Ružomberská cena pre historika, do rúk kontroverzného kňaza, rozdelila Slovensko

Ústredný zväz židovských náboženských obcí s ocenením nesúhlasí. Tvrdí, že historik vo svojich prácach zľahčuje ľudácky režim i prenasledovanie Židov počas holokaustu. Predseda zväzu preto primátorovi Igorovi Čomborovi zaslal otvorený list.

V piatok 9. apríla sa na ružomberskej radnici uskutočnilo slávnostné udeľovanie ceny Andreja Hlinku. Ocenenie získal pri príležitosti 95. roku života historik František Vnuk, rodák z Červeného Hrádku žijúci v Austrálii. Cenu mu udelil primátor Igor Čombor za mimoriadny prínos v oblasti spoločenských vied s témou Andreja Hlinku.

Návrh na udelenie ceny predložil poslanec za Černovú Patrik Habo. Jeho požiadavku však najskôr odsúhlasila odborná porota. Tvorili ju predseda Matice Slovenskej Marián Gešper, predseda Spoločnosti Andreja Hlinku Pavol Stano, poslanec za mestskú časť Černová Patrik Habo, ružomberský dekan Dušan Škrabek a historik Juraj Vrábel mladší. Predsedom poroty bol primátor Ružomberka Igor Čombor.

Cenu prevzal kňaz, ktorý verejne podporuje kotlebovcov

Keďže František Vnuk žije v Austrálii, radnica sa s ním stretla prostredníctvom videorozhovoru.

,,Osobne som bol veľmi naklonený, aby som vám mohol odovzdať cenu, aj keď sprostredkovane, pretože vždy ste pekne hovorili a pekne písali a vážili si dielo aj osobu Andreja Hlinku. Z toho dôvodu som sa rozhodol vám udeliť cenu, pretože Hlinka je človek, ktorého zásluhy o slovenský národ sú nehynúce a nezastupiteľné,“ prihovoril sa historikovi primátor Igor Čombor.

Cenu namiesto Františka Vnuka prevzal kňaz Ján Košiar, ktorý je známy tým, že sympatizuje s kotlebovcami. Pred štyrmi rokmi ho dokonca kvôli podpore Mariana Kotlebu potrestal trnavský arcibiskup Ján Orosch. Napokon bol preložený mimo aktívnej pastorácie. Pred viac ako rokom zasvätil extrémistickú Ľudovú stranu Naše Slovensko a jej šéfa Mariana Kotlebu Bohu a Panne Márii. Práve kňaz Košiar prevzal cenu pre historika Vnuka od primátora Ružomberka Igora Čombora, podpredsedu Zväzu protifašistických bojovníkov. Zaujímali sme sa, či to primátorovi neprekážalo.

„Mesto ani primátora nezaujímajú politické presvedčenia jednotlivcov, ktorí sú požiadaní o prezvanie ceny,“ reagoval pre naše noviny hovorca primátora Viktor Mydlo.

Historik František Vnuk.

Ste lekár, generál a politik – mohli ste byť úžasným vzorom

Po odovzdaní ceny sa nielen v Ružomberku, ale aj na Slovensku prihlásili o slovo tí, ktorí s ocenením nesúhlasia. Proti oceneniu vystúpil Ústredný zväz židovských náboženských obcí, ktorý napokon primátorovi mesta adresoval otvorený list.

„Stáli ste na čele výberovej komisie, ktorá o jej nositeľoch rozhoduje. Pričinili ste sa teda o to, že cenu získala modla neoľudákov a popieračov holokaustu. Vy, funkcionár Zväzu protifašistických bojovníkov, ste boli schopný cenu dopriať človeku, ktorý obdivuje Tisa, teda osobe, ktorá vyznamenala vojakov za boj proti účastníkom SNP. Ťažko sa hľadá prirovnanie. Možno je to konanie hasiča, o ktorom vysvitne, že zároveň trpí patologickým podpaľačstvom,“ kritizoval rozhodnutie primátora predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Richard Duda.

V liste uviedol, že aj primátorovi predkovia, ktorí prišli o život počas holokaustu, by sa v hrobe otáčali, ak by nejaký mali. Podľa neho sa budúce generácie určite neinšpirujú rozporuplným konaním „antifašistu“ oceňujúceho ich podporovateľa. ,,Je to škoda – ste lekár, generál a politik, mohli ste byť úžasným vzorom,“ uvádza sa v otvorenom liste.

O niekoľko dní naň zareagoval aj samotný primátor. Tvrdí, že odmietol snahy niektorých aktivistov udeliť historikovi Vnukovi Cenu primátora mesta Ružomberok a hovorí, že Cena Andreja Hlinku je cenou lokálneho významu.

„Cenu Andreja Hlinku navrhol poslanec Patrik Habo s tým, že v porote tejto ceny zasadajú predstavitelia matice slovenskej aj rímskokatolíckej cirkvi, ktorých kladné postoje uvedený poslanec získal a moja úloha ako primátora je relatívne formálna, tkvie viac-menej v ceremónii pri odovzdávaní tejto ceny, “ vysvetľoval primátor Igor Čombor.

