Nakupovanie bez zbytočných obalov

Mladá tanečnica Tamara otvorila obchod, v ktorom nakúpite potraviny i kozmetiku bez obalov. Oriešky vám nasype a prací gél načapuje.

Život bez zbytočných obalov sa na Slovensku teší čoraz väčšej obľube. Je za tým pekná myšlienka, ktorú preberá množstvo obchodov. Výnimkou nie je ani obchod v Ružomberku, ktorý už navštívili stovky nadšencov, ale aj zvedavcov.

Domov si nosíme viac odpadu ako potravín

Bezobalový obchod Na Váhu funguje od júna tohto roka. Tamara Malenčíková z Ružomberka ho otvorila po tom, ako zistila, že si z nákupov doniesla vždy viac odpadu ako potravín. Začala sa o túto tému zaujímať intenzívnejšie a sama uprednostňovala nakupovanie v bezobalových obchodoch po Slovensku. ,,V Ružomberku mi chýbal bezobalový obchod. Pár potravín sa mi podarilo kúpiť v menších ružomberských obchodoch, ale chýbal mi väčší sortiment bez zbytočného obalu,“ hovorí Tamara.

Hlavnou myšlienkou obchodu je predávať bez obalu a zamedziť vzniku odpadu, ktorý vznikať nemusí. Zmyslom nie je byť stopercentný, ale snažiť sa nad vecami rozmýšľať a byť k prírode férový. ,,Samozrejme, aj tu nejaký odpad vznikne, ale je ho pomerne málo. Chceme hlavne eliminovať zbytočné odpady, ktoré si kupujeme málo, ako napríklad koreniny. Obal je väčší ako objem korenín,“ konštatuje Tamara.

Poctivá lokálna výroba

Vo svojom obchode ponúka výhradne lokálne potraviny a kozmetiku zo Slovenska a Českej republiky. Tamara tvrdí, že lokálnych výrobcov je veľa, ale niektorí nemajú priestor predávať, preto im ho rada poskytne u nej v obchode.

Medzi sortimentom nájdete základné potraviny ako múka, cestoviny, strukoviny, semená, orechy, sladkosti, sušené ovocie, koreniny, čaje alebo sirupy. Popri dôkladnom prezeraní zaregistrujete nápadnú chladničku plnú dobrôt – od nátierok, mliečnych výrobkov až po náhrady syrov. Nevyhýbajú sa ani mäsu. V obchode kúpite rôzne paštéty, ragú s mäsom, kari a mnoho iného.

Bohatý sortiment lokálnych produktov s peknou myšlienkou. Foto: Patrícia Kurpašová

Spomedzi drogérie si môžete načapovať viaceré druhy čistiacich prostriedkov, pracie gély a aviváže. Základnú kozmetiku s mydlami a šampónmi Tamara rozšírila o pleťové séra, kvetinové vody, oleje, zubné kefky či pasty. Všetky kozmetické produkty sú certifikované, takže zákazník má záruku, že si prešli dlhou cestou testovania a skúšania.

,,Je to taký základ z toho, čo som považovala na začiatku za nutnosť. Stále to však rozširujeme,“ hovorí Tamara, ktorá sa radí aj so zákazníkmi a počúva ich potreby. Do chladničky by rada doplnila dezerty, jogurty, kyslomliečne veci, vajíčka. Taktiež chce rozšíriť kozmetiku o dekoratívnu časť – rúže, laky na nechty, dezodoranty, ale aj šumivé gule do kúpeľa, na ktoré sa zákazníci často pýtajú.

Zameriavajú sa najmä na produkty, ktoré sú kvalitné a neškodia. Viaceré výrobky sú bezlaktózové alebo vegánske. Medzi najobľúbenejšie produkty patria sladkosti v polevách, napríklad mandle v slanom karameli, lyofilizované ovocie v čokoláde, čapovaný lieskovo-orieškový krém, ale aj špagety, ktoré vyrába pani Markéta z Čiech.

Nakupovanie nemusí byť drahé

Medzi ľuďmi je o takýchto obchodoch mienka, že sú drahé. Tamara má na to dvojakú odpoveď. ,,Aj keď idete do supermarketu a kupujete si niečo kvalitné, je to drahšie, no keď si v bezobalových obchodoch kupujete bežné produkty ako koreniny, strukoviny alebo cestoviny, tak je to veľmi porovnateľné s cenami v supermarkete, akurát už neplatíte za obal,“ zdôrazňuje.

