Film Made in Ružomberok rozpráva príbeh, na ktorý sa nezabúda

Ako sa z Ružomberka stalo univerzitné mesto? Aj o tom hovorí nový film Jakuba Kršku, ktorý odpremiérujú už v stredu, 19. februára od 18:00 v Kine Kultúra.Ružomberok, 17. február 2020 – Absolvent ružomberskej žurnalistiky dokončil dokumentárny film s názvom Made in Ružomberok. Zachytáva vznik školstva v dolnoliptovskej metropole od 14. storočia až po založenie jedinej katolíckej univerzity na Slovensku. Široká verejnosť si ho bude môcť pozrieť už túto stredu 19. februára počas  filmového festivalu s názvom Ružomberok – univerzitné mesto v Kine Kultúra.

„Ružomberok je vďaka Katolíckej univerzite už 20 rokov univerzitným mestom. Ešte ako študent som sa začal pýtať: Ako vôbec vzniká taká univerzita? Kto o tom rozhoduje? A prečo KU vznikla práve v Ružomberku? Svojím novým filmom hľadám odpovede na tieto otázky,“ ozrejmil zámer autor filmu Jakub Krška. 

Podľa slov Kršku v dokumente približuje verejnosti, akú cestu za najvyšším vzdelaním Ružomberok a Ružomberčania prešli a čo všetko preň obetovali. „Film nehovorí ale len o univerzite, primárne ma zaujíma vzťah medzi mestom a školou a tým, ako spolupracujú,“ dodal.

Krškov polhodinový dokument ponúka bohaté archívne materiály, podrobné informácie o histórii školstva, zaujímavé momentky zo života univerzity, no najcennejšie sú výpovede svedkov vzniku najvyššej katolíckej vzdelávacej inštitúcie na Slovensku. Sú nimi bývalí rektori, primátori, ale aj iné osobnosti, ktorých cieľom bolo práve v Ružomberku založiť „svoju“ vysokú školu. Ružomberok je tak jediným mestom na Slovensku, v ktorom svoju výchovu v katolíckom duchu môžete začať už v materskej škôlke a skončiť až „na výške“. Tento film nám azda pomôže nezabudnúť, aká dlhá cesta viedla k uskutočneniu sna, aby naše mesto bolo mestom univerzitným a akademickým. Je to príbeh, ktorý musíme mať stále na pamäti a ďalej odovzdávať toto dedičstvo našich otcov,“ konštatoval Jakub Krška. 

Na novom dokumente Made in Ružomberok sa podieľali aj kameramani Roman Šimalčík, Šimon Klačko, Richard Raymann a Michal Koštenský, výtvarne spolupracoval Marek Mokoš, odborné podnety priniesol historik Peter Dvorský, hudbu do filmu vytvoril ďalší absolvent KU Ján Zborovjan. Čerešničkou je načítanie komentára známym moderátorom Štefanom Chrappom, známym pod menom Pišta Vandal. Film by nebol dokončený bez podpory mnohých dobrodincov, medzi inými samotnej Katolíckej univerzity a tiež jej filozofickej fakulty, Košickej arcidiecézy či Spišskej diecézy. 

Zdroj – Tlačová správa

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.