Aké dáta posunuli ružomberský okres do čiernej farby na covid automate?

Minulý týždeň oznámil minister zdravotníctva, že ružomberský okres bude patriť medzi 30 najhorších okresov podľa covid automatu. Poznáme čísla, podľa ktorých sa okresy radia do jednotlivých farieb.

Covid automat, ktorý popisuje rizikovosť okresu podľa epidemiologickej situácie vláda spustila začiatkom februára. Ružomberský okres si prešiel odvtedy niekoľkými stupňami. Naposledy dáta prezradili, že sa z bordovej, ktorá predstavuje 3. stupeň varovania, dolný Liptov prefarbí do čiernej farby, čo znamená najväčšie riziko.

V čiernom okrese musí mať každý občan negatívny test do práce nie starší ako sedem dní, čo však pre Ružomberčanov nepredstavuje zmenu, keďže rovnaké pravidlo platilo aj v bordovej farbe. Ostatné opatrenia vláda sprísnila. Od dnes je povinný na celom území Slovenska respirátor v obchodoch alebo v hromadnej doprave. Taktiež platí aj nočný zákaz vychádzania.

Okres Ružomberok bude v covid automate aj naďalej čierny

Aké dáta ministerstvo hodnotí?

Ministerstvo zdravotníctva zaraďuje jednotlivé okresy do farieb podľa špecifických dát, ktoré vyhodnocuje každý tyždeň. Najdôležitejšie štatistiky pre určenie okresu vyplývajú z regionálnych indikátorov.

V nasledujúcich riadkoch sa ich RK Magazín posnaží čitateľom priblížiť.

Epidemiológovia potrebujú na zaradenie okresu do niektorej z farieb covid automatu štyri parametre, podľa ktorých sa vypočíta celkové skóre. To určí, či bude okres zelený, žltý, oranžový, ružový, červený, bordový alebo čierny. Farby označujú vážnosť situácie v danom regióne.

Rozmedzia čísel, podľa ktorých sa určuje farba okresu. Zdroj – Covid automat

Parametre, ktoré tvoria celkové skóre okresu:

  • vážená 14-dňová incidencia,
  • počet hospitalizovaných na 100-tisíc obyvateľov,
  • trend 7-dňovej incidencie,
  • zhodnotenie situácie Regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

Dáta, ktorými disponuje aj RK Magazín boli zaslané Okresnému úradu 2. marca a sú spracovávané ministerstvom zdravotníctva v týždenných prehľadoch. Nám ich zaslala regionálna hygienička Gabriela Guráňová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Liptovskom Mikuláši.

Vážená 14-dňová incidencia

Prvým základným ukazovateľom, ktorým sa určuje skóre je vážená 14-dňová incidencia. Ide o prepočet pozitívne testovaných ľudí v okrese na 100-tisíc ľudí. Započítavajú sa tu antigénové a aj PCR testy. Dôležitou súčasťou tohto čísla sú aj pozitívne testovaní ľudia nad 65 rokov, ktorí sa počítajú už ako 4 prípady a nie jeden.

V ružomberskom okrese za posledných 14 dní zistili až 809 pozitívne testovaných ľudí (pozitívne antigénové testy sčítané s pozitívnymi PCR testami). V prípadoch nad 65 rokov svieti číslo 40, čiže každý z týchto pozitívnych seniorov sa v štatistike počíta za 4 prípady. Vážená incidencia tak predstavuje číslo 1 638, čo je viac ako 1 600, a tak v tomto ukazovateli dostal Ružomberok čiernu farbu.

Počet hospitalizácií

Ukazovateľ počtu hospitalizácií je počet hospitalizovaných ľudí v nemocniciach v okrese. V ružomberskom okrese bolo hospitalizovaných 53 pacientov, čo v prepočte na 100-tisíc obyvateľov značí počet 93.

Keďže v bordovom okrese musí tento ukazovateľ byť na hodnote od 40 do 60 pacientov a v Ružomberku je hospitalizovaných po prepočte až 93 pacientov, tak aj v tomto prípade vychádza Ružomberku čierna farba okresu.

