Po tom, čo skupina umelcov a aktivistov hodlajúca zadosť učiniť nielen Hlinkovi, ale aj Fullovi zrejme v nejakom logu či plagáte zabudla na jeho priezvisko. Poangličteným Slovákom sa hodili tri „L“ tak, aby nadpis bol dokonale zohyzdený, a aby mu nerozumel Slovák, a ani Angličan či Austrálčan. Jazykový hazard, či umelecká rozkoš tvorcov so … „so called Full love days in Ružomberok?“
Dobrá myšlienka nultého ročníka Fullových dní za ktorou stál (podľa medializovaných správ) Robert Kolár. Krásna viacdňová spomienka septembrových dní 2019 na Ľudovíta Fullu – Ružomberčana, už ocenená mnohými občanmi tohto mesta, a nielen tohto mesta. Fullov punc a jeho práce sú známe už dávno v zahraničí a o tom nikto nepochybuje.
Pochopiteľne, a v meste Otca národa nie len Andrej Hlinka, ale i národný umelec – maliar Ľudovít Fulla s jeho galériou. To dokladuje aj riaditeľka Galérie Ľudovíta Fullu Zuzana Gažíková, uzatvárajúca rozhovor v Ružomberskom septembrovom magazíne na tému Fulla by bol svetový, keby nežil v Československu. (Po tom všetkom však Fulla svetový bol a žil v Československu. Ináč by vo Francúzsku 1937 a v Bruseli 1958 o ňom nevedeli).
Po vynikajúcom programe, ktorý pripravili organizátori a hlavní aktéri s trochu záhadným textom (a to neumelecký a proslovenský jazykový laik nechápe, ak ho v Ružomberku už kdesi nevdojak zhliadol) si položí otázku:
Prečo, chcel byť autor jazykove v Ružomberku svetovejší a vazalskejší (opäť v jazykovej slovenskej duchovnej malosti amerikanizovaného a poangličtiného mediálneho lokaja), aby vyprodukoval takýto jazykový nezmysel. Nezaslúži si snáď Ľudovít Fulla aby ho niekto nazval svojim priezviskom s dvomi „l“? Za takýto plagát či logo v pozadí za účinkujúcimi, či tými v tričkách FULL LOVE DNI 2019, nám určite Angličania, Škóti, Austrálčania či Francúzi nepoďakujú, aj keby sme ho napísali zlatými literami v spisovnej angličtine. (či Fulla´s days 2019 alebo nejak inak s tým anglickým „of“ za „days“). Skôr môžu sa nad Slovákmi zase len zasmiať.
Keď už tak Fullu milujeme a prejavujeme mu lásku so slovom „love”, niektorí by privítali normálny slovenský text Fullove dni 2019 s jednoduchým dôvetkom dajme tomu „Fullovi z lásky” alebo „Z lásky k Ľudovítovi Fullovi”, potom by sa nepokazila grafika oboch jazykov. Kacírsky ma tu napadá rómsky fonetický výraz „Love” pod ktorým kedysi (a možno i dnes) táto komunita rozumela slovo peniaze.
Nuž čo, po Bratislave s jej jazykovedným ústavom, pubmi, šourumami, či vorkšopmi musíme byť aj tu v Ružomberku svetovejší a „super“.
Len nezabúdajme, že kdesi v základnej škole ani žiačik štvrtej triedy dnes nemôže hazardovať a robiť si šou zo slovenčiny a hrať sa v slove s jedným či dvomi „n“, „k“, „m“ či „l“. Pán učiteľ či pani učiteľka by mu to určite sčítala a mínusovou bodovou zrážkou príslušne ohodnotila.
A Ľudovít Fulla resp. Mister Full (i keď plný lásky k jeho Slovensku) by sa asi nad takýmto slovosledom či zdeformovaným novodobým výplodom slovenčiny určite nepotešil.