Mestská polícia: Rodičia, na Vianoce dobre zvážte kúpu psa pre deti

Mestská polícia upozorňuje predovšetkým rodičov, aby dôkladne zvážili kúpu darčeka v podobe psa pre svoje deti. Dôvodom je ich časté odvrhnutie a preplnený útulok už krátko po Vianociach.

Pedagogický personál ubytovacieho zariadenia pre mladistvých sa večer, v stredu 27. novembra obrátil na mestskú políciu so žiadosťou o prítomnosť hliadky. Z vychádzky v meste sa im vrátil študent zjavne pod vplyvom alkoholu. Vyslaná hliadka zistila, že ide o 15-ročného chlapca z Oravy. Vykonanou orientačnou dychovou skúškou policajti zistili, že chlapec má v dychu 0,8 mg/l čo predstavuje 1,67 promile. Vzhľadom na to, že išlo o mladistvého boli kontaktovaní jeho rodičia, ktorí po neho prišli. Ďalej sa priestupkom na úseku ochrany pred alkoholizmom a inými toxikomániami zaoberá poverený príslušník mestskej polície, ktorý bude zisťovať, ako sa mladistvý ku alkoholu dostal a z úradnej povinnosti oznámi zákaz požívania alkoholických nápojov osobami mladšími ako 18 rokov príslušným orgánom. 

Poverený príslušník mestskej polície objasňuje aj priestupok proti verejnému poriadku, ktorý spáchal doteraz neznámy páchateľ tým, že v noci z 20. na 21. novembra znečistil osobné motorové vozidlo. Auto zaparkoval majiteľ v stredu večer 20. novembra pred 19:00 na ulici Zarevúca v blízkosti základnej školy. Keď vo štvrtok ráno 21. novembra okolo 7:00 ráno prišiel ku vozidlu zistil, že toto je celé obliate neznámou tekutinou bielej farby. Vec oznámil na tiesňovej linke mestskej polície 159. Hliadka vec zdokumentovala, a keďže na mieste páchateľa priestupku nezistila, vec postúpila na ďalšie objasňovanie. 

V stredu 27. novembra vyslal operačný príslušník mestskej polície v poobedňajších hodinách hliadku na sídlisko Klačno. Prijal totiž telefonické oznámenie, že boli odchytené dva psy menšieho vzrastu. Tie bez majiteľa behali po verejnom priestranstve, kde ich uvidela oznamovateľka, ktorá ich dokázala odchytiť. Hliadka od nej psov prevzala, a pretože mali čip, bol zistený a následne kontaktovaný ich majiteľ. Psy mu boli vrátené, no za porušenie všeobecne záväzného nariadenia (VZN), voľný pohyb psa na verejnom priestranstve bez majiteľa, mu bola uložená bloková pokuta. 

Za posledné roky mestská polícia ročne odchytí v priemere okolo 100 psov. Práve pred prichádzajúcimi najkrajšími sviatkami roka chceme upozorniť rodičov, aby dôkladne zvážili, či pod stromček ako darček kúpiť psa. Je naozaj potrebné uvedomiť si, že zviera nie je hračka. Častokrát filmy ovplyvnia pri rozhodovaní sa o výbere plemena psa, pretože sa deťom páči. Oveľa dôležitejšie je poznať, aký temperament má plemeno, pre ktoré sa rozhodujete. Ďalším dôležitým faktorom sú podmienky, v ktorých bude pes chovaný. Je smutné, keď po niekoľkých týždňoch, v niektorých prípadoch aj dňoch potom končia štvornohí miláčikovia v útulku. 

Predtým, ako sa rozhodnete pre takýto dôležitý krok, odporúčame navštíviť útulok v Ružomberku, nielen za účelom adopcie psíka. Jeho zamestnanci vám veľmi radi a ochotne poradia, čo všetko sa skrýva za starostlivosťou o psa. 

Zdroj – Tlačová správa Mestskej polície v Ružomberku.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.