Hovorí, že odôvodnenie bolo aj to, že menovaný dostal ocenenia už oveľa významnejšie. Napríklad od ministerstva kultúry, školstva či Konfederácie politických väzňov Slovenska. Za jeho zásluhy mu v roku 1996 pápež Ján Pavol II. udelil jedno z najvyšších cirkevných vyznamenaní – Rytiersky rad Sv. Gregora Veľkého.

,,Pri svojom postoji, ktorý som pevne zastával, som spojil toto ocenenie, jednoznačne a len s jeho kladným postojom, k Andrejovi Hlinkovi a mestu Ružomberok. Nikdy som sa nestotožnil a nepropagoval jeho dielo v iných historických otázkach, ktoré publikoval. Vyhradzujem sa proti tomu, aby som bol s týmto aspektom jeho tvorby akokoľvek spájaný,“ odpovedal primátor v liste, ktorý adresoval predsedovi Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Richardovi Dudovi.

Poslanec Habo: Udelenie ceny neberiem ako chybu

Myšlienku oceniť Františka Vnuka sformoval na papier poslanec za Černovú Patrik Habo. Pred odbornou porotou zdôraznil najmä Vnukov prínos v spojitosti s Ružomberkom.

,,Vo svojom jedinečnom historiografickom diele vždy považoval Ružomberok a jeho miesto v dejinách slovenského národa za jeden z kľúčových bodov svojho odborného záujmu. Svedčia o tom nielen jeho mnohé verejné vystúpenia a články o význame nášho mesta a jeho rodákoch, ale aj početné knižné publikácie,“ zhrnul poslanec za Černovú a zdôraznil, že historik František Vnuk je muž, ktorý vrátil Ružomberku miesto v slovenských dejinách, ktoré mu prináleží.

Podľa Haba vďačíme práve Vnukovi za to, že patrí k tým slovenským exulantom, ktorí prispeli k tomu, aby bolo Slovensko opäť slobodné, samostatné a náš slovenský štát, Slovenská republika, mal svoje miesto na mape Európy.

Židovská náboženská obec si ale myslí niečo iné. Vyčíta mestu, že si uctilo prácu obhajcu vojnového Slovenskeho štátu, kritika Slovenského národného povstania, ale predovšetkým pseudohistorika a popierača rozsahu tragédie holokaustu.

,,Neviem si predstaviť, že by František Vnuk „zľahčoval“ ľudácky režim či prenasledovanie Židov počas 2. svetovej vojny, pretože je to hlboko veriaci človek, ktorého morálka je ukotvená v kresťanstve. Ak niekto vynáša úsudky, tak nech je konkrétny,“ bráni sa poslanec Habo a svoje rozhodnutie nevníma ako chybu.

Vysvetľuje, že Ružomberok a jeho obyvatelia v minulom režime utrpeli toľko poníženia, strádania a škôd, že potrvá generácie kým sa napravia.

,,O Ružomberku, Ružomberčanoch a Andrejovi Hlinkovi nenapísal nikto viac ako František Vnuk. A naše mesto dlhuje zviditeľnenie mnohým svojim zanedbávaným obyvateľom, spomeňme si jezuitských pátrov Vendelína a Jozefa Javorkovcov, či otca a syna Munkovcov, ktorých o život pripravili nemeckí nacisti, pretože boli židia,“ pripomína Habo a hovorí, že na tomto ocenení Slovensko vopred informoval aj oficiálny portál Konferencie biskupov.

Košiara si na preberanie ceny vybral sám Vnuk

Poslanca sme sa spýtali, či sa nezamýšľal nad tým, aby cenu namiesto kňaza Jána Košiara –vzhľadom na jeho verejné vystupovanie a názory – prevzal niekto iný. Povedal, že sa to dozvedel len dva dni pred slávnostným ocenením od akademickej a historickej obce z Bratislavy a Ružomberku, ktorá toto podujatie s Ružomberčanmi organizačne a najmä  apoliticky pripravovala.

,,Chcel by som sa vyhradiť voči akýmkoľvek proti antisemitickým a extrémistickým pohnútkam v súvislosti s udelením tohto ocenenia. Ocenenie prevzali splnomocnenci laureáta, neprináležalo mne, aby som ich vyberal,“ hovorí poslanec Habo a jeho slová potvrdzuje aj hovorca mesta.

,,Ocenený profesor František Vnuk, vzhľadom na to, že žije v Austrálii, požiadal svojich najbližších spolupracovníkov na Slovensku o to, aby za neho Cenu Andreja Hlinku prevzali. Primátor mesta cenu Andreja Hlinku odovzdával Vnukovi do rúk ľudí, ktorí boli vybraní profesorom Vnukom,“ povedal pre RK Magazín Viktor Mydlo.

Cenu Andreja Hlinku udeľuje mesto Ružomberok občanom Slovenskej republiky a zahraničným Slovákom, ktorí svojou činnosťou výrazne a dlhodobo prispeli k rozvoju budovania slovenskej spolupatričnosti. Súčasťou ceny je diplom a bronzová pamätná medaila vyrazená v štátnej mincovni Kremnica s portrétom Andreja Hlinku, ktorá obsahuje na svojej zadnej strane erb mesta Ružomberok.

Titulná fotografia: Slávnostné ocenenie historika Františka Vnuka Cenou Andreja Hlinku.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.