Koreniny si nasypete do obalu, ktorý si prinesiete. Foto: Patrícia Kurpašová

Výhodou ekologického nakupovania bez zbytočných obalov je aj to, že kúpite len toľko, koľko potrebujete. Na to si vraj ľudia tiež postupne zvykajú. ,,Chodí k nám jedna pani, ktorá si kúpi presne toľko cestovín, ktoré si práve uvarí na obed. V tomto je ten zmysel – zbytočne neplytvať potravinami a nakúpiť len toľko, koľko potrebujeme,“ zdôrazňuje majiteľka obchodu.

Podľa Tamary vnímajú Ružomberčania bezobalový obchod veľmi pozitívne, pretože tento koncept nakupovania buď poznajú alebo ich zaujme výklad a sú zvedaví, čo obchod ponúka. Dôchodcovia si vraj radi zaspomínajú na časy, keď aj oni zvykli žiť ekologickejšie. Vtedy to bolo bežné.  ,,Ľudia čoraz viac citlivo vnímajú, čo robia a aký má ich konanie dosah na životné prostredie,“ tvrdí.

Svojich dodávateľov si poctivo vyberá aj podľa toho, ktorí sú ochotní dbať na myšlienku bez obalu a tovar dodávajú v recyklovaných obaloch a nádobách. Niektorí z nich vozia produkty vo vedrách, iní v znovu uzatvárateľných obaloch. Hľadá ich podľa pocitu alebo na sociálnych sieťach. Niektoré výrobky sú z českých miest a obcí. ,,V Čechách je veľa bezobalových obchodov. Nájdete ich v rôznych malých dedinkách, takže nájsť výrobcu z Čiech nebolo také náročné,“ hovorí Tamara s úsmevom.

Produkty si zabalíte do vlastných obalov

Pri nákupe v bezobalovom obchode si v ideálnom prípade zákazníci donesú vlastný obal – vrecúško, dózu, nádobu, ktorú neskôr použijú ako obal na produkty, ktoré si zakúpia. Vybraný produkt Tamara odváži na váhe, koľko je potrebné a následne vloží do obalu, ktorý si zákazník priniesol. Ak prišiel zákazník bez obalu, Tamara mu poskytne svoj.

Ak si zabudnete priniesť svoj obal, v obchodíku vám ho poskyntú. Foto: Patrícia Kurpašová

Vhodné obaly však nájdete všade okolo seba, stačí ich len nevyhodiť a opakovane použiť. Ideálnymi sú napríklad obaly na prací gél, zaváraninové fľaše, textilné vrecká, sklené fľaše či nádoby z obedov, ktoré si nesieme do školy či práce. Stačí ich len umyť a naplniť dobrotami.

,,Zákazníci si často nosia nádoby, ktoré majú bežne v domácnostiach. Napríklad sklenené nádoby na múku, cestoviny, obaly z čajov, nosia si naozaj rôzne obaly a škatuľky,“ hovorí Tamara, ktorá vám vždy rada a ochotne poradí s výberom. Dokonca vám dá čo-to aj ochutnať.

Ako nakupovať ekologickejšie?

Tamara radí, že najjednoduchší spôsob, ako začať žiť aspoň trošku ekologicky je prestať kupovať balenú vodu, ale nosiť si vlastnú fľašku, nosiť si tiež dózy na obedy namiesto tých plastových, používať textilnú tašku namiesto plastovej, taktiež nahradiť klasickú špongiu lufou (prírodná špongia na riad – pozn. red.).

Prírodné produkty na umývanie riadu. Foto: Patrícia Kurpašová

Čo sa týka oblečenia, Tamara uprednostňuje nakupovanie v secondhandoch, čo je momentálne veľký trend. Treba však dbať aj na objem toho oblečenia. ,,Je toho mnoho, no dôležité je začať jednou malou vecou a potom to postupne prirodzene príde,” dodáva na záver.

 

Foto: Patrícia Kurpašová

Článok bol pôvodne publikovaný v novembrovom vydaní RK Magazínu.

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.