Liptovská Osada zbúrala faru pri husitskom kostole

Demoláciu bývalej fary ukončili v prvý septembrový týždeň. Počas najbližších mesiacov obec vytvorí park oddychu pri škole a zateplí kultúrny dom aj obecný úrad.

Asanáciu bývalej fary zdržala ekologická likvidácia azbestovej strešnej krytiny, ktorú mohla vykonať len oprávnená firma. Na zbúranie celého objektu preinvestovala obec takmer päťtisíc eur zo svojho rozpočtu.

„Suť z objektu – tuf a tehla – bude rozdrvená a použitá na spevnenie poľných ciest v obci. Na mieste asanovanej budovy vznikol priestor na námestie, ktoré v obci chýba. Budúci rok si zadovážime projektové návrhy jeho usporiadania, ktoré budú pripomienkované obecným zastupiteľstvom. Vyberie sa najlepší a obec zabezpečí vydanie stavebného povolenia a realizáciu,“ priblížil aktuálne plány starosta Liptovskej Osady Róbert Kuzma.

Spolu s farou sa obci začiatkom roka podarilo získať do vlastníctva aj husitský kostol. S jeho rekonštrukciou chce začať čo najskôr. „Budúci rok obec zabezpečí projektovú dokumentáciu s tým, že zachováme jeho súčasný charakter. O finančný príspevok chceme požiadať aj väčšie firmy,“ vysvetlil starosta.

Zateplia vďaka dotácii

Obec už dlhší čas opravuje aj kultúrny dom, z ktorého chce vybudovať multifunkčnú spoločenskú sálu. Na zateplenie kultúrneho domu a obecného úradu získala dotáciu 70-tisíc eur z Environmentálneho fondu SR.

„Práce na zatepľovaní sa začali začiatkom septembra a ukončené by mali byť do konca októbra. Interiér kultúrneho domu je takmer hotový. Potrebujeme len namontovať vnútorné dvere, zavesiť opony a dôkladne celý interiér vyčistiť. Budúci rok zabezpečíme vybavenie kuchynky a kolaudáciu celého objektu,“ povedal Kuzma.

Park oddychu pri škole

Budovanie parku oddychu pri základnej a materskej škole by podľa slov dodávateľa malo začať v druhej polovici septembra a potrvá do konca mesiaca.

Na mieste sa nachádza budova starej čističky odpadových vôd, ktorú obec plánuje zbúrať. Nový priestor zrekultivuje, nasadí zeleň, okrasné stromy, inštaluje preliezačky a sedačky. Predpokladané náklady na úpravy sú 14-tisíc eur, pričom 11-tisíc uhradí obec z dotácie od Úradu vlády SR a zvyšok zo svojho rozpočtu.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.