Do Týždňa slovenských knižníc idú obe ružomberské knižnice spoločne

Ilustračná fotografia. Foto: Lívia Dvorská
Podujatia počas druhého marcového týždňa sú určené predovšetkým pre mládež a seniorov. Zamerajú sa na problém dezinformácií a propagandy.

Marec je už tradične nazývaný Mesiacom knihy. Druhý marcový týždeň bude na Slovensku tiež tradične patriť knižniciam. Slovenská asociácia knižníc vyhlásila 24. ročník celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc. Do programu sa tentoraz zapájajú aj obidve ružomberské knižnice (mestská aj univerzitná – pozn. red.), spoločne.

„Robíme tak, aby sme napriek rozdielom v zameraní a charakteru našej práce preukázali rovnaký cieľ –  pozitívne zviditeľňovať tunajšie knižnice ako dôležité kultúrne a vzdelávacie inštitúcie, a to prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí,“ povedala pre RK Magazín riaditeľka Mestskej knižnice v Ružomberku Tatiana Babincová.

V Ružomberku bude Týždeň slovenských knižníc prebiehať v dňoch 6. – 10. marca pod spoločným mottom: Knižnice pre všetkých, knižnice – záruka kvalitných informácií.

V knižniciach nájdeme overené a pravdivé informácie

„Vzhľadom na akútny problém dezinformácií, hoaxov a množstvo účelovej propagandy v elektronickom prostredí sme sa tento rok rozhodli poukázať na to, že knižnice sú etablovanými odbornými pracoviskami, v ktorých je možné získavať overené, pravdivé a kvalitné informácie. Naším cieľom je upriamiť pozornosť na potrebu otvorenej mysle a kritického myslenia,“ zdôraznila T. Babincová.

„Bez dôsledného overovania zdrojov informácií, bez overovania odborných autorít, bez uvedomenia si rozdielnych časových a príčinných súvislostí, niekedy ľudia nedokážu posúdiť správnosť toho, čo nám médiá poskytujú,“ dodala riaditeľka knižnice.

Mestská knižnica v Ružomberku preto už počas februára prinášala rôzne typy prednášok o kritickom myslení určené pre školopovinnú a stredoškolskú mládež či kurzy zlepšovania digitálnych zručností a virtuálnej bezpečnosti pre seniorov. V aktivitách pokračuje aj v marci.

Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku zasa dlhodobo organizuje podujatia Univerzity tretieho vekuDetskej univerzity. V týchto aktivitách plánujú pokračovať dlhodobo.

Podujatia počas celého Týždňa slovenských knižníc:

Zvýhodnený zápis

Ponuka zvýhodnenej registrácie pre všetkých nových členov v oboch knižniciach, vrátane bezplatných knižných záložiek.

Som na nete

15-hodinový kurz digitálnych zručností pre seniorov (internet a e-mail pre začiatočníkov, sociálne siete, e-shopy, bezpečnosť vo virtuálnom svete), v spolupráci s Národnou koalíciou pre digitálne zručnosti SR. Zápis do kurzov prebieha v Mestskej knižnici Ružomberok (Ul. Podhora 33, na prízemí). Viac info na www.kniznica.sk.

Tematické a informatické besedy

Každý pracovný deň počas celého marca v predpoludňajších hodinách organizujú obe knižnice tematické a informatické stretnutia pre školy a organizované kolektívy. Informácie na beletria@kniznicark.sk

Virtuálny knižný kalendár

Sledujte sociálne siete oboch knižníc a zapojte sa do virtuálnej knižnej výzvy. Na vylosovaných komentujúcich účastníkov čakajú knižné odmeny.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.