Petícia hovorí o pracovných príležitostiach, no chce opätovne povoliť hazardné hry v meste

Autori používajú symboly podobné s erbom mesta, na čo radnica nedala súhlas. 

Viacerí Ružomberčania sa obrátili na našu redakciu s postrehom o zvláštnej petícií, ktorú dostali oni alebo ich blízki na podpis. Veľa sa o tom diskutuje aj na sociálnej sieti facebook. Problémom je podľa viacerých svedkov spôsob, akým sú ľudia prehováraní na podpísanie petície. 

Zavádzajú? 

Pán s petíciou susede vravel, že je proti odstráneniu kaplniek a hneď ako podpísala jej podal ďalšiu, že za zvýšenie zamestnanosti. Keď prišiel ku mne a prečítal som si v druhej petícií stálo, že je za zrušenie zákazu hazardu v meste. Bývam vo vchode kde žije zhruba 70% dôchodcov a ten pán bol podpisy zbierať zhruba od 10:30, keď sú doma iba dôchodcovia. Viem o troch podobných prípadoch. Mám dojem, že sú zneužívaný pre podpisy,” napísal nám čitateľ Marián Dubnicay. Nebol pritom jediný, kto mal nezvyčajnú skúsenosť pri petícií s názvom Vráťme peniaze a prácu späť občanom Ružomberka. 

Prišla neznáma žena, že sa podpisuje petícia proti herniam. Ja som sa opýtala, že načo, keď sa už herne zrušili. Odpovedala mi, že ešte nejaké ostali. Potom vytiahla ďalší papier, že petícia proti ceste na kalváriu, ktorú som odmietla podpísať,” napísala nám čitateľka Dragana Adamcová. 

Nie osobnú, ale sprostredkovanú skúsenosť má ja Roman Martinovič. 

Mojej 80-ročnej babke nakecali, že petícia z pred dvoch rokov neplatí a herne vtedy nezrušili. Tak zbierajú podpisy za ich zrušenie teraz. Kým som jej to nevysvetlil, bola celá blažená, ako zachraňuje Ružomberok. U jej susedky sa stalo to isté. V posilňovni na Plavisku chlapi húfne podpisovali, lebo že zachraňujú zamestnanosť v meste. Taký nápis tam svietil, drobné písmena nečítali. Čisté svinstvo,” hneval sa Martinovič. 

Petícia za povolenie hazardných hier v meste 

Oficiálne sa petícia volá Vráťme peniaze a prácu späť občanom Ružomberka. Drobnejším písmom sú v texte tieto slová vysvetlené a zdôvodnené, čo si autori petície pod nadpisom predstavujú. 

…Cieľom tejto petície je dosiahnuť zrušenie zákazu prevádzkovania hazardných hier na celom území mesta Ružomberok z dôvodu, že zrušenie zákazu a obnovenie prevádzkovania hazardných hier je vo verejnom záujme, nakoľko… príjem z hazardu do rozpočtu obce môže byť použitý veľmi zmysluplne v prospech občanov a na zveľadenie a rozvoj mesta,” píše sa v petičnom hárku. 

Naším cieľom je poukázať na to, že týmto zákazom hazard z mesta nezmizol, ale peniaze ktoré prinášal áno,” argumentuje členka petičného výboru Radoslava Kanderová. 

Petičný výbor tvoria Blažej Janovec, Ján Chmurčiak, Miroslava Chmúriková, Radovan Hladký či Radoslava Kanderová z Ružomberka, ale aj Emil Krištof z Príboviec a Slávka Krištofová  z Turian. 

Autori petície dôvodia stratou 240-tisíc eur ročne z rozpočtu mesta. “Stratu z poplatkov za výherné automaty a navyše aj o výnos z podielových daní odhadujeme až na jeden milión ročne,” hovorí Kanderová.  

Ďalším dôvodom má byť strata pracovných miest. Podľa autorov petície prišlo kvôli zákazu hazardu v meste o prácu približne 200 ľudí. 

Podľa Pavla Šípoša sú samotná formulácia aj dizajn petičného hárku zavádzajúce. Názov petície vôbec nehovorí o samotnom obsahu. Myslím si, že viacerí,  ktorí podpíšu takto petíciu, ani netušia, čo podpísali,” hovorí poslanec, ktorý je zástanca zákazu hazardu na území mesta.   

Radoslava Kanderová odmieta publikované informácie verejnosti o zavádzaní pri získavaní podpisov. 

Vylučujeme akúkoľvek zameniteľnosť, alebo dokonca zavádzanie pri zbieraní podpisov.  Každej osobe je pred samotným podpisom dôkladne vysvetlené, čo sledujeme predmetnou petíciu a toto vyplýva aj z jej obsahu a prílohy k petícii,” odpovedá Kanderová na podozrenia vyslovené Ružomberčanmi na sociálnych sieťach. 

