Boris Kollár v Ružomberku: stretnutie na okresnom súde aj uctenie obetí černovskej tragédie

V pondelok 25. októbra prišiel do Ružomberka predseda parlamentu. V rámci svojho pracovného dňa najskôr navštívil región Oravy, v poobedňajších hodinách sa presunul do dolného Liptova, kde sa na okresnom súde stretol s predsedníčkou Jankou Majerčíkovou a zamestnancami súdu.

V budove Okresného súdu v Ružomberku sa Boris Kollár stretol s predsedníčkou súdu Jankou Majerčíkovou, ale aj so zamestnancami. Na stretnutí boli prítomní aj primátor mesta Igor Čombor, riaditeľ úradu práce Ľubomír Kubáň, prednosta Okresného úradu v Ružomberku Emil Maretta či okresný šéf hnutia Sme rodina Peter Sieklik. S Borisom Kollárom sa vrúcne privítal aj bývalý primátor Ružomberka Juraj Čech.

(Foto: Anna Zábojníková)

Boris Kollár prezentoval najmä svoj nesúhlas k návrhu novej súdnej mapy. Rezort spravodlivosti si od tejto zmeny sľubuje kvalitnejšie a rýchlejšie konania, vyššiu transparentnosť aj dôveru občanov v slovenskú justíciu.

,,Vyzerá to dobre, s vysokou pravdepodobnosťou sa reforma nepodarí. Môžete sa na nás spoľahnúť, že my za toto nezahlasujeme, budeme sa snažiť hľadať aj iných spojencov v koalícii, hlavne v OĽaNO. Verím, že sa to podarí,” povedal na súde predseda parlamentu a zdôraznil, že momentálne hľadá podporu z koalície, aby nehlasovali nielen za reformu súdnictva, ale aj za reformu nemocníc.

Materiál novej súdnej mapy bol predložený sudcom aj verejnosti vlani v novembri. Odvtedy sa v Ružomberku spustila diskusia aj boj o zachovanie tunajšieho súdu.

V návrhu sa hovorí o vytvorení nového Liptovského súdneho obvodu, ktorý zlúčil ružomberský aj mikulášsky okresný súd. Ani jeden totiž nedosahoval žiadaný počet špecializovaných senátov. Otázne už len bolo, kde bude súd sídliť. Pomyselný rozstrel nastal medzi Ružomberkom a Mikulášom.

Návrh súdnej mapy nakreslil pre ružomberský súd viaceré scenáre. V jednom z nich zíva budova ružomberského súdu prázdnotou. V ďalšom je aspoň časť z nej obývaná trestným oddelením, ostatní sudcovia či zamestnanci súdu už sídlia v Liptovskom Mikuláši.

V návrhu sa hovorí, že centrum súdu má byť v Liptovskom Mikuláši. Zároveň sa v ňom však uvádza, že v Ružomberku by malo ostať aspoň detašované pracovisko pre trestných sudcov. A to práve pre blízkosť väznice.

,,Najvhodnejším miestom na zriadenie trestného súdu v Liptovskom súdnom obvode je mesto Ružomberok, keďže sa tam nachádza ústav na výkon trestu odňatia slobody,“ uvádza sa v materiáli návrhu reformy súdnej mapy.

Nedávno sa dokonca pred budovou Okresného súdu v Ružomberku konal protest zamestnancov, ktorý prišli podporiť aj starostovia okolitých obcí vrátane ružomberského primátora.

Zamestnanci Okresného súdu v Ružomberku protestovali proti navrhovanej reforme súdnictva

Predseda parlamentu sa po stretnutí na súde presunul do neďalekej Černovej, aby si uctil pamiatku obetí černovskej tragédie. Pred pomník položil veniec a následne sa presunul späť do Bratislavy.

(Foto: Nikola Marhefková)
(Foto: Anna Zábojníková)
(Foto: Nikola Marhefková)
(Foto: Nikola Marhefková)

 

 

 

 

 

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.