom naplnenia tejto ambície , ako to uzatvára v dvojtýždenníku Spoločník z 28. mája t. r. technický riaditeľ Mondi SCP Vladimír Krajči  v príspevku Stanislava Krakovského. Z jednostranového príspevku na str.3  Spoločníka to vyzerá to tak, že jedna éra vyslúžilca z roku 1981 určeného na spaľovanie kôry s výkonom 180t/h bude končiť. 

Ako laikovi a obyvateľovi priemyselného mesta a mesta turizmu kde informačné šumy zo 7. januára 2015 hovoria o zvyšovaní výroby celulózy až na hranicu 750 tisíc ton mesačne zostáva takáto cifra síce v podvedomí, no výkon a označenie 140t / h  resp. 180t /h ostáva neznámou technickou veličinou. Rozumie sa azda tým spracovanie kôry s budúcim primiešaním  zvyškových odpadov, biokalov z ČOV a zvyškových odpadov z recyklovaného papiera v tonách za hodinu?  

Nevedomý sa teda pýta, vidiac v priestore Za dráhou a na ploche bývalého areálu Solo desiatky tisíc metrov kubických drevnej hmoty naskladnenej a pripravenej na budúce spracovanie. Koľko teda pomerovo  kôry zo stromov z ktorej nemožno vyrobiť buničinu , koľko biokalov a koľko zvyškového odpadu z recyklovaného papiera? A koľko to bude z PS 19 v dnešnom konečne ustupujúcom ale stále ešte vo vládnucom čase Covidu-19?

Z príspevku „Mondi SCP zvažuje vymeniť starý kotol na biomasu za nový“ , vyplýva aj možné budúce spaľovanie celého objemu hrboltovských biokalov, ktoré sa produkujú v rámci čistenia odpadových vôd.  V súčasnosti sa ale nespaľuje ich celý objem podľa technického riaditeľa Mondi SCP, keď niečo sa likviduje cez oprávnené firmy. Ktoré sú to menovite  a ktoré sú tie  oprávnené, článok z tlače neuvádza.

Súčasný kotol  s výkonom 180 t/h má teda za sebou 40 rokov a ako  sa píše v podnadpise,  že na miskách váh sú dve možnosti , t.j. či sa ten dosluhujúci opraví alebo postaví nový, potom je to skutočne na odborníkoch z Mondi , ku ktorému variantu sa priklonia.

Nový kotol sa zo dňa na deň nepostaví , čaká ho ešte legislatívny proces, posudzovanie vplyvov na životné prostredie, územné a stavebné konanie . To sa píše tiež v riadkoch príspevku Spoločníka . Po čase je tu ale šanca pre   Ružomberčana a občana okolia vysloviť sa k nemu, pretože musí prebehnúť verejná diskusia. A potom sa kotol môže stavať čo vraj  môže trvať niekoľko rokov , no nový kotol by mohol uskutočniť svoj nábeh už v roku 2025.   

Nevdojak mysliac na tento rok lepšieho a snáď i ekologickejšieho zajtrajška, keď mesto by malo byť v značnej miere pozbavené  prachových častíc a zápachu a už s dostavaným a do užívania odovzdaným tunelom Čebrať, R jednotkou a rýchlostným južným prepojením s B. Bystricou, by to bola vytúžená a dlho očakávaná správa. 

Pri ekologickejšej technológii spracovávania biomasy (a verme že už s novým kotlom) z  ktorej vyrábame a  dostávame  teplo do našich domácností aj napriek tomu, že platí zákon o nezničiteľnosti energie a hmoty, sa môžeme stať mestom Zero Waste. Takéto označenie pre nulový odpad  je charakterizované ako neustále úsilie zbavovať sa odpadov, odstraňovať a recyklovať ich do opätovného využitia.

Život bez odpadu a ružomberský život so „zero waste“ podnikom Mondi SCP to znie hrdo, a v minulosti ťažko skúšané mesto sa posunie bližšie k udržateľnejšej budúcnosti, keď fabrika na východe jeho intravilánu  už nebude vyvážať svoje vyprodukované odpady za hranicu mesta.  

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.