Možné zneužitie erbu mesta 

Petícia má vo svojej hlavičke logo, ktoré pripomína erb mesta. S týmto znakom pracuje aj vo forme vodotlače na samotnom hárku. Zákon o obecnom zriadení hovorí, že symboly obce možno používať len so súhlasom obce. 

Nemám informáciu o tom, že by mesto Ružomberok udelilo súhlas na použitie svojich symbolov,” odpovedá asistent primátora mesta Michal Praženica. 

Petičný výbor zneužite erbu mesta odmieta. Tvrdí, že oficiálne má radnica zaregistrovanú inú podobu erbu. 

Označenie, ktoré je uvedené v petičnom hárku  má odlišné sfarbenie a prevedenie, ktoré sa nezhoduje s erbom, aké má mesto zaregistrované ako symbol mesta v Heraldickom registri Slovenskej republiky,” vysvetľuje v stanovisku pre Ružomberský magazín Kanderová.  

Erb mesta zaregistrovaný v heraldickom registri na ministerstve vnútra.
Erb mesta zverejnený na oficiálnej stránke medzi symbolmi Ružomberka, ktorý bol použitý v petícií.

 

Erb, ktorý použili v petícií je však totožný s tým, ktorý má mesto zverejnený na svojej webovej stránke ako symbol mesta. 

Dať oficiálny erb mesta Ružomberok na petičný hárok, tiež nie je s „kostolným poriadkom.“ Takto zneužitý erb takisto zavádza ľudí. Dáva im pocit, že je to oficiálny dokument mesta,” myslí si o tejto situácií Pavel Šípoš.

Napriek tomu, že kategoricky odmietame, že sme použili erb mesta, petičný výbor vykoná všetky kroky smerujúce k odstráneniu tohto označenia z jeho petičného hárku… Označenie sme použili výlučne s cieľom zdôrazniť hlavný cieľ petície a to vrátenie peňazí a práce do mesta Ružomberok, nie s cieľom vzbudiť u ľudí mylnú predstavu, že za petíciou stoja orgány mesta,” tvrdí predstaviteľka petičného výboru Radoslava Kanderová 

Michal Praženica z Mestského úradu tvrdí, že ak by petícia reálne bola odovzdaná na mestskom úrade a občania budú chcieť svoj podpis stiahnuť, lebo sa napríklad cítili podvedení, majú na to právo a mesto im to umožní. 

Zákaz žiadalo viac ako 10-tisíc ľudí 

Zákaz hazardu na území mesta schválilo mestské zastupiteľstvo v septembri 2016. Pol roka potom, ako aktivisti vyzbierali viac ako 10-tisíc podpisov v uliciach Ružomberka, ktoré to žiadali. V súčasnosti je v meste platných ešte desať licencií na prevádzkovanie výherných automatov. Kompletne sa z mesta vytratia na konci roka, kedy licenciám skončí platnosť. 

Autori súčasnej petície obracajú pozornosť na túto petíciu. Myslia si, že bolo protizákonné zbierať podpisy v čase parlamentných volieb 2016. Prekáža im aj znenie úspešnej petície.  

Zatiaľ čo petičný výbor uvádzal, že cieľom petície „Zastavme hazard“ je zachrániť rodinu … v petičnom hárku sa už uvádzalo, že dôvodom petície je, že v súvislosti s hraním hracích hier dochádza na území mesta k narušovaniu verejného poriadku. O potrebe zachovania rodiny a jej hodnôt nie je v petičnom hárku ani zmienky,” myslí si Kanderová. 

Podľa platného zákona o hazarde je možné zákaz hazardu prijať len ak dochádza na území mesta k narušovaniu verejného poriadku na čo sa obyvatelia sťažujú, čo podpísaním petície z roku 2016 urobili. 

Súčasná petícia je aktivitou niekoľkých podnikateľov, ktorá prišla aj napriek tomu, že podstatná časť obyvateľov mesta si želala zákaz hazardu. Zvrátiť ich vôľu je podľa mňa dosť trúfalé, a nemám informáciu, že by sa to niekde na Slovensko vôbec udialo. Len pre ilustráciu, súčasného primátor volilo viac ako 5-tisíc ľudí, petíciu proti hazardu podpísalo dvakrát toľko,” odpovedá v reakcii na súčasné dianie Pavel Šípoš. 

Zákon o hazardných hrách takúto situáciu, ako by teoreticky mohla nastať v Ružomberku, ani nepozná. Hazard sa dá zrušiť a legislatíva presne pomenúva, za akých podmienok. Či sa dá zrušiť prijatý zákaz však nehovorí. 

Titulná fotografia – Inkriminovaná petícia s názvom Vráťme peniaze a prácu späť občanom Ružomberka. Foto – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.