Nové vybavenie aj dátové centrum: ministerstvo obrany investuje do vojenskej nemocnice vyše 15 miliónov eur

Na nákup zdravotníckeho zariadenia vyčlenili takmer 5,2 milióna eur. Zvyšok čiastky pôjde do projektu hlavného dátového centra na vytvorenie bezpečného komunikačného prostredia.

Ministerstvo obrany chce investovať do vojenskej nemocnice vyše 15 miliónov eur. Použitie prostriedkov dnes schválila vláda.

Táto suma bola v rokoch 2019 a 2020 pôvodne určená na iný projekt. Vzhľadom na neúspešné verejné obstarávanie ako aj nutnosť rozvoja navrhla obrana použiť prostriedky na iný účel.

„Cieľom zmeny účelu použitia kapitálových výdavkov je vytvorenie bezpečného komunikačného prostredia na prevádzku informačných systémov a súčasne zabezpečenie nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti o pacientov s celoslovenskou pôsobnosťou v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku, poliklinikách a posádkových lekárov,“ uvádza sa v predkladacom materiáli, ktorý vláda v stredu odsúhlasila.

Takmer desať miliónov vyčlenili na projekt hlavného dátového centra. Zvyšných päť použijú na nákup zdravotníckeho vybavenia pre vojenskú nemocnicu. Pôjde napríklad o robotický operačný systém, CT prístroj, kolonoskopickú chirurgickú vežu pre gastroenterológiu, endoskopickú vežu pre ORL, elektromagnetický navigačný systém pre ORL, dve endoskopické veže pre chirurgiu, holmiový laser pre urológiu a diódový laser pre proktológiu.

V zozname predpokladaných nákupov je tiež  kiaskopické RTG C-rameno, parný sterilizátor, upgrade CT – multimodálna pracovná stanica, recyklátor odpadu, 2 sanitky, 2 zásobovacie autá, anesteziologický prístroj a 100 pacientských stolíkov.

Titulná fotografia: Vojenská nemocnica v Ružomberku. Foto: Redakcia

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.