Práce na obchvate Ružomberka výrazne pokročili

Ilustračná fotografia. Zdroj: NDS
V rámci výstavby diaľničného tunela Čebrať, ktorý je súčasťou liptovského úseku D1 Hubová – Ivachnová, je zhruba rok po prerazení tunelových rúr dokončené sekundárne ostenie. V južnej rúre tunela je betonáž už ukončená, v severnej bude hotová na konci novembra.

Stavbu tunela Čebrať tento týždeň skontrolovalo aj nové vedenie ministerstva dopravy. „Je to výborná správa, dosiahli sme významný míľnik. To, že sa dokončili práce na sekundárnom ostení znamená, že sa môžu začať práce na vozovke a inštalácii technológií,“ vyjadril sa minister dopravy Jozef Ráž ml.

Okrem spomínanej betonáže pokračujú práce na odvodnení tunela, sekundárnom ostení v prepojkách tunela a zároveň sa ukladajú vrstvy vozovky. Minister so štátnymi tajomníkmi si okrem tunela pozreli aj stavbu rôznych oporných múrov, ktoré sa museli vybudovať kvôli zosuvom. Tie v minulosti spôsobili, že časť diaľnice vrátane tunela sa musela preprojektovať.

Na stavbe diaľnice pracujú stovky ľudí

„Do budúcna bude treba viac pozornosti klásť na geologické prieskumy a na prípravnú fázu. Ukazuje sa, že šetrenie na príprave, ktoré je v stovkách tisíc eur, pre nás na konci dňa znamená predraženie v stovkách miliónov,“ zhodnotil minister dopravy.

Na stavbe pracuje denne približne 500 robotníkov. Okrem tunela sa na trase budúcej diaľnice dokončujú práce na oporných a zárubných múroch. Pracuje sa na kruhových objazdoch a násypoch pod budúcou vozovkou, upravujú sa svahy, tiež sa pracuje na konštrukčných a živičných vrstvách vozovky, žľaboch a protihlukových stenách. Na mostoch sa pripravuje položenie obrusnej vrstvy, zároveň sa realizujú práce na mostnom príslušenstve, osadení zábradlia, zvodidiel a mostných záveroch.

Vláda schválila 15 miliónov eur pre Ružomberok a okolie

Zdroj: Tlačová správa Ministerstva dopravy

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.