Na kostol v Studničnej čakali 30 rokov

Túžba Studničanov sa naplnila. Očakávaný nový kostol im 1. augusta slávnostne vysvätil spišský pomocný biskup Ján Kuboš. Doteraz sa veriaci miestnej časti obce Komjatná tlačili v kaplnke.

Obyvatelia Studničnej využívali na sväté omše takmer 30 rokov miestnu malú kaplnku, keďže kostol v Komjatnej im je vzdialený viac ako dva kilometre. Kaplnku postavili asi pred 100 rokmi. Murovanú stavbu niekoľkokrát pristavovali, aby sa do nej zmestilo viac ľudí.

„Po páde komunizmu sa ku kaplnke urobil prístrešok, z ktorého sa neskôr stala prístavba. Potom sa dobudoval aj ďalší prístrešok z dreva. Nikdy to ale nebolo dôstojné,“ hovorí rodák zo Studničnej Ján Vajzer, ktorého dopĺňa dolnoliptáčka Anna: „V tej kaplnke to bolo maličké, museli sme sa tlačiť alebo sedieť vonku.“ Náročné boli najmä zimné obdobia, keď sa do kaplnky chcelo zmestiť čo najviac ľudí. „Nedalo sa tam dýchať,“ spomína Radka zo Studničnej.

Stavba kostola netrvala ani dva roky

Kaplnku už nemohli ďalej rozširovať, preto sa rozhodli splniť si túžbu. „Po všetkých prístavbách sme sa rozhodli postaviť si nový kostol,“ prezrádza starosta Komjatnej Otto Brtko. Spišský diecézny biskup Štefan Sečka výstavbu odobril v auguste 2018, o dva mesiace na to požehnal aj základný kameň kostola.

Stavba Kostola Nanebovstúpenia Pána netrvala ani dva roky. „Nikto nepredpokladal, že sa nám to podarí postaviť za taký krátky čas. Som veľmi hrdý na ľudí, ktorí tu chodili pracovať a ktorí finančne na toto dielo prispeli,“ hovorí starosta Brtko.

Na pravej stene kostola sú blahoslavení Slováci 20. storočia. Foto – Juraj Brezáni
Prvého augusta kostol vysvätil spišský pomocný biskup Ján Kuboš (v strede). Na fotografii sú aj ružomberský dekan Dušan Škrabek (vľavo) a farár z Komjatnej Peter Túry (vpravo). Foto – Juraj Brezáni

Pozemok na nový kostol pred tridsiatimi rokmi odkúpil pre rímskokatolícku cirkev farár Ján Špiriak, ktorý uvažoval o novom kostole už vtedy. Plány sa však nepodarilo zrealizovať. „Tento Kostol Nanebovstúpenia Pána bol dlho očakávaný. Až teraz nám to Pán doprial,“ komentuje terajší správca farnosti v Komjatnej Peter Túry.

Jednoduchú stavbu s dominanciou trojuholníkových tvarov naprojektoval architekt Eugen Lakoštík, ktorý pred dvomi rokmi projektoval aj prístavbu Kostola sv. Gála v Komjatnej. „Farnosť ma oslovila, či by som nemohol navrhnúť aj nový kostol v Studničnej,“ vysvetľuje Lakoštík s tým, že pripravil viacero variánt. „Bolo päť štúdií, z ktorých si potom farnosť a veriaci vyberali.“

Veža kostola je bez prednej a zadnej steny, aby v nej vynikli zvony. Vo zvonárskej dielni Albína Iváka v Liptovských Sliačoch vznikol 150-kilogramový zvon sv. Jána Krstiteľa. Druhý zvon sv. Martina slúžil doteraz v miestnej kaplnke.

Dvojloďový chrám

„S radosťou pôjdeme do domu Pánovho,“ pozýva ľudí nápis na priečelí kostola. Vo vnútri je hlavná loď ukončená svätyňou a bočná loď s bočným vstupom. Za sakristiou sú sociálne zariadenia a technická miestnosť.

Oltár je zo skameneného dažďového pralesa, vyťažili ho v Brazílii. Vidno v ňom štruktúru koreňov, kmeňov a konárov. „Symbolizuje to Krista, ktorý je kameň a my sme jeho ratolesti, ktoré majú byť pevne zakorenené vo viere,“ vysvetľuje farár. V oltári sa tiež nachádzajú relikvie sv. Františka z Assisi, sv. Gemy, sv. Ignáca z Loyoly a sv. Felicity.

Obrazy na stenách maľoval a vitráž vytvoril rodák zo Studničnej majster Denis Brnoliak. Hlavná loď je ukončená obrazom Nanebovstúpenia Pána a na bočnej lodi je namaľovaná Panna Mária – Immaculata. Vpravo na stene sú blahoslavení Slováci 20. storočia. „S výsledkom som spokojný, to čo sa podarilo je náš splnený sen,“ zasnene hovorí stavbyvedúci Ján Vajzer.

Začiatkom augusta chrám vysvätil spišský pomocný biskup Ján Kuboš. „Každý dom Boží je jedinečný prostriedok na to, aby sme sa tam posväcovali a zveľaďovali Boží život v sebe,“ povedal po konsekrácii Kuboš, ktorý to vnímal ako veľmi vzácnu chvíľu a dôležitý moment vo farnosti Komjatná.

Studničania zároveň oslavujú 420. výročie prvej písomnej zmienky o ich miestnej časti Komjatnej. „Že to takto vyšlo sme len radi,“ podotkol starosta Brtko. Kedysi samostatná obec Studničná v polovici 19. storočia splynula o obcou Komjatná.

Článok bol pôvodne publikovaný v augustovom čísle RK Magazínu.

Titulná fotografia – Nový kostol v Studničnej. Foto – Juraj Brezáni

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.