Dvojdňové odstávky elektriny sa dotknú až ôsmich obcí ružomberského okresu

Liptovskú Teplú, Bešeňovú, Ivachnovú, Lúčky, Kalameny a Turík čakajú v utorok 23. marca a v stredu 24. marca rozsiahlejšie odstávky elektriny. Pocíti ich viac ako 1 400 domácností.

Veľmi okrajovo sa odstávka dotkne aj obcí Liptovský Michal a Lisková, kde zostanú bez elektriny po tri odberné miesta. Energetici zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) naplánovali odstávky v čase od 7:30 do 18:30 hod. Je však veľmi pravdepodobné, že dodávku energie obnovia v skorších hodinách, ale len za predpokladu, že im prácu neskomplikujú nepredvídateľné okolnosti.

Odstávky elektriny sú nevyhnutné kvôli dlhodobo prebiehajúcej čiastočnej rekonštrukcii vedenia veľmi vysokého napätia (110 kV) medzi transformovňami v Liskovej a Dolnom Kubíne. Keďže toto vedenie prechádza na viacerých úsekoch ponad vedenia vysokého napätia (22 kV), z hľadiska bezpečnosti je nutné, aby zostali počas prác bez napätia.

Ak by došlo k pádu vodiča z vyššieho vedenia na nižšie pod napätím, nastal by rozsiahly skrat, ktorý by spôsobil veľký výpadok elektriny, ale tiež by mohol ohroziť aj život a zdravie elektromontérov.

Výsledkom rekonštrukcie, konkrétne výmeny izolátorov, bude spoľahlivejšia a bezpečnejšia distribúcia elektriny v celom okrese Ružomberok. Ide o jedno z hlavných elektrických vedení napájajúcich túto oblasť.

Zoznam všetkých adries, ktorých sa odstávky týkajú, spolu s aktuálnymi informáciami o dátume a čase je dostupný na internetovej stránke Stredoslovenskej distribučnej www.ssd.sk v časti plánované odstávky.

Stránka ponúka odberateľom aj možnosť bezplatnej registrácie telefonického alebo e-mailového kontaktu, na ktorý im bude SSD zadarmo zasielať informácie o všetkých plánovaných odstávkach na ich odbernom mieste s niekoľkotýždňovým predstihom.

Zdroj – tlačová správa SSD

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.