Mondi SCP zorganizovalo pre základné školy regionálnu súťaž v chémii

Regionálna súťaž základných škôl v chémii Regiochem sa skončila víťazstvom tímu 3+1 Grátis. Zorganizovalu ju Mondi SCP na podporu výučby a študovania chémie na základných a stredných školách.

Tretie a finálové kolo prvého ročníka súťaže 8. tried základných škôl v okrese Ružomberok v chémii s názvom Regiochem pozná svojho víťaza. Stal sa ním tím 3+1 Grátis zo Základnej školy Zarevúca. Na druhom mieste skončil tím Mladí chemici pred Lejzy bojz, Die atome a tímom Winners.

5 najlepších tímov sa do finálového kola dostalo po úspešnom absolvovaní prvých dvoch kôl, kde sa museli popasovať s rôznymi úlohami ako natočenie videa s pokusom, vyriešenie chemického sudoku a ďalšími podobnými úlohami na tému Kyselina pod lupou. Vo finálovom kole si zmerali svoje vedomosti v priestoroch organizátora súťaže, spoločnosti Mondi SCP. Cez interaktívne odpovede na laptopoch sa bodovala nie len správnosť odpovedí ale aj rýchlosť. Spoluhráčov prišli podporiť aj žiaci a učitelia zo zvyšných tímov, ktorí sa do finále nedostali.

Regiochem zorganizovala spoločnosť Mondi SCP ako podporu predmetu chémia na druhom stupni základných škôl. Keďže sa na Strednej škole polytechnickej otvára v novom školskom roku odbor Chemik operátor v spolupráci práve s týmto najväčším súkromným zamestnávateľom v regióne, je v záujme firmy, aby v deťoch podporila záujem o tento predmet. Regiochem tieto očakávania splnil. Podľa spätnej väzby učiteľov sa žiaci zapojili nad rámec ich povinností, prišli robiť pokusy aj vo svojom voľnom čase, pričom v súťaži neboli len „jednotkári“, ale aj žiaci s horším prospechom, ktorí sa pre praktickú výuku chémie nadchli.

K tomuto účelu venovala spoločnosť Mondi SCP základným školám v regióne aj laboratórne pomôcky na chemické pokusy pod dozorom učiteľov, v celkovej hodnote 13-tisíc eur. Následne vyhlásila tri kolá súťaže štvorčlenných tímov a zapojilo sa celkovo 25 tímov (100 študentov)  z 15 škôl v okrese Ružomberok.

Silnou podporou Mondi SCP bola ako odborný garant pani Helena Drobúlová, učiteľka chémie z Gymnázia sv. Andreja, ktorá bola za jej inovatívny prístup k vzdelávaniu nominovaná na ocenenie Učiteľ Slovenska.

Každý člen víťazného tímu si domov odniesol ako výhru notebook, spoločne so spolužiakmi vyhrali aj výlet do vedeckého centra Vida v Brne. Za druhé miesto si súťažiaci odniesli bluetooth reproduktory a športové hodinky, za tretie miesto fotoaparát a športové hodinky a aj tímy, ktoré skončili na štvrtom a piatom mieste odchádzali domov so športovými hodinkami.

Regiochem sa v praxi osvedčil zo všetkých strán a ako súťaž sa určite dočká druhého ročníka opäť o rok.

Zdroj a foto – Tlačová správa Mondi SCP Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.