Minulý štvrtok sa v Galérii Ľudovíta Fullu uskutočnil druhý klavírny koncert talentovaných Ružomberčanov. Laura Nižňanská a Daniel Truchan na ňom zahrali skladby od baroka po začiatok 20. storočia.
Vážnu hudbu si do galérie prišli vypočuť desiatky záujemcov. „Hojná účasť našich priateľov a známych bola pohladením pre moju dušu. Zo strany vzácneho ružomberského publika cítime podporu a živý záujem, a to dáva našej činnosti zmysel. Hralo sa mi veľmi dobre,“ zhodnotila priebeh vystúpenia 21-ročná Laura, študentka tretieho ročníka Konzervatória v Bratislave. Dodala, že pozitívne ohlasy zaznamenali od hudobných laikov aj profesionálov.
„Samotný koncert bol podarený vďaka náročnejšiemu programu, ktorý bol vystavaný tak, aby poslucháčsky efekt postupne gradoval. Predviedli sme svoje technické zručnosti i umelecké cítenie,“ skonštatoval 19-ročný Daniel, ktorý popri bratislavskom konzervatóriu zvláda aj štúdium na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.
Daniel aj Laura sú absolventmi Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Ľudovíta Fullu v Ružomberku, ktorá v galérii pravidelne organizuje koncerty svojich žiakov. Podobných vystúpení majú teda za sebou už mnoho.
„Sme vďační galérii, že poskytuje priestorové možnosti viacerým začínajúcim umelcom, navyše s dispozíciou kvalitného a udržiavaného nástroja,“ zhrnula za oboch Laura, ktorá sa okrem hry na klavíry zaujíma aj o hru na organe.
Jej vzťah k hudbe sa formoval už odmalička. „Láska k nej je v našich rodinných kruhoch akousi tradíciou,“ vysvetlila.
Klavír si ju získal svojou širokospektrálnosťou. „Postupom času sa stal mojím dôverným spovedníkom i najlepším priateľom. Osobne sa najviac venujem interpretácii klasickej hudby, nebránim sa ale ani novým či alternatívnym hudobným smerom,“ rozrozprávala sa mladá umelkyňa o svojej dlhoročnej záľube.
Aj Daniel je s klavírom spätý od útleho veku – už ako päťročného ho rodičia zapísali do ružomberskej ZUŠ. „Možno až na tento prípravný ročník som nikdy nezažil krízu v hudbe – vždy ma to bavilo, a to ma prenieslo aj cez ťažšie okamihy, ktoré vždy prídu. Klavír vybrali naši z pragmatizmu – mali sme jeden doma,“ zaspomínal si Daniel na svoje hudobné začiatky.
Od detstva sa rád zúčastňoval aj regionálnych, celoštátnych či medzinárodných klavírnych prehliadok a súťaží, z ktorých si odniesol niekoľko pódiových umiestnení.
„Som presvedčený, že v každom type hudby sa dá nájsť krása, no mne najviac sedia diela z obdobia romantizmu – hlave Franz Liszt a Fryderyk Chopin. Veľmi rád ale objavujem aj génia Johanna Sebastiana Bacha,“ prezradil, s ktorými skladbami sa najviac stotožňuje.
Obaja mladí hudobníci veria, že spoločné koncerty v galérii sa stanú dlhodobou tradíciou. Najbližší plánujú v druhej polovici júna. „Radi by sme sa každý polrok podelili o naše umenie aj s Ružomberčanmi,“ dodal Daniel.
Foto – Juraj Nižňanský