Dolnoliptáci chcú na úspešnú letnú sezónu nadviazať aj v zime

Smrekovica tento rok otvára len jeden vlek a Liptovské Revúce budú stáť aj šiesty rok. Malinô Brdo síce zasnežuje, no otvoreniu lyžiarskej sezóny bráni počasie.   

Ak by ste sa rozhodli navštíviť každú pamiatku v okolí, okúpať sa v termálnej vode, skúsiť adrenalínový šport či ochutnať liptovskú kuchyňu, nestačil by vám týždeň.

Vďaka svojmu prírodnému či kultúrnemu bohatstvu patrí Liptov medzi najzaujímavejšie a najnavštevovanejšie regióny Slovenska. Dosvedčuje to aj úspešná letná sezóna, počas ktorej príde na Liptov najviac návštevníkov z celého roka.

Turistov láka kultúra aj adrenalín

„Najviac ľudí ku nám prišlo v júli a v auguste. Počas prvého prázdninového mesiaca sa u nás ubytovalo viac ako 86-tisíc ľudí a v auguste to bolo o 15-tisíc viac. Počet prenocovaní predstavoval v júli viac ako 276-tisíc a v auguste dokonca viac ako 311-tisíc,“ hovorí o letnej návštevnosti riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov Darina Bartková.

Azda najnavštevovanejšou kultúrnou pamiatkou v okolí Ružomberka je Vlkolínec. Pozrieť si farebné drevenice však nechodia len Slováci. Dedinku s 20 obyvateľmi už videli Japonci, ale aj návštevníci zo spojených štátov, Austrálie, Čile alebo z Brazílie.

„V minulosti sme robili prieskum návštevníkov a zaregistrovali sme ich z 80 krajín sveta. Najviac ich prišlo do Vlkolínca zo susedných štátov. Boli to najmä Česi, Poliaci, Maďari, ale aj Nemci,“ hovorí o rôznorodej návštevnosti Jozef Bašary z ružomberského mestského úradu, ktorý je zároveň predsedom Občianskeho združenie (OZ) Vlkolínec.

Do konca novembra prišlo do Vlkolínca 57-tisíc platiacich návštevníkov v expozíciách, pričom ročný odhad všetkých turistov je približne 80-tisíc.

Vlkolínec v zime. (Foto: autorka)

Vyhľadávaným miestom relaxu či adrenalínového športu je počas leta aj Malinô Brdo. Návštevníci môžu spoznať okolité hory z výšky aj bez lyží vďaka kabínkovej lanovke. Jej tohtoročnú letnú prevádzku ukončili 23. septembra.

„Už niekoľko rokov u nás fungujú terénne kolobežky aj horské káry. Vybudovali sme najväčší bikepark na Slovensku. Letná návštevnosť strediska sa pohybuje na úrovni 40-tisíc ľudí. Medzi najčastejších zahraničných návštevníkov patria Česi, Maďari aj Poliaci,“ hovorí PR manažér strediska Tomáš Gazdarica.

Kúpele aj historický vláčik

Úspešné leto majú za sebou aj Kúpele Lúčky, jediné kúpele s liečivou minerálnou vodou na Liptove. „Priemerná obsadenosť v mesiacoch júl a august bola na úrovni 88 %. Z tohto počtu tvorili klienti zdravotných poisťovní približne 52 percent. Zvyšných 48 percent tvorili klienti samoplatcovia a rekondičné pobyty,“ povedal riaditeľ kúpeľov Martin Beňuch.

Kúpele boli najmä počas letnej sezóny plne vyťažené a minimálne mesiac vopred mali vypredané kapacity – 535 naraz ubytovaných hostí. Liečivú vodu nevyužívajú len Slováci, ale aj návštevníci z Čiech, Litvy, Ruska a Poľska.

Hlavným lákadlom pre návštevu kúpeľov je prírodná, liečivá minerálna voda. Tekutí zázrak pomáha najmä pohybovému aparátu, gynekologickým ochoreniam a vďaka horskému vzduchu a liečebným procedúram aj ochoreniam dýchacieho ústrojenstva.

Od minulého roka patrí medzi novú atrakciu Ružomberka historický vláčik Korýtko. Premáva počas letných víkendov a sviatkov. Za obnovením trate od Hlavnej stanice po Zápalkáreň na Šoltésovej ulici stojí štvorica Ružomberčanov – Miroslav Klíma, Vavrinec Kendera, Martin Baník a Tomáš Štreit. Počas uplynulého leta previezol vláčik Korýtko takmer 5-tisíc cestujúcich.

