Malé matiné fotografov RK 1924

V dobe kedy miestne tlačové dvojtýždenníky užívajú svoj akýsi komunikačný čas voľna, ružomberský život beží ďalej. Z mesta odchádzajú významní ľudia, predstavitelia a dlhoroční Ružomberčania. Faktor času a vek človeka nikto nasilu nespomalí a nezastaví .

V rýchlosti pre čitateľa Ružomberského magazínu kým z tlačiarenskej černe redaktorov výjdu podrobnejšie príspevky o fotografovi Františkovi Šlachtovi je tu aspoň pár viet pre miestneho obyvateľa, ktorý vo víre júlového času nepostrehol, že tento vynikajúci človek , projektant a fotograf už navždy odišiel z tohto mesta.

Silná vedúca domáca štvorka fotoklubu miestnej 1924-rky tak zaspomínala na človeka, ktorému naposledy v úctyhodnom veku skoro 89 ročného občana dotĺklo srdce 24. júla tohto roku. Na nielen vynikajúceho fotografa ale hlavne človeka, ktorý začínal fotiť ako to on kedysi povedal , že už ako 17-ročný s bakelitkou. Roztvorením strán knihy Ružomberok si 1924-rka oživila Šlachtove fotografie z rôznych prostredí kde sa nachádzal so svojim fotoaparátom. Nielen v prírode za každého ročného obdobia ku ktorej mal veľmi blízko.

V knihe nájdete fotografie zo žatvy na Liptove , na strane 233 publikácie o priemysle aj snímku VII. papierenského stroja v závode Supra (vtedajší SCP.n.p. Ružomberok ) rovnako ako snímky starých hradov či rôznych pamätihodností.

Fotograf je známy starým domácim foto- matadorom už z čias pôsobenia jeho spoločníka J. Špynařa a iných ďalších adeptov fotografie. Pre starších pamätníkov a fanúšikov fotografie sú to najmä Krásy Slovenska už z roku 1957, kde roky prispieval. Plodné obdobia fotografa Františka Šlachtu a diel z jeho aparátu zakotvili s viac ako sedem stovkou vynikajúcich fotografií v Liptovskom múzeu. V roku 1992 vyšla jeho farebná publikácia o Ružomberku. Šlachtove fotografické diela boli vystavované na domácich a zahraničných fotografických súťažiach .

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.