Kariéru novinára budujú už odmalička

Žiaci ružomberských základných škôl si v rámci pravidelných stretnutí v Galérii Ľudovíta Fullu môžu pričuchnúť ku skutočnej žurnalistickej tvorbe.

Skupinka malých detičiek vystrihuje písmená, potom čosi kreslia na papier. Človek by povedal, že sa ocitol na hodine výtvarnej výchovy. Od pravdy nie je ďaleko, ale nie je k nej ani úplne blízko.

Začiatkom októbra sa v Galérii Ľudovíta Fullu opäť stretli malí nadšenci, aby vyrobili logo pre noviny, ktoré nazvali Fullakuk. Majú tu dokonca minižurnalistickú miestnosť, kde vystavujú svoje diela.

„Chceme sprístupniť žiakom základných škôl možnosť nahliadnuť do žurnalistiky. Ide o deti vo veku od 7 do 15 rokov. Naším cieľom je, aby sa naučili pracovať so slovom, dokumentovať a tak prejavili svoju kreativitu,“ vysvetlila mentorka a učiteľka Zuzana Hrušková.

Počas stretnutia, ktoré sme navštívili, deti pracovali s písmenami, z ktorých vytvárali logo pre svoje noviny. Pomoc dospelých skoro vôbec nepotrebovali, tí najmenší však občas uvítali drobné usmernenie. Nielen od učiteľky, ale aj od starších spolužiakov.

„Nie všetko sme stihli dokončiť, budeme pokračovať nabudúce,“ osmelil sa pred mikrofónom nádejný žurnalista Mirko. S kolegami „novinármi“ sa stretne už o týždeň.

Michaela Barcíková, študentka žurnalistiky

Foto – autorka

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.