Chirurgický pavilón ÚVN zrekonštruujú za 20 miliónov eur

Začala jedna z najväčších rekonštrukcií Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Stavebné práce potrvajú do konca budúceho roka.

Chirurgický pavilón Ústrednej vojenskej nemocnice SNP – FN (ÚVN) v Ružomberku, ktorý minulý rok postihol požiar, komplexne zrekonštruujú a zmodernizujú. Stavebné práce veľkého rozsahu začali pred pár dňami a ich ukončenie sa predpokladá koncom roka 2023.

Budova vyžaduje komplexnú rekonštrukciu

Stavebné práce sa týkajú najmä priestorov kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny, lôžkového oddelenia kliniky chirurgie, ortopédie a úrazovej chirurgie, ale aj kliniky neurochirurgie, vrátane rekonštrukcie zhorenej časti strechy a vybudovania ambulancií urgentného príjmu.

„Keď sme postupne zistili, aké dopady požiar mal a v akom technickom stave je celý pavilón, rozhodli sme sa, že budeme smerovať k systémovému riešeniu s ku komplexnej rekonštrukcii,“ informoval minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) v úvode tlačovej konferencie s tým, že ide o jednu z najväčších rekonštrukcií v ÚVN za dlhé roky.

Celkové náklady na rekonštrukciu sa odhadujú približne vo výške 20 miliónov eur. ,,Zo sumy 20 miliónov eur bude 17,6 milióna eur preplatených z eurofondov a 2,4 milióna uhradí ministerstvo obrany zo svojej kapitoly. Zásadnou čiastkou prispeli aj súkromné spoločnosti,” konštatoval minister.

ÚVN darujú súkromné spoločnosti 850-tisíc eur na opravy po požiari. Od štátu dostane milióny na modernizáciu

V ÚVN momentálne končia aj ďalšie dve stavebné práce na infektológii a patológii. ,,Mojím cieľom je, aby sa investovalo do infraštruktúry, aby tu bolo moderné vybavenie a aby tu bol sociálny zmier medzi zdravotníkmi a pacientmi,“ zdôraznil Naď.

Nemocnica bude mať modernú techniku

Podľa riaditeľa ÚVN Roberta Rusnáka bolo nutné rekonštruovať celú budovu. ,,Podkrovie, ktoré vyhorelo, slúžilo na administratívne účely a zároveň ako ubytovanie pre zdravotnícky personál. Požiarom a hasiacimi prácami po požiari sa podkrovie úplne zničilo a zároveň vytopilo poschodie pod tým,“ vysvetlil.

Komplexnou rekonštrukciou sa zvýši počet lôžok, zvýši sa tiež kvalita na jednotlivých izbách a rozšíri sa pôsobenie ambulantných častí aj urgentu do spodných priestorov. ,,Je to historický moment pre pacientov a, samozrejme, aj pre personál. Verím, že sa nám podarí priniesť pacientom a zdravotníkom také prostredie, aké si zaslúžia,“ uviedol riaditeľ ÚVN.

Nemocnica tak bude modernejšia a bude disponovať novou zdravotníckou technikou. ,,K pacientovmu lôžku budú privedené plyny, vylepší sa monitoring pacienta, komunikácia pacienta so zdravotnými sestrami, vzduchotechnika a podobne. Pevne veríme, že moderná technika bude postupne na každom pracovisku, ktoré slúži pre pacientov,“ dodal na záver riaditeľ ÚVN.

Chirurgický pavilón vojenskej nemocnice premenia na moderné pracoviská

Požiar vznikol ešte minulý rok 17. októbra a zapríčinil ho skrat v elektroinštalácii. Časť budovy, ktorú poškodil oheň, využívali ako ubytovacie kapacity a kancelárske priestory pre zdravotnícky personál. Centrálne operačné sály požiar nezasiahol.

Pracoviská, ktoré sa nachádzali v priestoroch východného krídla chirurgického pavilónu sú presťahované do náhradných priestorov.

Fotogaléria

Foto: Patrícia Kurpašová

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.