Liptovské múzeum zreštaurovalo maľbu z konca 18. storočia

Obraz motívu Piety – snímanie z kríža uložili do depozitárov ešte v roku 1938. V júli minulého roka začali dielo reštaurovať. Oprava stála 4-tisíc eur.

Umelecké dielo neznámeho autora ,,Pieta – snímanie z kríža“ z konca 18. storočia dostalo Liptovské múzeum ako dar od darcu z Dovalova (mestská štvrť Liptovského Hrádku) ešte v roku 1938.

Od tej doby bol obraz maľovaný temperou na smrekovom dreve uložený v depozitároch Liptovského múzea. Až po 84 rokoch, v júli 2022, ho začala reštaurovať akademická maliarka Mária Ďuricová. Reštaurátorské práce trvali osem mesiacov – do marca 2023.

,,Dielo zobrazuje snímanie Ježiša Krista z kríža, čo je častým námetom diel sakrálneho umenia. Od získania diela bola maľba uložená v depozitároch Liptovského múzea pod drobnohľadom konzervátorov,“ uviedol Viktor Mydlo, marketingový a PR manažér Liptovského múzea.

Dielo bolo v havarijnom stave

Podľa Viktora Mydla bola maľba v degradovanom stave a na mnohých miestach absentovala farba v dôsledku straty pojiva vo farebných vrstvách. Práve kvôli nevyhovujúcemu stavu umeleckého diela sa Liptovské múzeum rozhodlo reštaurátorsky zasiahnuť.

Foto: Viktor Mydlo

Predtým, ako sa reštaurátorka chytila práce, dielo prešlo vizuálnym prieskumom ,,in situ“. Po prevoze ho následne podrobili dôkladnou inšpekciou v ateliérových podmienkach.

„Analýza aktuálneho stavu potvrdila havarijný stav diela, ktorý pretrvával od dôb, kedy bolo dielo získané od darcu. V rámci reštaurátorského zásahu bola odstránená laková vrstva, zvyšky prachu a iných nečistôt,“ načrtol proces reštaurácie V. Mydlo.

Ako ďalej priblížil, na diele vykonali lokálnu retuš, tmelenie a následný náter novou lakovou vrstvou. Z drevenej plochy odstránili prach, ktorý sa usádzal najmä v špárach, vybrúsili ju skleneným papierom a následne napustili konzervátorským roztokom, aby sa zabránilo ďalšiemu postupu degradácie.

,,Výsledkom reštaurátorskej realizácie je rehabilitácia diela a posilnenie jeho výtvarného, estetického aj historického výrazu,“ dodal Mydlo.

Reštaurovanie diela stálo 4-tisíc eur

Reštaurátorské práce začali v júli 2022 a skončili v marci 2023. Celková oprava vzácneho umeleckého diela trvala osem mesiacov. Cena za odborné výkony sa vyšplhala na 4 000€.

Liptovské múzeum na reštaurátorskú realizáciu použilo grant získaný z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia. Povinnú spoluúčasť poskytol zriaďovateľ múzea, ktorým je Žilinský samosprávny kraj.

,,Liptovské múzeum sa stará o svoje zbierkové predmety a snaží sa zlepšovať ich kondíciu. Pripravíme priestor pre zreštaurované obrazy, aby ich mohli návštevníci vidieť aj v budúcnosti,“ povedal Rastislav Molda, poverený riaditeľ Liptovského múzea.

Zdroj: TS Liptovské múzeum

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.