Návštevnosť síce neláme rekordy, no aj napriek tomu sa v Galérii Ľudovíta Fullu snažia ponúkať kvalitný program.
Z miestnych do galérie zavítajú najmä vopred ohlásené skupiny zo základných a stredných škôl. Aj keď je Ružomberok univerzitným mestom, návštevy tunajších vysokoškolákov sú skôr zriedkavé.
„Mnohí povedia, že stálu expozíciu už videli, ale mávame tu aj výstavy, ktoré sa menia, pripravujeme mnohé aktivity pre individuálneho návštevníka. Nie je to masová kultúra, ide o to, aby sme ľuďom ukázali niečo, čo neuvidia v televízii, čo ich obohatí a vzdelá. Ponúkame pestrý program, preto si myslím, že by Ružomberčania mohli chodiť aj častejšie,“ konštatuje riaditeľka Zuzana Gažíková.
Do polovice novembra ste si okrem stálej expozície mohli pozrieť výstavu výtvarníčky Paoly Ciarskej, ktorá súvisela so životom a dielom Ľudovíta Fullu. V štvrtok sprístupnia výstavu textilného výtvarníka Karola Pichlera, taktiež s odkazom na Fullovu tvorbu.
Malá „ochutnávka“
Pomerne obľúbeným pravidelným podujatím je Kino u Fullu, v rámci ktorého premietajú kreatívne dokumenty, často v prítomnosti tvorcov. Pre milovníkov hudby organizujú cyklus Hudba u Fullu.
Pripravujú tiež diskusné fóra LEP, kde sa galerijná pedagogička Zuzana Hrušková snaží predstaviť zaujímavé osobnosti, poväčšine z našich končín.
Sobotné popoludnie obvykle patrí tvorivej dielni Ručne stručne. Dôležitou cieľovou skupinou sú rodiny s deťmi, pre ktorých organizujú každú druhú stredu podujatie Famíliart.
„Uvažujeme tiež nad tým, že vymyslíme program pre mamičky na materskej. Pre mladých ľudí zas pripravujeme cyklus ochutnávok iných kultúr sprostredkovaných ich rovesníkmi – erasmákmi a dobrovoľníkmi z iných krajín,“ prezrádza Gažíková.
Aj keď sa kapacita podujatí niekedy nenaplní, od ich prípravy nehodlajú upustiť. „Povedali sme si, že ich zrealizujeme, aj keby prišli len dvaja ľudia, pretože si to zaslúžia,“ vysvetľuje riaditeľka.
Čaká ju rekonštrukcia
V posledných rokoch sa galéria snaží zviditeľniť najmä v umeleckej obci, často spolupracuje s profesionálnymi výtvarníkmi. Radi by s ich pomocou docielili aj to, aby sa Ružomberok viac identifikoval s Ľudovítom Fullom.
Práve na tom by chceli zapracovať aj počas plánovanej rekonštrukcie galérie. Keďže by malo ísť o rozsiahlu prestavbu, galériu pravdepodobne na dlhší čas zatvoria.
„Vieme si predstaviť, že by sme počas tohto obdobia spolu s výtvarníkmi riešili, ako by sa v meste mohol Fulla prejaviť, napríklad v rámci architektúry. Uvidíme však, aké ústretové bude v tomto smere mesto,“ približuje riaditeľka.
Kedy sa prestavba začne, je otázne. Všetko závisí od dostupných finančných prostriedkov. „Aktuálne sa pripravuje projekt a pokiaľ viem, Slovenská národná galéria si stanovila za cieľ uskutočniť rekonštrukciu ako ukážku toho, s akým citom by sa mali obnovovať pamiatky modernej architektúry,“ sumarizuje Gažíková.
Foto – autorka