Muži platili nájdenou platobnou kartou

Ilustračná fotografia. Zdroj: pexels.com
Z karty zmizlo takmer 74 eur. Polícia v Ružomberku obvinila dvoch mužov z prečinu neoprávneného používania cudzej platobnej karty.

Ružomberskí policajti stotožnili mužov, ktorí neoprávnene používali platobnú kartu a platili ňou viaceré menšie platby.

,,38-ročný Dušan z Ružomberka mal 4. júna v ranných hodinách v meste Ružomberok nájsť platobnú kartu. V ten istý deň mal platobnou kartou vykonať tri drobné platby v celkovej výške 27,12 eur,” uviedla krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.

Obvinený Dušan následne tú istú platobnú kartu poskytol 24-ročnému Matúšovi z Ružomberka, ktorý mal vykonať ďalších päť drobných platieb v celkovej výške 46,65 eur. Dokopy tak z nájdenej platobnej karty zmizlo 73,77 eur.

,,Vyšetrovateľ Policajného zboru v Ružomberku mužov obvinil z prečinu neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku, elektronických peňazí alebo inej platobnej karty,” informovala Kremeňová. Obvinení muži sú stíhaní na slobode.

Polícia odporúča:

  • Napriek tomu, že platby kartou sú rýchle, bezpečné a pohodlné, nemali by sme zabúdať na základné pravidlá bezpečného používania platobných kariet.
  • Svoju platobnú kartu nikomu nepožičiavajte, vystavovali by ste sa zbytočne riziku jej zneužitia.
  • Identifikačné číslo platobných kariet (PIN kód) si nikdy nezapisujte na platobnú kartu, ani ho nenoste spolu s kartou na jednom mieste.
  • Pri platení platobnou  kartou v reštaurácii či v obchodoch, musíte vždy vidieť manipuláciu s ňou od začiatku až do konca, inak vám hrozí strata peňazí.
  • Pri výbere peňazí z bankomatu si strážte svoje súkromie, vyberte si bankomat, ktorý je dobre osvetlený, dávajte pozor, či vás niekto nesleduje príliš zblízka. Finančnú hotovosť aj kartu hneď po ukončení transakcie bezpečne uschovajte.
  • Neposkytujte údaje o svojich účtoch ani číslach platobných kariet. Ak robíte nákup na internete a platíte kartou, používajte overené internetové obchody, pýtajte sa na referencie. Taktiež, odporúčame neuchovávať ani nezasielať iným osobám fotokópie /údaje z platobných kariet. V prípade, že sa páchateľovi podarí prekonať zabezpečenie Vášho zariadenia alebo zariadenia Vášho známeho, tak páchateľ získa prístup k týmto údajom bez Vášho vedomia, resp. podozrenia.
  • Pravidelne kontrolujte, či máte platobnú kartu pri sebe. Ak zistíte jej stratu alebo odcudzenie, okamžite to nahláste finančnej inštitúcii, ktorá kartu vydala, z dôvodu jej zablokovania a v prípade krádeže nahláste túto skutočnosť aj polícii.

Zdroj: KRPZ Žilina

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.