Kulinársky talent predviedli v Čechách

Medzinárodnej súťaže sa zúčastnili kuchári, čašníci či cukrárky z Ružomberka. Porotu zaujali sépiové špagety, lososový hamburger aj sladké dobroty inšpirované huslistom Antoniom Vivaldim.

Koncom marca sa uskutočnil 7. ročník súťaže Gastro Labe 2023 v českom Dečíne, ktorého sa zúčastnili študenti Spojenej školy v Ružomberku. Na súťaži predviedli prípravu zaujímavých a chutných pokrmov.

Pochválili ho za výber vína

V kategórii čašník mal súťažiaci pripraviť hlavný chod pred hosťom, pekne ho naservírovať a ponúknuť vhodné víno. Hlavnou povinnou surovinou boli cestoviny.

Študent Maxim Veselovský pripravil a naservíroval hlavný chod – sépiové špagety s morskými plodmi (mušle sv. Jakuba a krevety). K tomu vybral víno Noria, ročník 2021 zo Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti. Na prípravu aj realizáciu mal 20 minút, inšpirovať sa mohol trendmi súčasnej gastronómie.

V rámci prípravy musel prestrieť slávnostnú tabuľu pre dve osoby – porotcov a pripraviť pracovisko na súťažnú disciplínu v časovom limite 15 minút.

Maxim nakoniec získal skvelé štvrté miesto, tretie mu ušlo len o vlások. ,,Maxim zaujal porotu výberom hlavného jedla, ktoré odborná porota pochválila a, opäť ako aj minulý rok, skvelým výberom vína. V tejto kategórii súťažilo 10 súťažiacich, náš žiak unikol 3. miestu ako sa hovorí o vlások, rozdielom 2 bodov, čo je  škoda, lebo sme mu to všetci priali, pretože sa poctivo pripravoval, ale aj o tom sú súťaže. Aj keď získal 4. miesto, sme hrdí, že tak úspešne reprezentoval našu školu v zahraničí, za čo mu patrí pochvala,“ uvádzajú na webovej stránke mojastredna.sk

Na súťaži predviedli svoje kulinárske schopnosti aj študenti Filip Jusko a Dávid Mataj, ktorí pripravili lososový hamburger so špenátom, kapustovým šalátom, oštiepkom a grilovanou slaninou na mede.

Okrem nich sa odprezentovali aj šikovné cukrárky Timea Červeňová a Iveta Žigová. Tie upiekli, dozdobili tortu a cup cakes na tému štyri ročné obdobia inšpirované skladateľom a huslistom Antoniom Vivaldim.

Hollywoodske účesy

V prvých jarných dňoch reprezentovali Spojenú školu v Ružombeku ďalšie kreatívne študentky Natália Slotková a Romana Mikulcová na súťaži Dečínska vlna v českom Dečíne.

Súťažilo sa v troch kategóriách:

  1. kategória – štýlový účes známej prvej dámy Ivany Trump.
  2. kategória – Hollywoodske vlny, v ktorej žiačky z Ružomberka súťažili. Tieto výnimočné vlny sú momentálne veľmi žiadané.
  3. kategória – pánsky strih od klasiky po abstrakciu.

V kategórii Hollywoodská vlna urobili kaderníčky niekoľko extravagantných účesov a taktiež nazbierali skúsenosti aj v kategórii pánskeho strihu.

,,Aj napriek krátkej časovej príprave boli mladé kaderníčky s výkonom spokojné, účes sa podaril a bol vypracovaný výborne. Žiačky sa zároveň naučili náročnú techniku ako správne na holywoodské vlny,“ informovali zo Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

Zdroj: FB/ŽSK, mojastredna.sk

Foto: archív Spojená škola v Ružomberku

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.