Na alternatívne filmy chodia do galérie aj deti

Podujatie Kino u Fullu organizuje Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku od konca mája. Možnosť vidieť alternatívne filmy a diskutovať s ich tvorcami využívajú aj matky s malými deťmi.

„Prinášame nový formát pozerania filmu. V zahraničí je už bežné, že matky s deťmi majú na premietanie vyhradený čas, samozrejme, v kinosále je vtedy hlučnejšie. Kinom u Fullu sa snažíme osloviť aj túto cieľovú skupinu,“ vysvetlila, v čom tkvie unikátnosť podujatia jeho organizátorka Zuzana Hrušková.

V štvrtok mali záujemcovia možnosť vidieť filmový dokument Citlivé témy z cyklu Konzervy času od režiséra Mareka Šulíka. Na 16. november je naplánovaný poľský film Kráľovná ticha.

Najvyššiu účasť zatiaľ zaznamenali na šiestom premietaní, ktoré sa uskutočnilo začiatkom septembra. „Na Piatu loď od režisérky Ivety Grófovej prišlo 36 ľudí, čo je na Ružomberok slušné číslo,“ povedala Hrušková.

„Autorka bola nadšená z rodinnej atmosféry, prekvapilo ju, že na tak malé mesto máme aj stabilných návštevníkov. Vždy nás však teší, keď prídu noví. Kino u Fullu si ľudia veľmi pochvaľujú,“ dodala.

Premietania obvykle realizujú dvakrát za mesiac, väčšinou v spolupráci s distribúciami Filmtopia a Kinedok. Pravidelne zisťujú aktuálnu ponuku filmov a časový rozvrh režisérov, z ktorých zatiaľ do galérie zavítali štyria – okrem Mareka Šulíka a Ivety Grófovej aj nórsky režisér David Alræk a rumunská režisérka Monica Lăzurean-Gorgan.

Filmy majú zväčša psychologický charakter, prezentujú najmä sociálne témy – náboženský fanatizmus v rodine či každodenný život s ťažko chorou osobou.

„Chorvátsky dokument Turizmus!, ktorý sme premietali v auguste, však v sebe niesol aj dávku sarkazmu. Režisér Tonći Gaćina v ňom humorne prezentoval priebeh dovolenky na Jadrane, kam chodieva väčšina z nás,“ zaspomínala si Hrušková na prázdninový program.

Kino u Fullu galéria prepája s podujatím pre deti – Galerijná žurnalistika, ktoré organizujú každú druhú stredu. Projekt by mohol vyvrcholiť vydávaním detských galerijných novín.  „Preto by sme deti radi vychovávali aj k filmovej kultúre, aby neboli stále na tabletoch, ale si verejne pozreli niečo reálne a mali možnosť o tom diskutovať,” uzavrela Hrušková.

Foto – archív Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.