Na 80. výročie úmrtia Andreja Hlinku budeme spomínať v Bratislave aj v Ružomberku

Vo štvrtok uplynie 80 rokov od úmrtia katolíckeho kňaza a černovského rodáka Andreja Hlinku.  

Kňaz, politik, publicista, prekladateľ, vedúca osobnosť slovenského národného hnutia. Aj takto sa zapísal Andrej Hlinka z Černovej do slovenských dejín.

Tento rok si jeho osobu uctia dve mestá, Ružomberok a Bratislava. Národný spomienkový program zorganizovalo mesto Ružomberok, mestská časť Bratislava – Ružinov, Spoločnosť Andreja Hlinku, Občiansky výbor mestskej časti Ružomberok – Černová a Národná rada Slovenskej republiky.

,,Robíme to preto, lebo si ctíme osobu, prácu a odkaz človeka, ktorý urobil pre Ružomberok a Černovú asi najviac. Je to človek hodný nasledovania, človek, ktorého práca a vízia sa naozaj hodí do každej doby, aj tej dnešnej. Myslíme si, že je podstatné odovzdávať jeho odkaz nie ako tradíciu, ale ako oheň jeho energie,“ povedal jeden zo spoluorganizátorov podujatia Patrik Habo, mestský poslanec za Černovú.

Slávnostný program bude trvať dva dni. Začne sa vo štvrtok o 13. hodine pietnou spomienkou pri pamätníku Andreja Hlinku v Ružinove.

,,Snažili sme sa, aby bol program zaujímavý a vábivý nielen pre staršiu generáciu, ktorá si ho tradovaním ešte dobre pamätá. Hlinka je dôležitý práve preto, aby sme ho dokázali odovzdať mladšej generácií,“ zdôraznil Habo.

V Dome kultúry v Ružinove sa predstaví Divadelný ochotnícky súbor Máj z Černovej a predvedie hru Antona Laučeka s názvom Andrej – školské roky. Bratislavskú časť programu ukončí slávnostné zhromaždenie v starej budove Národnej rady Slovenskej republiky pod záštitou jej predsedu Andreja Danka.

V piatok začne spomienka na rodáka z Černovej svätou omšou o 12. hodine vo farskom kostole v Ružomberku. ,,Andrej Hlinka bol kňaz, takže základom programu v Ružomberku je svätá omša. To, že prijal pozvanie pán kardinál Jozef Tomko, je pre nás prekvapením a veľkou cťou,“ uviedol Habo.

Súčasťou programu v Ružomberku je aj pietny akt pri pamätníku Andreja Hlinku a moderovaná diskusia v kinosále Kultúrneho domu Andreja Hlinku.

,,Diskusia je zostavená z historickej pamäti troch historikov, Emílie Hrabovec, Ivana Mrvu a Martina Lacka. Verejnou panelovou diskusiou priblížia život, dielo a prínos Hlinku,“ opísal záverečnú časť programu Patrik Habo. Zároveň dodal, že hoci bude diskusia vedená moderátorom, publikum bude mať možnosť klásť otázky.

Foto – TASR

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.