Chočská, Kalvárska či Brestová. Ako pomenujú ulice vo Valaskej Dubovej?

Sanitky, kuriéri či turisti už v obci pod Chočom nezablúdia. Pripravujú tam totiž značenie, ktoré si navolia samotní občania obce.

Vo Valaskej Dubovej pomenujú ulice. Projekt turisticko-informačného systému pripravuje obec spoločne so združením Miestna akčná skupina (MAS) dolný Liptov.

„Vždy je lepšie, keď ulice sú pomenované,“ hovorí pre RK Magazín starosta Valaskej Dubovej Igor Tulinský (KDH). Informačný systém bude vytvorený sústavou informačných tabúľ, ktoré budú slúžiť na lepšiu orientáciu. „Kuriéri majú problém, a to najmä cez zimu. Vojde do jednej ulice a ak je nesprávne, musí cúvať, pretože máme niektoré ulice slepé,“ opisuje Tulinský.

Orientáciu v obci zhoršuje aj fakt, že sa nové domy stavajú medzi už existujúcimi. „Keď napríklad niekto zvalí humno, stavba sa zlikviduje, a na tom mieste vyrastie nový dom, medzi starými. Aké dostane súpisné číslo? Ak bolo humno bez súpisného čísla, tak musí dostať len také, ktoré nasleduje, a to môže byť úplne rozdielne od tých, ktoré sú v tesnej blízkosti stavby,“ hovorí starosta s tým, že na jednej ulici môže byť číslo domu 50 a hneď vedľa 300, a to môže ľudí mýliť.

Označenie názvov ulíc pomôže podľa starostu aj členom záchranných zložiek – rýchlej zdravotnej pomoci, hasičom, policajtom. „Nie je to len značenie ulíc, ale komplexne sa urobí celý turistický systém. Na námestí bude veľká mapa, ktorá bude ľudí informovať,“ pripomína starosta, ktorý dopĺňa, že najviac návštevníkov obce tvoria hlavne turisti smerujúci na blízky Choč. Cez víkend tu parkuje aj 200 áut.

Pošli návrh, budeme sa ním zaoberať

Obec prostredníctvom obecných novín poslala občanom anketu, v ktorej môžu jednotlivé ulice sami pomenovať, alebo hlasovať za už navrhnutý názov ulice.

„Do vytvárania pomenovaní a teda do ankety sa môžu zapojiť všetci obyvatelia obce tak, že odovzdajú vyplnený anketový lístok. Sú na ňom vždy inou farbou vyznačené ulice. Je na účastníkoch ankety, ako vyznačené ulice nazvú, prípadne zakrúžkujú navrhnutý názov,“ píše sa v obecných novinách Dubovské novosti.

„Mali sme, aj máme ulice, ktorých názvy sa tradujú,“ povedal starosta Valaskej Dubovej s tým, že sú to napríklad názvy ulíc ako Hlavná, Školská či Chočská. „Predpokladám, že tieto zaužívané názvy aj takto pomenované ostanú.“

„Mám prísľub, že v roku 2021 to má byť zrealizované,“ hovorí starosta o projekte, ktorý je pripravený na MAS dolný Liptov. Jedným dychom dodáva, že realizácia bude závisieť aj od koronakrízy.

„Či to bude oficiálne, to je zase ďalším predmetom. Tam treba veľa vecí. Ľudia by si museli napríklad občianske alebo vodičské preukazy meniť. Toto bude predmetom následného riešenia, zatiaľ chceme aspoň tabuľky s názvami, aj keď neoficiálne,“ komentoval Igor Tulinský ďalšie možné plány.

Článok bol pôvodne publikovaný v dvojčísle tlačeného vydania RK Magazínu pre mesiace december a január.

Titulná fotografia – Každá vyfarbená ulica dostane svoje pomenovanie. Foto – Dubovské novosti

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.