Členovia športovej komisie nesúhlasia s krátením finančných dotácií. Primátorovi a poslancom napísali otvorený list

V polovici decembra budú poslanci schvaľovať  rozpočet mesta na budúci rok. Kuloárne diskusie o jeho podobe vyústili do otvoreného listu športovej komisie, ktorá pôsobí pri mestskom zastupiteľstve.

Otvorený list adresuje športová komisia primátorovi a poslancom mestského zastupiteľstva (štyria z nich ako členovia komisie list aj podpísali), kde ich prosia o prehodnotenie finančnej dotácie, ktorá je v návrhu rozpočtu mesta pre športovú komisiu na rok 2018.

“Chceme len upozorniť na spôsob, formu a kritériá, ako dochádza k neprimeranému kráteniu dotácií pre oblasť športu a činnosť pre športové kluby,” píše sa v liste, ktorí podpísali všetci jedenásti prítomní členovia športovej komisie.

Dokument je verejný a signarári chcú zbierať podpisy aj od športových klubov a združení, ktorých sa nižší rozpočet dotkne.

Za posledné roky pokles o 30-tisíc eur

Autori v liste uvádzajú, že kým v roku 2011 komisia rozdelila pre športové kluby a jednotlivé športové akcie viac ako 70-tisíc eur, na budúci rok je v rozpočte mesta naplánovaných niečo vyše 41-tisíc.

“Rozdelenie finančných prostriedkov pre jednotlivé komisie v meste je nesystémové a nekoncepčné. Chýba v tom dôsledná analýza vo vzťahu k platnosti, dôslednosti a účinnosti rozhodnutia poslancov a vedenia mesta. Žiadame bezodkladne pripraviť dokument, ktorý bude obsahovať formu, pravidlá, dôkladnú analýzu potreby jednotlivých komisií a verejnú diskusiu,” píšu v liste členovia komisie.

“Mesto výrazne podporuje basketbal a prispieva aj na futbalovú mládež, čo sú naše top športy. Ale nemali by sme zabúdať ani na stredné a menšie kluby a športy v Ružomberku, ktoré krátením tejto dotácie prichádzajú o možnosť získať podporu na činnosť, ale aj organizovanie jednotlivých športových akcií,” uviedol pre Ružomberský magazín predseda komisie a poslanec zastupiteľstva Ľubomír Kubáň (nezávislý).

O najväčšie peniaze prišla komisia v roku 2013, keď stratila oproti predchádzajúcemu roku 10-tisíc eur. O ďalších 15-tisíc prišla komisia vlani. Jej dlhoročný predseda Kubáň v minulosti pohrozil abdikáciou, k čomu sa vtedy chceli pridať aj ďalší členovia.

Situáciu v roku 2015 zachránilo zníženie krátenia dotácie na 5 percent. Vlani zasa poslanecký zbor dodatočne schválil po dvetisíc eur pre všetky komisie, ktoré sú poradným orgánom zastupiteľstva.

Problémy má aj komisia kultúry

Dlhoročné problémy s výškou rozpočtu má aj komisia kultúry, ktorá kvôli tomu už prestala prideľovať peniaze na činnosť umeleckých a kultúrnych združení. Podporuje len jednotlivé aktivity.

“Kultúra je prostredníctvom financovania cez našu komisiu absolútne podvyživená a nie je napríklad vôbec priestor pre podporu organizácií, ktoré sa snažia systémovo, celoročne pracovať, napríklad s deťmi,” povedal pre Ružomberský magazín Tomáš Šošovec, nezávislý poslanec a predseda komisie kultúry. Protest proti nízkym dotáciám komisia zatiaľ nechystá.

Výhrady majú často aj zástupcovia komisie sociálnych vecí a zdravotníctva. Stanovisko k návrhu rozpočtu pre jednotlivé komisie a k otvorenému listu nám prisľúbil aj mestský úrad. Napokon ho však nezaslal.

Radnica priamo z rozpočtu mesta podporuje napríklad basketbal a futbal. Z kultúrnych zriadení je to najmä FS Liptov či Kultúrny dom Andreja Hlinku. Členovia komisií a zástupcovia jednotlivých združení z oblasti športu a kultúry dlhodobo volajú potom, aby bolo priamo do rozpočtu mesta takýchto združení zaradených viac a dotačné peniaze zostali len pre menšie organizácie a akcie.

Titulná fotografia – Štefanský beh 2016 na Mostovej ulici. Zdroj – kopce.sk

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.