Fullove dni pokračujú v Ružomberku aj počas piatku a soboty

Mestský festival pripomenie 9. – 11. septembra dielo a osobnosť Ľudovíta Fullu ako inšpiráciu pre nás.

Život a dielo Ľudovíta Fullu je inšpiratívnym príbehom nadaného chlapca z Ružomberka, z ktorého vyrástol vzdelaný, slobodný a sebavedomý Európan. Jeho mimoriadne bohaté dielo výnimočným spôsobom spája lásku k tradíciám, vidieku a folklóru s pohľadom a skúsenosťou moderného mestského človeka. Kresby, maľby, písmo, texty, grafiky… Fullove dedičstvo je veľké, bohaté a pestré.

“Chceme, aby práve takéto boli aj Fullove dni – mestský festival, ktorého poslaním je pripomínať Fullov príbeh a ponúkať jeho dielo ako inšpiráciu každému z nás,” uviedol iniciátor projektu Robert Kolár. “Po ťažkom roku poznačenom pandémiou sme sa s ešte väčšou vervou pustili do organizácie ďalšieho ročníka Fullových dní, na ktorý všetkých srdečne a s radosťou pozývame. Tak ako predchádzajúce roky pripravili sme pre Ružomberčanov i návštevníkov mesta fullovsky pestrú paletu výtvarných, hudobných, filmových, tanečných, dizajnérskych, tvorivých – jednoducho pestrofarebných zážitkov. Spolu s našimi partnermi veríme, že si ich v meste Ružomberok spoločne vychutnáme.”

“Inšpiráciu pripraviť projekt Fullove dni ako mestský festival sme našli spolu s Jánom a Borisom Kudličkovcami, ako aj Petrom Hajdinom a Antonom Šulíkom či Norom Gašajom a ďalšími priateľmi, s ktorými sme pripravili koncept festivalu,” zaspomínal si jeden z organizátorov Robo Kolár. “Myšlienka oslovila aj Zuzanu Gažíkovú, riaditeľku Galérie Ľudovíta Fullu. Kým pilotný ročník sme financovali z vlastných zdrojov, program v Galérii Ľ. Fullu v roku 2019 zastrešila finančne Slovenská národná galéria. Uvedomili sme si, že zorganizovať takúto rozsiahlu akciu by nešlo bez aktívnej spolupráce s mestom. Preto sme radi, že aj mesto vlani aktívne vstúpilo do projektu ako ďalší partner.” 

Aj vďaka tomu sa vlani podarilo preniesť vonkajšie aktivity festivalu do centra mesta Ružomberok – na pódium pred Hotel Kultúra. “Naším spoločným cieľom je priblížiť osobnosť a dielo Ľudovíta Fullu všetkým Ružomberčanom aj návštevníkom mesta a dostať Ružomberok na kultúrnu mapu Slovenska a Európy. Našou snahou je aj spájať kultúru a osobnosti v meste. Optimistickým znakom tejto spolupráce je, že do tohto ročníka sa podarilo zapojiť ďalšie kultúrne inštitúcie – Liptovské múzeum a Mestskú knižnicu,” doplnil R. Kolár z Inštitútu RK. 

Fulla aj netradične 

Odbornú a kultúrnu časť podujatia FULLOVE DNI 2021 zastrešuje ďalší organizátor – Galéria Ľudovíta Fullu. V programe opäť nebudú chýbať diskusie a prezentácie, výstavy i tvorivé dielne, ale aj koncert a kultúrny večer. Podujatie vo štvrtok 9. septembra začne tvorivými dielňami, kde si záujemcovia môžu vystrihovať detské hračky na motívy Dobšinského Slovenských rozprávok a zároveň lepšie spoznať Fullovu hravú tvorbu. 

V galérii bude potom namiesto vernisáže výstavy Trochu iná grafika kurátorský výklad na tému Ženský princíp v tvorbe Fullu. “Toto je trochu netradičná výstava aj netradičná vernisáž,” vysvetľuje spoluautorka Fullových dní Zuzana Gažíková. “Kurátorka stálej expozície Katarína Bajcurová v komentovanej prehliadke priblíži, aké ženy sa páčili Fullovi a ako ich videl a maľoval.”

Program pokračuje vernisážou výstavy Trinásta komnata. “V prvej časti výstavy predstavíme, čo všetko vytvorili umelci inšpirovaní dielom Fullu. V druhej časti pozveme návštevníkov do zákulisia galérie a odhalíme tajomstvá, ktoré pred ním obyčajne majú ostať skryté,” naznačuje riaditeľka.