Trend 7-dňovej incidencie

Dynamika 7-dňovej incidencie z týždňa na týždeň vychádza z daného trendu. Ružomberok mal 7-dňovú incidenciu na hodnote 219, teraz počas nového týždňa sa toto číslo zvýšilo na 266, čo predstavuje incidenciu 1,2. Incidencia na úrovni 1,2 prisudzuje okresu 2. stupeň varovania, čiže červenú farbu.

Zhodnotenie RÚVZ

Posledným dôležitým indikátorom je hodnotenie regionálnej situácie Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Okres Ružomberok patrí pod RÚVZ Liptovský Mikuláš, ktorý ružomberský okres z epidemiologického hľadiska hodnotí číslom 6, čo je bordová farba okresu v covid automate.

Úrad toto číslo vyhodnocuje na základe vyťaženia RÚVZ. Sledujú čas, ktorý je potrebný na sledovanie kontaktov, percento úspešne sledovaných kontaktov a tiež podiel pozitívnych osôb z celkového počtu testov.

Ďalšie rizikovo-regionálne indikátory

Okrem štyroch spomínaných indikátorov sa RÚVZ pozerá aj na sekundárne ukazovatele, avšak nemenej podstatné. „Rizikové a regionálne indikátory sú podporným mechanizmom pre odhadnutie aký veľký dopad by rozšírenie ochorenia malo v populácii daného regiónu,“ píše sa v covid automate. Medzi tieto indikátory patria napríklad nemocničné kapacity infekčných oddelení a nemocničné kapacity JIS/OAIM (pre pacientov vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť – UPV).

Počíta sa aj s vakcináciou, ktorá bude mať podľa covid automatu významný vplyv na úroveň rizika regiónu. „Obzvlášť pre pohraničné regióny, resp. pre úzko previazané regióny je nutné posúdiť aj medzi-regionálnu mobilitu. […] Zásadným rizikovým faktorom pre dopady epidémie v regióne je počet ZSS resp. počet klientov ZSS (pozn. redakcie zariadení sociálnych služieb).“

Mapa covid automatu platná od 8. do 14. marca 2021. Zdroj – MZSR

Celkové skóre okresu je teda priemerom týchto ukazovateľov (covid automat však zohľadňuje aj ďalšie, takpovediac vedľajšie štatistiky). Čierna, čierna, červená a bordová farba podľa vymenovaných indikátorov teda značí, že ružomberský okres sa dostáva oddnes (8. marca) do čiernej farby.

Všetky dáta zozbierané počas predchádzajúceho týždňa sa v pondelok zanalyzujú a o návrhoch opatrení a zmenách farieb covid automatu informuje ministerstvo zdravotníctva na tlačovej konferencii v utorok. Opatrenia a rozdelenia okresov vstupujú do platnosti vždy až pondelok nasledujúci týždeň.

Zlepšenie a zhoršenie situácie

Keďže pri zhoršení situácie treba reagovať okamžite, nová farba covid automatu pri zhoršení situácie v okrese začína platiť okamžite nasledujúci pondelok. Pokiaľ sa však situácia lepší, v okrese sa tento zlepšujúci stav musí objaviť aj nasledujúci týždeň a až potom sa okres môže preradiť do „lepšej“ farby, čiže najbližšie 13 dní po prvotnej indikácii zlepšenia.

Z toho vyplýva fakt, že Ružomberok si môže v covid automate polepšiť najbližšie až od 22. marca, ale to len v prípade, že dáta prezentované ministerstvom zdravotníctva 9. marca a 16. marca naznačia v oboch prípadoch zlepšujúci sa trend. Okres Ružomberok sa až vtedy bude môcť dostať opäť do bordovej farby.

Titulná fotografia – Pohľad na Mostovú ulicu v Ružomberku. Foto – MediaHub mesta Ružomberok

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.