Čombor a Lazár sa ujali vedenia mesta

Meno druhého viceprimátora je stále neznáme.

Igor Čombor vstúpil do svojho druhého volebného obdobia v stredu dopoludnia v zaplnenej veľkej zasadačke mestského úradu.

Primátorove prvé kroky sledovali noví poslanci, predstavitelia politického, ekonomického a spoločenského života, ako aj najbližšia rodina.

„Nebudem šetriť svoje sily, pretože nechcem Ružomberčanov sklamať,“ povedal staronový primátor v príhovore, ktorý predniesol po zložení primátorského sľubu. Následne sľub zložilo aj všetkých 25 poslancov, ktorí boli zvolení 10. novembra.

„Neprajem si konfrontáciu generácií, ale spoluprácu starších s mladými,“ vyhlásil Čombor, ktorý vyjadril spokojnosť aj so zložením mestského zastupiteľstva. „Existujú signály, že väčšina poslancov nechce vytvárať bloky proti primátorovi.“

Michal Lazár preberá poslanecký mandát.

Po slávnostnej časti nasledovala pracovná časť zasadnutia. Primátor počas nej oznámil, že funkciou 1. zástupcu primátora poveruje nezávislého poslanca za obvod Klačno Michala Lazára, ktorý kvôli novému poslaniu odstúpil z pozície riaditeľa Základnej školy Zarevúca.

„Mojou ambíciou je, aby tu bolo menej politiky a viac práce, aby sa nám podarilo presadiť program primátora Čombora. Teším sa z toho, že väčšina poslancov deklaruje ochotu s nami spolupracovať,“ vyhlásil pre médiá viceprimátor Lazár, ktorý bude mať na starosti oblasť školstva, sociálnych vecí a športu. Jeho prvým krokom bude stretnutie s riaditeľmi všetkých škôl v pôsobnosti mesta.

O mene druhého viceprimátora sa podľa Čombora stále diskutuje a k definitívnemu rozhodnutiu by malo prísť počas nasledujúcich týždňov.

Mestské zastupiteľstvo na návrh primátora schválilo aj zriadenie sedemčlennej mestskej rady a šiestich komisií (doteraz ich pri zastupiteľstve pôsobilo jedenásť). Mená členov rady a predsedov komisií by mali poslanci schváliť 18. decembra na poslednom tohtoročnom zasadnutí.

Zastupiteľstvo tiež jednomyseľne schválilo plat primátora, ktorý bude v rovnakej výške ako v predchádzajúcom období. Ide o čiastku 4 155 eur.

Poslanecký zbor počas ustanovujúceho zasadnutia mestského zastupiteľstva.

„Mal som príjemné, ale zároveň zaväzujúce pocity. Nádejam sa, že v zastupiteľstve bude prevládať atmosféra vzájomnej spolupráce,“ povedal po skončení zasadnutia poslanecký nováčik Peter Štupák (Spolu).

Podobne bol na tom poslanec Juraj Burgan (KDH). „Vedel som, do čoho idem, keďže môj otec bol poslanec a dosť sme sa o týchto veciach rozprávali,“ uviedol Burgan, ktorý verí, že o potrebách mesta sa bude diskutovať nielen v rámci mestského zastupiteľstva, ale aj s ostatnými občanmi.

Titulná fotografia – Prvý viceprimátor Michal Lazár (zľava), primátor Igor Čombor a hlavný kontrolór Vladimír Trnovský. Autor – Imrich Gazda

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.