Program doplní vystúpenie speváčky Katky Koščovej v sprievode gitaristu Michala Brandysa. Nebude chýbať ani obľúbený formát Pechakucha Night Špeciál. “V dynamickom formáte predstaví zaujímavé projekty deväť umelcov, ktorí reagovali aj na Fullovu tvorbu. Večer ukončíme netradičným projektom vizuálneho umenia Fulloviny II,  videomappingom na fasáde galérie, ktorý Fullovi na mieru ušil kolektív Nano vsj.,” približuje program Z. Gažíková. 

V Liptovskom múzeu bude poobede zaujímavá beseda Rozhovory s Fullom – netradičné spomínanie s ľuďmi, ktorí sa s umelcom poznali osobne. Spomínať budú Ladislav Cserei, bývalý riaditeľ múzea, ktorý zažil aj výstavbu Galérie Ľ. Fullu. Ďalším hosťom bude akademický maliar Ján Kudlička, ktorý ako začínajúci umelec sa stretával s majstrom Fullom. Trojicu doplní stavbár Dušan Piatka, ktorý si zaspomína na výstavbu galérie. Moderátorom besedy, ktorú si naživo môžu pozrieť aj na sociálnej sieti, bude Ľubo Bajaník.

Pocta Fullovi v meste

Pocta Fullovi sa piatok 10. septembra presunie do centra mesta a začne náučno-tvorivými programami. Mladú módu predvedú študentky ružomberskej Školy umeleckého priemyslu v programe ŠUP: Fashion Show. Potom Folklórny súbor Liptov v obrazovo-tanečnej skladačke predstaví tri Fullove diela v tematických choreografiách ako ich voľné interpretácie. „Zaujímavá bude aj ďalšia tanečná interpretácia troch Fullových obrazov, tento raz moderným tancom v choreografii Radoslava Piovarčiho a s hudbou Andreja Jurkoviča,” pokračuje šéfka galérie 

„Trochu iný folklór prinesie domáce hudobno-tanečné zoskupenie Orientalico vo svojej bubnovo-tanečnej show Afrika s rytmami prírodných národov horúceho kontinentu. Do taktu zahrá Vojenská hudba Banská Bystrica (VH BB). Pridá sa aj Džuki, známy pesničkár a pouličný muzikant,” dopĺňa spoluautor projektu Fullove dni Anton Šulík.

V Hyrošovom parku bude netradičné podujatie Storky: Svet doma. “Pôjde o rozprávané príbehy ľudí z rôznych kútov sveta, ktorí sa rozhodli usadiť v Ružomberku a na Slovensku. Nachádzame v nich aj paralelu s Ľudovítom Fullom – byť svetovým a domácim zároveň,” hovorí  programová pracovníčka galérie Andrea Kapráliková. 

V Divadelnom štúdiu RosArt (Podhora 18) uvedú hru francúzskeho dramatika a režiséra Joela Pommerata: Znovuzjednotenie Kóreí. Ide o jubilejnú 10. premiéru (predtým Ružomberského divadla Rosa Thea), ktorého dramatickým zámerom je inscenovať diela súčasných autorov.

V Kultúrnom dome A. Hlinku uvedie Divadlo “Kapor na scéne” komediálnu rozprávku pre deti i dospelých Snehulienka. „Hosťami večerného galaprogramu v budú Big band VH BB, herci a speváci Szidi Tobias, Barbora Švidraňová, Juraj Bača a Džuki,“ uzatvára ďalší zo spoluautorov Fullových dní Peter Hajdin. Piatkový večer vyvrcholí záverečnou Afterparty.

Bicyklom za Fullom

V sobotu 11. septembra odštartuje spred Galérie Ľ. Fullu tradičná cyklojazda Bicyklom za Fullom. “Pozývame všetkých nadšencov umenia a cyklistiky. Aj tento rok to bude tvorivá bicyklovačka na stredne náročnej trase v celkovej dĺžke asi 32 kilometrov. Na výprave za Fullovými inšpiráciami, za prírodným scenériami, aj za umením a históriou navštívime miesta, ktoré sa spájajú s jeho tvorbou i ľuďmi. Vlastný bicykel, prilba a základná servisná výbava sú podmienkou, odporúčame aj mobilný telefón či fotoaparát,” dodáva na záver Zuzana Gažíková.

Podrobný program nájdete TU.

Zdroj: Tlačová správa – Inštitút RK

Pozn.: Róbert Kolár je vydavateľom RK Magazínu.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.