Ľubomír Kubáň: Od Karola Javorku sme sa neodklonili

Ľubomír Kubáň je predsedom nového, podľa vlastných slov neutrálneho poslaneckého klubu, ktorý bude v zastupiteľstve vystupovať pod názvom Za slušný Ružomberok. Na otázky o okolnostiach jeho vzniku nám odpovedal mailom.

Členmi poslaneckého klubu Za slušný Ružomberok sú od 19. novembra: Ľubomír Kubáň, Vojtech Macko, Miroslav Kerdík, Ján Kuráň, Martin Hromada a Peter Štupák.

Prečo ste sa rozhodli iniciovať založenie vlastného klubu v zastupiteľstve?

Bol som oslovený kolegami z niekdajšieho poslaneckého klubu Ružomberok bez korupcie (RBK), kde som v minulosti pôsobil. Myšlienka vzniku podobného poslaneckého klubu bola dohodnutá už pred komunálnymi voľbami.

Môže to mať niečo spoločné s vašim silným mandátom (1274 hlasov), pocitom zodpovednosti voči voličom, a teda snahou byť lídrom, prevziať časť zodpovednosti za svoju skupinu poslancov a ovplyvňovať tak dianie v meste týmto spôsobom?

V žiadnom prípade. Všetci v klube chceme robiť iba slušnú komunálnu politiku a prijímať rozhodnutia  pre rozvoj nášho mesta a v prospech tu žijúcich obyvateľov.

Čo bude cieľom a ambíciou klubu v zastupiteľstve?

Podporiť všetky zmysluplné a rozvojové projekty a procesy, ktoré pomôžu zvýšiť kvalitu života v našom meste. Ponúkame aj participáciu na riadení a smerovaní mesta a mestských spoločností. V prípade, že s nami bude chcieť vedenie mesta spolupracovať, ponúkame aj prácu v komisiách.

Chce klub podporovať primátora alebo byť opozične pôsobiacim?

Klub sa nevymedzuje voči nikomu. Sme za slušný Ružomberok. Ak nás primátor osloví, sme pripravení podporiť a spolupracovať na témach pre rozvoj mesta.

Klub má rovnako šesť členov, rovnako, ako bude mať poslanecký Klub KDH. Po poslaneckom Klube primátora budete spoločne druhí najsilnejší. Máte ambíciu aj na post viceprimátora resp. miesta v mestskej rade či mestských spoločnostiach?

V mestskej rade a mestských spoločnostiach chceme pracovať, ak nám to bude umožnené. Post viceprimátora je veľmi dôležitý, ale vieme podporiť kompetentného človeka aj z iného klubu.

Primátor bude pre väčšinu v zastupiteľstve potrebovať získať podporu buď Klubu za slušný Ružomberok alebo KDH. Za akých podmienok si viete predstaviť spoluprácu?

Opakujem, sme neutrálny klub, ktorý bude podporovať všetky racionálne a rozvojové procesy a rozhodnutia vedenia mesta. Podporíme všetko, čo bude v súlade s územným plánom mesta a platnou legislatívou. Rozhodujúce procesy v meste musia byť nastavené systémovo a koncepčne pre jeho dynamickejší rozvoj.

Čestným predsedom klubu je už bývalý poslanec Juraj Kurňavka. Ako k tomu prišlo a prečo vznikla takáto zvláštna funkcia?

Juraj Kurňavka bol v roku 2010 zakladajúcim členom poslaneckého klubu RBK, a následne až doteraz aj jeho predsedom, kedy koordinoval činnosť klubu a prácu poslancov. Novovzniknutý klub kontinuálne pokračuje v tejto činnosti s obmeneným zložením. Vzhľadom na skúsenosti Juraja Kurňavku, či už z poslaneckej oblasti alebo profesionálnej, považujeme jeho zastúpenie v klube za významné, nakoľko jeho profesionálna činnosť môže byť pre mesto Ružomberok veľmi prospešná.

Tiež ste boli členom spočiatku úspešného Klubu Ružomberok bez korupcie počas primátorovania Jána Pavlíka (2010 – 2014). Ten však nevydržal pokope až do konca vtedajšieho volebného obdobia, neobávate sa rovnakého scenára?

Bola to veľká skúsenosť a s odstupom času musím priznať, že klub zanikol najmä v  názorovej nejednotnosti na post kandidáta na primátora mesta pre voľby v roku 2014. Budem sa snažiť, aby sa poslanecký klub nerozpadol. A budem rád, aby sme nezostali v poslaneckom klube len na čísle šesť.

V klube je šesť poslancov, ale podľa poznania síl v zastupiteľstve je trochu prekvapením, že tam chýbajú poslanci P. Habo, K. Javorka a M. Zuberec. Je pravda, že neboli ani oslovení, aby sa stali súčasťou?

Treba povedať, že som podporoval K. Javorku pred voľbami,  ale nebol som s ním v poslaneckom klube. My len pokračujeme v klube, ktorý vznikol pred ôsmimi rokmi (pozn. red.: Ružomberok bez korupcie). Oslovili sme dvoch nových poslancov na spoluprácu, ktorí sú nám hodnotovo blízki (pozn. red.: J. Kuráň a M. Hromada). Nevylučujem spoluprácu ani so spomínanými troma poslancami. Uvidíme, čo prinesú najbližšie týždne.

Nie je ich neúčasť zbytočným rozdrobovaním, zrejme skôr opozične pôsobiacich síl v zastupiteľstve?

Áno, priznávam, nemal som mandát osloviť ich. V žiadnom prípade sa však neodkláňame od Karola, ako je to vnímané a publikované.

Podpora a kampaň na primátora je rozdielna ako práca v klube. Nikdy sme doteraz v klube spolu neboli, i keď v minulosti z našej strany ponuka bola viackrát. K. Javorka, P. Habo a M. Zuberec to vtedy vyhodnotili, že je lepšie, keď ostanú sami traja, tak to aj teraz rešpektujeme.

My sme otvorení na spoluprácu so všetkými poslancami, ktorí budú presadzovať slušnosť, čestnosť a budú mať dosť odvahy brániť záujmy svojich voličov a majetok mesta v prospech ľudí žijúcich v Ružomberku a v okolí. Veríme, že prieniky v rozvoji nášho mesta nájdeme aj u poslancov v iných kluboch, lebo každý jeden by si mal uvedomiť komu je zodpovedný a komu bude skladať účty. Nie je to primátor ani predseda klubu, ale sú to voliči. Na to často niektorí po zvolení zabúdajú.

Vy, Vojtech Macko, Miroslav Kerdík a aj Peter Štupák ste vo voľbách podporovali Karola Javorku. Teraz nebol oslovený a nie je ani súčasťou Vášho klubu, nie je to odklon od neho?

V žiadnom prípade. Aj touto cestou opätovne ďakujem za 3131 hlasov pre nášho primátorského kandidáta Karola Javorku.

Čo očakávate od súčasného zastupiteľstva, spôsobu práce a spolupráce, najmä, ak v ňom budú pôsobiť štyri skupiny poslancov?

Je to o ľuďoch. My sme pripravení jednať s každým. Ponúkame korektnosť a zodpovednosť. Táto otázka je však skôr pre pána primátora.

Titulná fotografia – Ľubomír Kubáň.  Autor foto – Imrich Gazda.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.