Fortuna liga opäť začne, no futbal si na tribúnach neužijeme

Futbalisti MFK Ružomberok si prvý súťažný zápas po koronakríze zahrajú s majstrovským Slovanom Bratislava. Duel odohrajú bez divákov 13. júna.

Fortuna ligu prerušila ešte v marci pandémia koronavírusu. V piatok sa zástupcovia klubov Fortuna ligy dohodli s Prezídiom Únie ligových klubov (ÚLK) o znovuobnovení slovenskej najvyššej futbalovej súťaže.

Ligu dohrajú, no skrátenou formou

Štart súťaže je naplánovaný na 13. jún. Odohrá sa však iba päť z pôvodných desiatich kôl nadstavbovej časti. „Vnímam to veľmi pozitívne, som rád, že sa liga dohrá. Trochu ma však mrzí, že sa súťaž o 5 kôl skráti,“ zareagoval pre Ružomberský magazín 22-ročný záložník Ružomberka Dalibor Takáč. Brankár MFK Ivan Krajčírik si myslí, že 5 zápasov je stále lepšie, ako ligu nedohrať vôbec.

„Diskusia bola náročná, ale korektná. Dôležité je, že máme dôležitú správu pre futbal. Fanúšikom sme ukázali, že vieme bojovať,“ uviedol pre TASR po zasadnutí Prezídia ÚLK prezident Ivan Kozák.

Niektoré kluby boli proti štartu súťaže, iné bojujú za reštart už dlhšie. Napríklad Slovan, Ružomberok či Trnava. Proti pokračovaniu bola Nitra, Dunajská Streda, Trenčín či Pohronie.

Za Ružomberok sa na zasadnutí prihováral Generálny riaditeľ MFK Ľubomír Golis. „Bol som súčasťou hlasovania. Samozrejme, za tento skrátený model som zahlasoval,“ povedal pre Ružomberský magazín. „Urobili sme to v prospech futbalu a v prospech fanúšika, to pokladám za veľmi dôležitý aspekt.“

Tréner Ján Haspra ml.: Stres mi nechýbal, ale športu ide o prežitie

Na stole bolo viac alternatív. Scenár pokračovania súťaže mal dve možnosti. Buď sa liga mohla odohrať kompletne so všetkými desiatimi kolami, alebo sa hlasovalo aj za odohranie polovičnej zostávajúcej nadstavby. Táto možnosť aj vyhrala. Ďalšou z alternatív bolo aj súťaž nedokončiť.

„Detailne sme si to vyargumentovali, povedali si pre a proti a rozhodlo sa o kompromise,“ zhodnotil funkcionár MFK Ľubomír Golis. Fanúšik si ligu užije pravdepodobne len cez televízne vysielanie.

Štart súťaže má ešte jeden háčik

Pokračovanie súťaže musí ešte definitívne potvrdiť krízový štáb spoločne s vládou či Úradom verejného zdravotníctva. „Budeme čakať na oficiálne potvrdenie, pokiaľ nepríde, súťaž nemôžeme odštartovať,“ povedal Golis. Rozhodovať sa bude najbližšie obdobie.

Ružomberským futbalistom vyžrebovali v prvom kole obnovenej Fortuna ligy bratislavský Slovan. Zápas by sa mal odohrať na Tehelnom poli 13. júna. „Trénujeme už tri týždne s tým, že zo začiatku sme trénovali v skupinkách, podľa opatrení vlády. Tento týždeň sme už začali so spoločnou prípravou. Konečne teda môžeme hrať futbal,“ potešil sa Takáč.

„Tréningy vyzerajú skoro ako letná príprava. Očakávam však, že teraz už pomaly začneme aj s taktikou,“ povedal Krajčírik. Ružomberok sa prebojoval do skupiny o titul z posledného možného šiesteho miesta.

Po zápase so Slovanom Bratislava nastúpia Ružomberčania na duel v Michalovciach, neskôr si zmerajú sily doma so Žilinou. Potom ich bude hostiť trnavský Spartak a na záver ligy sa stretnú na ružomberskom Štadióne pod Čebraťom s Dunajskou Stredou.

Posledný zápas, ktorý futbalisti Ružomberka pred koronakrízou odohrali, bol súboj v Bratislave, keď Slovan vyhral 1:0.

Program Ružomberčanov v nadstavbovej časti Fortuna ligy 2019/2020:

  • ŠK Slovan Bratislava – MFK Ružomberok
  • MFK Zemplín Michalovce – MFK Ružomberok
  • MFK Ružomberok – MŠK Žilina
  • FC Spartak Trnava – MFK Ružomberok
  • MFK Ružomberok – FC DAC 1904 Dunajská Streda

Titulná fotografia – Ružomberskí futbalisti, zľava Ladislav Almási a Matúš Kmeť. Foto – Rudo Maškurica

Ružomberok už futbalovú ligu vyhral. Na hernej konzole

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.