Diaľnicu pri Ružomberku chcú odovzdať do užívania do konca roka 2025

Ilustračná foto. Zdroj: NDS

Diaľničný úsek ušetrí motoristom 16 minút v porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy.

Úsek diaľnice pri Ružomberku plánujú odovzdať do užívania motoristom do konca roka 2025. Po kontrolnom dni na stavbe D1 Hubová – Ivachnová to v pondelok 15. apríla oznámil minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD), ktorý zhodnotil, že s intenzitou prác je spokojný.

„Naposledy sme tu boli pred pol rokom a je tu viditeľný posun dopredu. Termín dostavby stále držíme do konca roka 2025. Samozrejme, budeme zhotoviteľovi vďační za každý jeden týždeň, ktorý nám to dajú do užívania skôr. Som spokojný s intenzitou prác aj s náladou, ktorá na stavbe panuje,“ uviedol Ráž. Po počiatočných problémoch, zosuvoch a ďalších komplikáciách tak podľa ministra konečne ide stavba správnou cestou.

Šéf rezortu dopravy zároveň informoval, že v tuneli Čebrať, ktorý je súčasťou diaľničného úseku, je už dokončené sekundárne ostenie. Aktuálne montujú konzoly na ukotvenie technologických zariadení. Na celej stavbe robí denne zhruba 500 pracovníkov.

Liptovská stavba diaľnice D1 bude mať dĺžku 14,92 kilometra. Vytvorí obchvat mesta Ružomberok a po dobudovaní sa napojí na štvorprúdovú diaľnicu do Košíc. Diaľnica pri Ružomberku ušetrí motoristom 16 minút v porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy.

Okrem D1 je prioritou aj R1

Primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň vyjadril spokojnosť s tým, že práce na diaľničnom úseku napredujú podľa plánu. Pripomenul však, že prioritou je aj dopravné prepojenie diaľnice a rýchlostnej cesty R1. Trvalé dopravné zaťaženie totiž podľa neho trápi Ružomberok dennodenne: „Zlá dopravná situácia, ktorú spôsobuje 30-tisíc automobilov na hlavnom cestnom ťahu cez mesto každý deň, je dennodenne v našich mestských častiach. Niet pochybností, že konečné vyriešenie problémov prinesie až dokončenie diaľnice. My pre to urobíme všetko, čo v rámci kompetencií, ktoré samospráva má, môžeme.“

Ružomberský primátor zároveň uviedol, že rovnaký význam a prioritu dáva dopravnému prepojeniu R1 a D1 z Banskej Bystrice cez Donovaly do Ružomberka. „Spoľahlivá dopravná infraštruktúra má význam pre región i mesto aj z hľadiska mobility pracovnej sily a je dôležitá pre zabezpečenie konkurencieschopnosti v regióne, prílevu investícií a rozvoja. Verím, že Ministerstvo dopravy SR urobí potrebné kroky, ktorými sa zabezpečí aktualizácia Koncepcie územného rozvoja Slovenska a to tak, aby nevznikali pochybnosti o strategickom zámere vybudovania severojužného spojenia R1 Banská Bystrica – Ružomberok – D1 a R3 Ružomberok – Oravský Podzámok,“ dodal Kubáň.  

Práce na obchvate Ružomberka výrazne pokročili

Zdroj: teraz.sk, FB/Ľubomír Kubáň – primátor mesta Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.