Investor bytovku s obchodným centrom na Klačne nepostaví, mesto si pozemky ponechá

Vedenie mesta plánuje na sídlisku vybudovať zariadenie sociálnych služieb. 

Na Liptovskej ulici na sídlisku Klačno oproti základnej škole vlastní mesto pozemky. O ich kúpu radnicu požiadala spoločnosť Nelly Consulting, ktorá chcela v lokalite postaviť bytovku so sto bytmi a obchodné centrum

Súčasťou centra mala byť predajňa potravín, pošta, lekáreň, bankomat, ale aj kaviareň s cukrárňou a terasou, kvetinárstvo a rýchle občerstvenie. Developer vo svojej žiadosti pripustil aj iné druhy prevádzok, na vlastné náklady tiež ponúkol vybudovanie 200 parkovacích miest, ktoré by ostali majetkom mesta. 

Zámeru súkromného investora mestskí poslanci nevyhoveli. Koncom júna na návrh vedenia mesta odhlasovali, aby pozemky ostali vo vlastníctve mesta. 

Dom sociálnych služieb. Pre seniorov, ľudí bez domova i rodiny v núdzi

Radnica má totiž v lokalite vlastný investičný zámer. Na nezastavaných parcelách plánuje postaviť zariadenie sociálnych služieb, pozemky preto neodporúčala predať. S týmto stanoviskom sa stotožnila aj mestská rada a stavebná komisia. Finančná komisia sa priklonila k odpredaju pozemkov, ale formou obchodnej verejnej súťaže, nie teda priamo do rúk žiadateľa. 

K zriadeniu domova sociálnych služieb sa mesto zaviazalo aj vo svojom komunitnom pláne. V tomto strategickom dokumente figuruje už vyše desať rokov. 

„Od roku 2010 má mesto Ružomberok v komunitnom pláne ako prioritu číslo jeden vybudovanie zariadenia sociálnych služieb. Bola vytvorená pracovná skupina, v rámci Slovenskej republiky sme boli na obhliadkach niektorých zariadení. Pozemok na Klačne je vhodný svojou rozlohou, odporúčam, aby si ho mesto ponechalo a vybudovalo pobytovú sociálnu službu,“ povedala v pléne Irena Kamanová z Katedry sociálnej práce Pedagogickej fakulty KU a garantka tretieho komunitného plánu.

Pozemky na sídlisku Klačno, o ktoré mal investor záujem. Zdroj: MsÚ RK.

Dodala, že mesto sa potrebuje starať o ľudí, ktorí sa nachádzajú v nepriaznivej sociálnej situácii. Plánované centrum by ponúkalo služby seniorom, ale aj ľuďom bez domova či rodinám a matkám v krízovej situácii. 

Výstavbu zariadenia by mesto nemuselo platiť výlučne zo svojej kasy. Financovať ho môže prostriedkami z výzvy Štátneho fondu rozvoja a bývania (ŠFRB), kde by bola 5-percentná spoluúčasť mesta. Do úvahy pripadá aj Plán obnovy, ktorý by príspevok poskytol v stopercentnej výške. 

Jediný pozemok (?) 

Na potrebe domova sociálnych služieb sa poslanci, ktorí sa prihlásili o slovo, zhodli. Rozbehla sa diskusia, či práve pozemok na Klačne je najvhodnejší. 

„Teraz je trend budovať domy sociálnych služieb v blízkosti sídlisk, dokonca sa spájajú aj so zariadeniami pre malé deti, aby starí ľudia boli stále v kontakte so spoločnosťou, aby z nej neboli vylúčení,“ povedal poslanec Pavel Šípoš (KDH). 

Jeho slová potvrdila aj Kamanová, podľa ktorej táto lokalita spĺňa rozmer inklúzie. „To, čo povedal pán Šípoš, spĺňa všetky prvky komunitných služieb. Je tam materská škola, základná, kostol, obchody. Bavíme sa o inklúzii.“ 

Za ponechanie pozemkov vo vlastníctve mesta sa prihovorila aj Janka Halušková (Klub primátora), podľa ktorej je ich povinnosťou takéto zariadenie vytvoriť. „Privítali by sme aj väčšie priestory, ale tento pozemok je jediný, ktorá má mesto k dispozícii. Neodporúčam, aby sa odpredal,“ povedala poslankyňa za Polík. 

„Nevylučujem, že takéto zariadenie v Ružomberku chýba, mohlo by ich byť aj viac. Ale nemyslím si, že Klačno je najlepšou možnou lokalitou na tento dom,“ podelil sa o svoj pohľad poslanec Ján Kuráň (Za slušný Ružomberok). Pridal sa k nemu aj kolega Martin Hromada (Za slušný Ružomberok), ktorý poukázal na kopcovitý terén. Zaujímal sa tiež, či neexistuje nejaký alternatívny pozemok, bližšie v meste. Nepriamo narážal aj na ponuku investora, ktorý by podobné zariadenie vybudoval v areáli bývalej škôlky na Rovni. A na Klačne by zrealizoval svoj zámer. 

„Alternatívu nepoznám. Ako viem, mesto má tento pozemok a ešte na Sládkovičovej ulici, kde uvažuje o ihrisku,“ reagovala Kamanová s tým, že v teréne nevidí zásadný problém. 

„Je to jediný pozemok, ktorý mesto má. Na tomto pozemku je zariadenie potrebné, terén nie je až taký zlý,“ povedal viceprimátor Ján Bednárik (KDH) a navrhol pozemok nepredávať. Spomínané pozemky na Rovni sú v rukách súkromníka. 

Podľa Bednárika by zároveň nešlo len samotné centrum sociálnych služieb. Pribudnúť by malo ďalšie zariadenie. „Hovoríme o zariadení s kapacitou 40 ľudí. To sa samo neuživí, musí tam byť aj ďalšie zdravotnícke zariadenie. Takto by to bolo samouživiteľné, tento model nám odporučili.“ 

Potrebujú precízny projekt 

Štúdiu realizovateľnosti v hodnote 4-tisíc eur nechala radnica v apríli dodatočne zaradiť do investičného plánu. Podľa Kamanovej ju potrebujú mať urgentne vypracovanú. V tejto chvíli totiž ešte nevedia, aké sú podmienky v rámci výziev v Pláne obnovy. 

 „Pri tvorbe štúdie potrebujeme byť dôslední a precízni, aby sme sa vyhli zamietavým stanoviskám zo ŠFRB alebo Plánu obnovy,“ povedal poslanec Stanislav Javorka (Klub primátora). 

Zdôraznil to aj poslanec Ľubomír Kubáň (Za slušný Ružomberok). „Súhlasím, že treba precízne pripraviť celú územno-plánovaciu dokumentáciu, čo sa týka štúdie realizovateľnosti. V tejto lokalite, kde sa má stavať, je nedostatok parkovacích plôch, aby tam nenastávali problémy, ako aj teraz, že autá parkujú v rozpore s dopravným značením,“povedal Kubáň a spomenul aj negatívne skúsenosti so ŠFRB, ktoré mali pri schvaľovaní úveru na bytovku na Plavisku. 

Myšlienku zariadenia sociálnych služieb víta, no pripomenul tiež, že občianska vybavenosť sídliska je nedostatočná, aktuálne sa tu nachádza menší obchodný reťazec. 

Titulná fotografia: vizualizácia investičného zámeru developera. Zdroj: MsÚ RK

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.