Festival ovládol cez víkend Likavku. Prišli aj No Name

Koncert No Name si prišiel užiť aj človiečik, ktorý sa má tento týždeň narodiť.

Po necelom roku sa ľudia dočkali. Hudobníci Majself a No Name mali vlani v auguste koncertovať v Likavke. Už čakali v šatni, pripravení vystúpiť. Ľudský faktor nezlyhal, ale do priebehu akcie Rozlúčka s letom zasiahli vrtochy počasia. Pre búrku a dážď museli organizátori podujatie predčasne ukončiť.

S interpretmi dohadovali náhradný termín vystúpenia, zasadalo kvôli tomu dokonca aj obecné zastupiteľstvo. Dátum, na ktorom by sa zosynchronizovali obaja hudobníci, napokon padol. Zatiaľ čo minulý rok sa mali s letom lúčiť, tento raz ho na akcii Hudobné leto v Likavke vítali.

A keďže vlani si návštevníci za vstup zaplatili, teraz bol voľný.

Horúci víkend v Likavke

Počasie bolo v nedeľu viac ako zhovievavé. Slnko dávalo o sebe intenzívne vedieť, človek bol v istých momentoch až v tekutom skupenstve. Ale príkladne vedel schladiť nejaký mok, ktorý ponúkali stánky pozdĺž futbalového ihriska.

Niektorí návštevníci sedeli na tribúne, iní uprednostnili piknikový štýl na ihrisku.

Sýtosť žalúdkov zas zabezpečovali stánky s občerstvením. Klasika. Ťažšie jedlá, ktoré vieme zjesť s ľahkosťou – langoše, klobásy, pečienky či plnené žemle.

Pre niekoho bol počet stánkov možno poskromnejší, no hladní a smädní nemohol ostať nik. O zábavu mali postarané aj najmenší. Realizovať sa mohli na kolotočoch či nafukovacom hrade. Ťah to bol prezieravý. Na „miesto činu“ sa vychystalo veľa rodičov s ratolesťami.

Ešte v sobotu žila obec Detským folklórnym festivalom, ktorý sprevádzali menšie problémy s elektrinou, ako sme sa dozvedeli od jedného z usporiadateľov. V nedeľu však technika „poslúchala“ a akciu oficiálne otvoril raper Majself.

Náladu rozbiehali raper a rockeri

Rodák zo Stupavy oslovil predovšetkým mladšie ročníky. Atmosféru si pochvaľoval. „Dobre sa bavíte na to, že sú len štyri hodiny,“ zaperlil počas vystúpenia Michael „Majself“ Švehla. V pondelok mu vyšiel album Rómeo a Júlia, rovnomennú skladbu prvýkrát naživo predviedol práve v Likavke.

Raper Majself.

Raper prisľúbil, že Likavku ešte príde navštíviť, načo ho starosta rovno opäť pozval. Pri odchode ho fanúšikovia ešte obkľúčili, foto a podpisy na pamiatku musia byť.

Pauzy pomedzi jednotlivými vystúpeniami vypĺňali súťažné hry (gastro výzva „kto zje najviac šišiek“ patrila k našim favoritom). Neskôr si pódium osvojila revival kapela AC/TN z Trenčína. Aj oni si našli svojich fanúšikov, rockerov dušou aj vlasmi. Rockový nárez pri notoricky známych hitoch ako Thunderstruck či Highway to hell bol v v úsmevnom kontraste s hrajúcimi sa deťmi navôkol.

No Name: Likavka sa o nás postarala kráľovsky

Najväčším lákadlom večera bola skupina No Name. Čo sa dalo prirodzene očakávať, ale tento  predpoklad potvrdila aj plne obsadená tribúna a množstvo ľudu zhromaždenom pred pódiom.

Frontman skupiny, Igor Timko.

Líder skupiny Igor Timko na margo koncertu na druhý pokus prezradil, že počas ich 22-ročnej existencie sa im ešte nestalo, aby za takýchto okolností zrušili koncert. Tak to mienila „kapela bez mena“ vykompenzovať. Podľa emócií v dave sa zámer vydaril.

No chémia fungovala medzi oboma stranami. „Ľudia boli vynikajúci. Boli sme polichotení, že došli aj z Martina, Ružomberka, Žiliny, a tiež sme radi, že konečne vyšlo počasie a my sme mohli pre Likavku plnohodnotne odohrať. Predstavitelia obce sa o nás postarali kráľovsky, proste paráda!“ hodnotí akciu pre Ružomberský magazín frontman skupiny Igor Timko.

Potvrdzuje tiež, že v menších obciach ako Likavka hrávajú skôr sporadicky. „Ale vždy, keď sa naskytne takáto možnosť a nájdu sa prostriedky, ochota podieľať sa na niečom takomto, radi zahráme. Všeobecne totiž platí, že čím menšie mesto, tým vďačnejší ľudia. Takto bolo aj v Likavke,“ sumarizuje Timko.

Reaguje aj na zaužívané tvrdenie, že českí fanúšikovia ich prijímajú vďačnejšie než domáci. „To je iba mýtus, ktorý vznikol na základe toho, že v Čechách koncertujeme až 85 percent z roka. Dané je to mnohým: silou regiónov, ekonomickou silou obyvateľstva, menšími regionálnymi rozdielmi,“ vysvetľuje a dodáva, že takto sú doma aspoň vzácnejší a prichádzajú sa na nich pozrieť ľudia zo širokého okolia.

Vďaka ich interakcii s publikom sme sa dozvedeli, že koncert si nenechala ujsť ani žienka, ktorá má tento týždeň termín pôrodu.

„Vždy sú milým prekvapením. Úžasne komunikujú s publikom. Bola som na koncertoch mnohých našich slovenských, ale aj zahraničných kapiel. Úprimne môžem povedať, že zatienili aj Horkýže Slíže. Verím, že sa im bude dariť aj naďalej a zoberieme raz na koncert aj nášho synátora,“ podelila sa o dojmy čoskoro mamička Henka Fričová z Ružomberka, ktorá kapelu videla naživo už tretí raz.

Podujatie sa atmosférou blížilo aj k ružomberskému jarmoku. Priestor futbalového ihriska by zniesol aj oveľa vyšší počet návštevníkov, ako by sa pri kapelke formátu No Name a navyše pri voľnom vstupe, dalo očakávať. No možnože zaúradoval aj fakt, že akcia sa konala v nedeľu. Odchod kapiel však neznačil aj koniec zábavy, mnohí ešte zakotvili pri stánkoch a „dozvuky“ prebiehali v uliciach.

Akcia “očami” fotoaparátu:

Po začatí programu nebol na štadióne až taký “nával” ľudu.
Frekventovane videný nápoj v ruke. Zdroj – Tatiana Tiagusheva.
Na rapera Majselfa už čakali fanúškovia. Aj s povinnou výbavou – mobilmi.
Majselfovým druhým pódiom sa stal priestor medzi fanúšikmi.
Timko počas koncertu odmenil publikum viacerými tanečnými kreáciami.
Zoli, člen skupiny No Name.
Takýto koncert si treba nahrať.

Titulná fotografia, zdroj – Eva Bobáková. Fotografie v texte – Anna Zábojníková.

Anna Zábojníková, Nikola Marhefková

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.