Keď cyklovlak oživuje spomienky

Niektorí návštevníci siahli aj po turistike či tradičných liptovských špecialitách. „V Ružomberku sme boli v auguste na predĺženom víkende aj s priateľmi. Kamarátka našla krásnu chatku kúsok od zjazdovky na Malinom Brde. Vydarilo sa nám počasie a mali sme toho veľmi veľa v pláne. Nakoniec sme stihli len jednu túru do Vlkolínca, beh do kopca a prechádzku okolo miestneho Rybníka. Užili sme si hlavne dobré jedlo, ja som sa najviac tešila na halušky,“ opisuje nám zážitok z Ružomberka 30-ročná Do Thu Trang. Už niekoľko rokov býva v Čechách, no pochádza z Vietnamu.

Ružomberok navštívila počas leta aj 30-ročná Do Thu Trang, ktorá pochádza z Vietnamu. (Foto: archív Do Thu Trang)

Spustenie lyžiarskej sezóny zdržuje počasie

Letná sezóna síce skončila, no prichádzajúce mrazivé dni čoskoro otvoria lyžiarsku sezónu.  Aj napriek tomu, že snežné delá spustili na Malinom Brde už 5. decembra, počasie stále bráni pozvať do strediska prvých lyžiarov. Predpredaj skipasov spustili začiatkom novembra, no ani dnes ešte nie je známe, kedy oficiálne otvoria lyžiarsku sezónu.

„Zasnežovať sme začali opäť 11. decembra v noci. Celý budúci týždeň má byť teplo, takže s prípravou umelého snehu budeme opäť stáť. Podľa počasia uvidíme, kedy otvoríme stredisko,“ povedal PR manažér strediska Tomáš Gazdarica.

Konkurz v Skiparku skončil. V stredisku začali investovať

Na prírodnú snehovú nádielku je odkázané lyžiarske stredisko Smrekovica, ktoré má dva vleky. Kratší patrí hotelu Granit, ktorý nám potvrdil, že začiatok lyžiarskej sezóny začne až po poriadnej snehovej nádielke. Druhý vlek patrí k horskému hotelu Smrekovica. Vďaka jeho polohe patrí k najvyššie položeným ubytovacím zariadeniam na Slovensku. Svoje brány pre návštevníkov vlekov neotvoril už viac ako rok. Aj prevádzkovateľa horského hotela sme sa chceli spýtať na spustenie dlhšieho vleku. V telefóne nám dáma zo spoločnosti oznámila, že lyžovačka ani hotel v prevádzke nebudú. Keď sme chceli získať jej meno, odbila nás.

Druhé najväčšie stredisko v okrese je v Liptovských Revúcach. Naposledy tam však 1,5 kilometrový vlek spustili v sezóne 2014/2015. Skifun je odvtedy zatvorený. „Dôvodom sú najmä majetkovo-právne vzťahy. Ak by sme vleky vzali do nájmu, boli by sme v strate. Obec by rada spustila vleky, len je to nereálne pri podmienkach, ktoré nám dáva aj predchádzajúci majiteľ,“ hovorí starostka Liptovských Revúc Jana Šimová.

Predchádzajúci investor je v exekúcii. Obec vlastní dlhší z dvoch vlekov, tiež prístupové cesty a parkovisko. Bez zasnežovania je však stredisko nepoužiteľné.

Popri ružomberskom zimnom štadióne, kde je každú nedeľu popoludní korčuľovanie pre verejnosť pripravili rovnakú možnosť aj v Liptovskej Osade.

V rezorte Gothal začne už cez vianočné sviatky od 10. do 19. hodiny fungovať nové ľadové klzisko. „Vonkajšia ľadová plocha bude mať 30×15 metrov, umelé chladenie aj osvetlenie. Klzisko bude prístupne nielen pre ubytovaných hostí, ale aj pre verejnosť,“ informuje o najnovšej atrakcii v Liptovskej Osade marketingová manažérka rezortu Zuzana Gašparovičová. Klzisko bude fungovať do jari, až kým jeho údržbu nezastavia vyššie teploty.

Na Liptove premáva počas zimnej sezóny pravidelná bezplatná doprava SKI & AQUA BUS. Lyžiarov a dovolenkárov zvezie nielen na svahy, ale do akvaparkov. Skibusy jazdia na trase Malinô Brdo – Bešeňová – Kúpele Lúčky.

Titulná fotografia: Zasnežovanie strediska Malinô Brdo. Zdroj: Instagram Malinô Brdo official

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.